صادرات آهن و فولاد

عناوین مقاله

ارزان بودن محصولات آهن آلات ایران موجب شده تقاضا برای این محصولات با سرعت بسیاری رشد نماید، و در همین راستا صادرات آهن ایران افزایش یابد. صنعت فولاد در ایران علاوه بر این که نیازهای داخلی را تامین می‌کند، توانایی صادرات آهن به خارج از کشور را نیز دارد. ایران یکی از کشورهای مهم تولید کننده و صادرکننده آهن در خاورمیانه است. هدف از صادرات آهن معرفی محصولاتی مانند میلگرد، شمش، پروفیل، تیرآهن، نبشی و… به بازارهای جهانی است. در ادامه درباره صادرات آهن و صادرات آهن آلات توضیح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

تیراهن

مراحل صادرات آهن

صادرات آهن مراحل مشخصی دارد که در ادامه مقاله شرح داده شده است:

دریافت سفارش

صادرات آهن آلات با طیف گسترده‌ای از انواع مقاطع فولادی و دامنه وسیعی از مشخصات فنی هستند. به همین دلیل نوع محصول صادراتی توسط کشور مقصد مشخص می‌شود و شرکت صادر کننده سفارش را دریافت می‌نماید.

ثبت سفارش

در ابتدا شرکت مقصد برای ثبت سفارش باید مبلغی به منظور پیش پرداخت به صورت دلار یا ریال به حساب شرکت واریز کند تا سفارش شرکت مقصد در سیستم برای صدور فاکتور ثبت گردد.

صدور پیش فاکتور

پس از ثبت سفارش، به زبان انگلیسی برای آشنایی خریدار با نوع محصول و مشخصات آن، پیش فاکتور صادر می‌گردد و به شرکت مقصد ارسال می‌شود.

بسته بندی و آماده سازی

محصول با توجه به نوع حمل و نقل، بسته بندی و آماده سازی می‌شود.

تعیین بهای گمرکی

این مرحله برای صادرات دریایی استفاده می‌شود؛ که شامل هزینه حمل و نقل، هزینه بیمه کردن محصول و عقد قرارداد است. 

دریافت مجوز صادرات کالا

شرکت صادرکننده باید همه مجوزها را از مراجع مربوطه و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت که در تولید کالا نقش داشته‌اند، دریافت کند.

صدور کالا

پس از اظهار کالا به گمرک، بیمه کردن کالا، و دریافت گواهی بازرسی، مجوز نهایی صدور کالا صادر می‌گردد.

کشورهای مقصد صادرات آهن ایران

با توجه به موقعیت جغرافیایی خوبی که ایران دارد، امکانات حمل و نقل به مناطق مختلف به صورت گسترده‌ای وجود دارد. امروزه ایران توانایی صادرات آهن آلات مثل صادرات آهن، صادرات سنگ آهن، صادرات آهن اسفنجی، صادرات ضایعات آهن و دیگر محصولات آهنی را به کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عمان، قطر، بحرین، کویت، امارات و عراق دارد.

البته کشورهایی که در خاورمیانه هستند مانند تاجیکستان، ترکیه، ارمنستان، ازبکستان، افغانستان، گرجستان، پاکستان و… از محصولات آهن ایران بهره‌مند می‌شوند. همچنین کشورهای هند، اردن، چین و ژاپن نیز از مقاصد صادرات آهن ایران به حساب می‌آیند.

صادرات آهن آلات

محصولات صادراتی آهن تنوع بسیاری دارد. این محصولات عبارت‌اند از:

 • میلگرد آجدار
 • میلگرد ساده
 • کلاف میلگرد ساده
 • کلاف میلگرد آجدار
 • تیرآهن
 • ورق سیاه
 • محصولات مفتولی
 • ورق رنگی
 • ورق گالوانیزه
 • پروفیل فولادی صنعتی و ساختمانی
 • پروفیل فولادی درب و پنجره
 • پروفیل فولادی مقاطع باز
 • لوله فولادی داربستی
 • لوله فولادی گالوانیزه
 • لوله فولادی گازرسانی
 • لوله فولادی آبرسانی
 • لوله فولادی مبلی و لوله فولادی صنعتی
 • نبشی ذوبی
 • ناودانی ذوبی

صادرات فولاد

فرآیند صادرات فولاد با مرحله خرید، تهیه، آماده سازی و بارگیری آغاز می‌شود. همچنین پس از انجام امور گمرکی و اسناد مربوط به آن، از گمرک مرزی ایران خارج می‌شود.

صادرات فولاد ایران به دلیل کیفیت فولاد، قیمت رقابتی فولاد ایران و همسایگی با بسیاری از کشورهای مصرف کننده فولاد مورد توجه قرار گرفته است. ایران در صادرات فولاد رتبه 11 جهانی قرار دارد. صادرکنندگان باید با اطلاع، شناخت و مشورت با مشاورانی که آن‌ها را راهنمایی می‌کنند، با قدرت و انگیزه بیشتری وارد عرصه شوند.

میلگرد صادراتی

 قیمت فولاد ایران در مقایسه با بقیه کشورهای تولیدکننده و صادرکننده کمتر بوده؛ و خریدار را مشتاق‌تر می‌کند. نوسان قیمت بازار ارز و افزایش قیمت ارز، باعث اقتصادی شدن هزینه فولاد ایران برای کشورهای مقصد شده و صادرات فولاد ایران را رونق داده است.

بیش‌ترین محصولات فولادی صادر شده ایران طی سال‌های گذشته به شرح زیر است:

·        میلگرد صادراتی

·        لوله فولادی و اتصالات

·        مفتول

·        ورق گالوانیزه

·        شمش آهن

·        شمش روی

·        ورق سرد و گرم

·        میله‌های نورد گرم

اسناد و مدارک مورد نیاز صادرات فولاد

همان طور که گفته شد صادرات فولاد مراحل مختلفی دارد. در ابتدا بهتر است اسناد و مدارک صادرات فولاد را بشناسید:

کارت بازرگانی

شخص می‌تواند به صورت حقوقی و حقیقی کارت بازرگانی دریافت کند و مشغول به صادرات آهن شود. در غیر این صورت می‌تواند با استفاده از شرکت‌های معتبر بازرگانی، محصولات خود را صادر کنند. شرکت بازرگانی GTG کلیه امور مربوط به صادرات و واردات را با دانش و تجربه تیم خود انجام می‌دهد. شما عزیزان می‌توانید برای صادرات آهن و صادرات آهن آلات از این مجموعه مشاوره و کمک بگیرید.

گواهی استاندارد

برای کالاهایی که صادرات آنها احتیاج به مقررات اجباری استاندارد صادراتی دارند صادر می‌شود. برای صادرات آهن، همه کشورها گواهی استاندارد کارخانه تولید کننده و آنالیز کیفیت محصول را نیاز دارند.

در واقع صورت حساب است که در آن تاریخ، نام و نشانی خریدار و فروشنده، شماره سفارش یا قرارداد، تعداد یا مقدار، قیمت واحد، قیمت کل، نوع قرارداد و تعرفه گمرکی کالا شرح داده شده است.

گواهی عدل بندی

سندی است که مشخصات بار و محصول از جمله وزن، تعداد، استاندارد و… برای حمل و نقل در آن ذکر می‌شود.

گواهی مبدا

سندی است که جزئیات بار صادر شده از کیفیت تا حمل و ترابری را در بر دارد و تایید می‌کند که محصول از کشور ایران است.

بارنامه حمل

سند اصلی انتقال مالکیت کالا از فروشنده به خریدار است و انواع مختلفی دارد. مانند بارنامه هوایی، دریایی، راه آهن، سراسری و زمینی.

فولاد صادراتی

کارنه تیر

دفترچه‌ای که برای عبور کالا به وسیله کامیون از کشورهای عضو، بدون بازرسی دقیق و بدون تامین و دریافت حقوق و عوارض گمرکی صادر می‌گردد.

مراحل صادرات فولاد

صادرات فولاد، اهمیت بسیاری دارد. عواملی از جمله ارقام و حجم‌های سنگین، تعرفه‌های گمرکی، استانداردها و کیفیت کالای درخواستی به دقت و تخصص احتیاج دارند؛ که باید از مشاوران راهنمایی گرفته شود. مراحل صادرات فولاد به شرح زیر است:

درخواست خرید

خریدار درخواست خود را برای صادرات فولاد به کشور مورد نظر اعلام و ثبت می‌نماید. همواره خریدار می‌تواند تاجر کشور مقصد باشد، یا حتی شخصی واسطه که ماموریت خرید آهن شرکت را برعهده دارد.

مذاکره و صدور پیش فاکتور

پس از ثبت درخواست، با توجه به وزن، کیفیت و نوع بار در خواستی، قیمت فولاد صادراتی با توجه به مشخصات آن اعلام می‌شود. بنابراین پیش فاکتور برای آن‌ها آماده و صادر می‌گردد.

عقد قرارداد

زمانی که خریدار پیش فاکتور را تایید نمود، قراردادی بین شرکت صادرکننده و خریدار بسته می‌شود.

صدور فاکتور رسمی

پس از عقد قرارداد، فاکتور رسمی به نام خریدار صادر می‌شود تا به تایید نهایی دو طرف معامله برسد. 

تهیه و آماده سازی سفارش

بار طبق مشخصات و ضوابط، تهیه می‌شود و برای ارسال به خارج از کشور آماده سازی می‌گردد.

عقد قرارداد حمل و بیمه:

برای ارسال بار، قراردادی بین شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی و شرکت صادرکننده بسته می‌شود. در این قرارداد مشخص می‌شود که بار با چه شرایط و مشخصات کیفی و زمانی ارسال شود.

بارگیری و صدور عدل بندی

بار آماده شده، بارگیری می‌شود. همچنین اطلاعات مورد نیاز توسط شرکت حمل و نقل ثبت می‌گردد.

اظهار کالا به گمرک

اولین مقدمه صدور کالا، اظهار گمرک کالا است. صادرکننده کالا با داشتن مدرک مثبته به گمرک رجوع کرده و اظهارنامه صادراتی را تنظیم می‌کند. اظهار نامه و مدارک ضمیمه آن در دایره تطبیق اسناد گمرک به لحاظ کنترل صلاحیت صادرکننده و صحت اسناد و مدارک و مندرجات اظهارنامه بررسی می‌شود.

اخذ گواهی مبدا

سندی است که جزئیات بار صادر شده از کیفیت آن تا حمل و ترابری را در بر دارد. همچنین مشخص می‌کند که کالا محصول چه کشوری است و از کدام تولید کننده ارسال شده است.

تسویه مبلغ باقی مانده از قرارداد

پس از بارگیری و تایید مدارک، باقی مانده مبلغ قرارداد نیز تسویه می‌شود و بار مجوز خروج می‌گیرد.

ترخیص کالا از گمرک مرزی ایران

ارسال کالا

قیمت فولاد صادراتی

ورق فولاد

قیمت فولاد صادراتی تحت تاثیر عوامل بسیار و نیاز خریدار، مشخص و خریداری می‌شود. البته عوامل دیگری نیز وجود دارد که در قیمت فولاد صادراتی تاثیر گذار هستند از جمله:

 • کیفیت فولاد مورد نیاز خریدار
 • سایز و نوع خاص
 • استاندارد فولاد
 • نرخ ارز و دلار
 • قیمت جهانی فولاد
 • میزان تولید و تقاضای داخلی فولاد
 • تعرفه‌های گمرکی
 • خدمات بازرگانی
 • کرایه حمل بار

صادرات میلگرد ایران

میزان تولید میلگرد در ایران بالا است. در نتیجه صادرات میلگرد برای کشور ارزآوری بسیاری به همراه دارد.

میلگردها با استفاده از انواع مختلف فولاد در طی فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند. اکثر میلگردها از فولادهای جدیدی که تولید شده ساخته می‌شوند، ولی در بعضی مواقع از ضایعات فولاد هم برای تولید میلگرد استفاده می‌شود. میلگردها دارای اطلاعات شناسایی خاصی هستند تا بتوان مشخصات آن را معین کرد.

انجمن آزمایش و مواد آمریکا مجموعه‌ای از اطلاعات استاندارد را مشخص کرده که باید برای هر میلگردی مشخص باشد. این موارد به شرح زیر هستند:

 • شماره‌ شناسایی اندازه‌ی میله
 • نوع فولاد مورد استفاده. به عنوان مثال حرف N به معنای این است که میلگرد از فولاد نو ساخته شده و حرف W به معنای این است که میلگرد از فولاد ریخته‌گری‌ شده ساخته شده است.
 • شناسه‌ درجه‌ میلگرد که در سیستم اندازه‌گیری انگلیسی می‌تواند 60 یا 75 باشد و در سیستم اندازه ‌گیری متریک می‌تواند 420 یا 520 باشد. این شناسه بیان‌گر استحکام تسلیم میلگرد است.
 • نشانه‌ی اختصاری تولیدکننده‌ی میلگرد. این نشانه اغلب به شکل حرف اول اسم کارخانه‌ی سازنده است.

معمولا میلگردهای استحکام پایین فقط با سه نشانه که مشخص کننده نورد مورد استفاده در ساخت میلگرد، اندازه میلگرد و نوع فولاد آن هستند شناسایی می‌شوند. در میلگردهای فولادی استحکام بالا، از خطوط امتداد یافته (کشیده) برای تعیین درجه‌ی استحکام میلگرد استفاده می‌گردد. دو خط موازی در امتداد یکدیگر نشان دهنده میلگرد تحت نورد 75000 پوند بر اینچ مربع است، یک خط نشان دهنده میلگرد تحت نورد 60000 پوند بر اینچ مربع است.

قیمت روز میلگرد صادراتی ایران

قیمت روز میلگرد صادراتی با توجه به کیفیت، حجم بار صادراتی، محل صدور، شرکت تولید کننده و استاندارد میلگرد (A1،A2 ، A3، A4) تعیین می‌شود. تنوع بالای میلگرد تولید شده در ایران، صادرات این محصول را آسان کرده و بازرگانان می‌توانند محصولات میلگرد متنوعی را صادر کنند.

صادرات تیرآهن

عمده صادرات تیرآهن به کشورهای عربی به ویژه عراق است. پس از رونق ساخت و ساز در این کشور فرصتی برای فولاد و تیرآهن‌های ایران به وجود آمد. همچنین کشورهای اروپایی مقصد تیرآهن‌های صادراتی ایران هستند. 

در واقع تیرآهن صادراتی یکی از پرتقاضاترین محصول فولادی است. صادرات تیرآهن قوانین لحظه‌ای گمرک و مشکلات خاص خود را دارد. بیش‌ترین حجم صادرات تیرآهن به کشورهای عراق، ترکیه، گرجستان است.

برای صادرات آهن آلات، قیمت آهن صادراتی، قیمت روز میلگرد صادراتی و قیمت دیگر محصولات صادراتی، از اهمیت بالایی برخوردار است که قیمت آنها بصورت روزانه محاسبه می‌شوند.

گداخته شدن آهن

در این مقاله درباره صادرات آهن، مراحل و فرآیند آن، همچنین درباره صادرات فولاد، میلگرد و تیرآهن توضیح داده شده است. امیدواریم که اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم. کارشناسان شرکت جی تی جی آماده ارائه انواع مشاوره در حوزه بازرگانی و تجارت بین‌الملل هستند.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند