تهران، فرشته، خیابان مریم غربی ساختمان کوئین سنتر طبقه اول واحد 106

کارنه تیر

کارنه تیر سندی گمرکی است که برای ترانزیت بین‌المللی کالا در کشور مبدا صادر می‌شود و باعث می‌شود کالا به صورت پلمپ شده از خاک کشورهای بین راه عبور کند. جهت تسریع در حمل و نقل بین‌المللی و حذف شدن تشریفات گمرکی، کنوانسیونی گمرکی مربوط به حمل و نقل بین‌المللی کالا در جاده‌ها تحت کارنه تیر به ابتکار اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای در سال 1959 تشکیل شد و در سال 1975 جای خود را به کنوانسیون دیگری با همین نام داد. 

عناوین مقاله:

 

کالاهایی که بدون بازرسی از کشوری عبور می‌کنند، در کشور مبدا اقداماتی روی آن‌ها انجام می‌گیرد که عبارتند از:

 • پلمپ کردن وسيله نقليه حامل كالا در گمرک مبدا بعد از تنظیم اظهارنامه و بازرسی، که با استفاده از لاک و مهر سیم سربی پلمپ انجام می‌شود. همچنین هر دو طرف کنوانسیون تصویر مهر را برای جلوگیری از تخلف برای یکدیگر ارسال می‌کنند.
 • اجرای دستورالعمل حفاظتی برای انواع محفظه و يا كانتينر، به منظور جلوگيری از هر نوع قاچاق
 • همچنین باید وسیله نقلیه مطابق با استانداردهای کنوانسیون باشد.
 • تامين پوشش هرگونه ريسك در حقوق و عوارض گمركی در طول سفر توسط سازمان ضامن

در بیشتر موارد تشریفات گمرکی باعث می‌شود وسیله نقلیه با تاخیر به مقصد برسد و هزینه اضافی به وجود آید، حتی احتمال اینکه کالا در هنگام بازرسی آسیب ببیند و خساراتی به بار بیاید یا سرقت شود وجود دارد.

نصب پلاک مستطیلی با علامت TIR در جلو و عقب خودروی پلمپ شده

بسته به نوع کالا باید ضمانت نامه یا سپرده نقدی تودیع شود.

عهدنامه کارنه تیر

عهد نامه کارنه تیر، موافقت نامه‌ای بین‌المللی جهت عبور سریع کالا از کشور ثالث برای رسیدن به کشور مقصد است. در واقع این عهدنامه سند بین‌المللی ترانزیت زمینی است که مطابق با مقررات کنوانسیون تیر، نام گمرک‌های مجاز مبدا و مقصد و راه‌های مجاز عبور کالای ترانزیتی توسط مسئولان گمرک از قبل مشخص شده و محموله در هنگام عبور از کشورهای مختلف در مسیر، نیاز به تشریفات گمرکی و بازرسی ندارد.

کشورهایی که این عهدنامه را می‌پذیرند باید سازمانی را مسئول صادر کردن مجوز کنند. به این منظور که رانندگان وسایل نقلیه با ارائه این مجوز بتوانند بدون انجام تشریفات گمرکی از کشورهای در مسیر خود به راحتی عبور کنند.

مشخصات سند کارنه تیر

کارنه تیر به زبان فرانسه چاپ می‌شود و ممكن است دارای صفحات اضافی مانند ترجمه متن كارنه به زبان كشور محل صدور باشد. مطابق با این کنوانسیون، سندی برای ترانزیت بین‌المللی کالا، با نام کارنه تیر یا دفترچه تیر صادر می‌شود.

افراد کنوانسیون موظف هستند سازمانی را برای صادر کردن کارنه تیر و تضمین پرداخت هزینه‌های ناشی از تخلفات تشکیل بدهند.

برای کالاهای هر وسیله نقلیه، ترکیبی از وسایل نقلیه یا برای تعدادی کانتینر که بر روی یک وسیله نقلیه یا ترکیبی از آن‌ها بار شده است، یک کارنه تیر صادر می‌گردد که البته فقط برای یک سفر معتبر است.

روی کارنه تیر، شماره اسناد جدا شدنی برای کنترل گمركی و اسناد تصفیه برای عملیات حمل و نقل ذكر شده است. تعداد برگه‌های این سند بر حسب تعداد کشورهایی که در بین مبدا و مقصد وجود دارد، حداقل 6 و حداکثر 20 برگ متفاوت است و بر روی آن‌ها مشخصات کالا نوشته شده است که به آنها volet گفته می‌شود.

وله کارنه تیر - volet

 اگر قرار بر این باشد که فقط کالا از بین یک گمرک مبدا و یک گمرک مقصد عبور کند، کارنه تیر باید حداقل دارای دو برگ برای محل مبدا و دو برگ برای محل مقصد و دو برگ برای هر کشوری که از آن عبور می‌کند و برای هر محل اضافی جهت بارگیری یا تخلیه دو برگ دیگر لازم است؛ که روی برگه‌های کارنه شماره 1 و 2 درج شده است.

اهداف سيستم کارنه تير

هر سیستمی اهداف مشخصی را دنبال می‌کند و در مورد اهداف سیستم کارنه تیر، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این سیستم، این امکان وجود دارد که کالا با داشتن کارنه تیر از طریق جاده حمل شود و بدون ارائه تضمینات اضافی نزد گمرکات بین راهی، از گمرک‌خانه در مبدا تا گمرک‌خانه مقصد ادامه یابد.
 • امکانات بهتر برای حمل و نقل و تجارت.
 • کاهش هزینه‌های جاده‌ای و همین طور کاهش تاخیر در عملیات سیستم ترانزیت کارنه تیر.
 • امکانات حرکت کالا طبق روش‌های یک شکل و استاندارد شده در کنترل و نظارت.
 • کنترل و نظارت گمرکی مشابه تحت مفاد کنوانسیون کارنه تیر.
 • ارتقا و توسعه حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای و تجارت بین‌الملل.
 • برای صنعت حمل و نقل، کالا با حداقل دخالت مقامات ذیصلاح در مرزها عبور می‌کند.
 • کاهش در تاخیر و هزینه ترانزیت کالا.
 • اسناد ساده و استاندارد شده جهت ارائه تضمینات گمرکی در مرزهای ورودی برای گمرک.
 • تضمین حقوق و عوارض گمرکی تا سقف 50000 دلار در سیستم کارنه تیر.
 • فقط شرکت‌های حمل و نقل واجد شرایط مجاز به استفاده از سیستم تیر هستند که این کار سبب افزایش امنیت سیستم می‌شود.
 • نیاز کنترل فیزیکی کالا در مسیر ترانزیت کاهش می‌یابد.
 • ارائه امکانات بهتر جهت کنترل اسناد و مدارک توسط گمرک.

مزایای سیستم کارنه تیر

 • ایجاد بستری مناسب و مطمئن و قابل قبول برای کشورها، جهت تضمین حقوق و عوارض گمرکی و تسهیل در کار حمل و نقل و ساده کردن تشریفات گمرکی
 • امکانات حرکت اموال طبق روش‌های یک شکل و استاندرد، فارغ از تشریفات گمرکی در هر کشور
 • به حداقل رساندن سو استفاده در باز کردن محمولات و تعویض آن‌ها و یا خطر سرقت و سایر خسارت‌های احتمالی در سیستم تیر
 • جلوگیری از دخالت‌های غیر مجاز
 • رعایت مقررات و قوانین ملی هر کشور

ارکان سیستم کارنه تیر

مواردی که سیستم کارنه تیر را تشکیل می‌دهند :

 • امنیت کانتینر یا واسطه نقلیه جاده یعنی کانتینر یا قسمت بار وسیله نقلیه طوری ساخته شده که بتواند بدون امکان دستکاری محمولات ترانزیتی را حمل کند. بنابراین اموال را فقط در صورتی می‌توان تحت پوشش کارنه تیر حمل کرد که وسایل نقلیه یا کانتینرها، مطابق استاندردهای کنوانسیون تیر بوده و به همان روش مورد پذیرش گمرک قرار گرفته باشد.
 • سیستم ضمانت بین المللی به این منظور تشکیل شده که حقوق و عوارض و مالیات گمرکی تلف نشود. بنابراین حقوق و گمرکی که در اثر هر گونه عملیات خلاف از سوی گمرک ادعا شود، از طریق سلسله تضمینات بین ‌المللی پوشش داده می‌شود.
 • رکن سوم کارنه تیر است، کارنه‌ها فعلا توسط سازمان ایرو تحت شرایطی که در قرارداد امضا شده با موسسات ضامن کشورها معین شده، در اختیار آن‌ها گذاشته می‌شود که از محدودیت واردات و حقوق و عوارض گمرکی معاف است.
 • همکاری یک شکل در کنترل گمرکی
 • کنترل‌های افزوده
 • ایمن‌سازی تیر و اظهاریه الکترونیکی از قبل

کامیونی که یک کانتینر روی آن است

روش‌های مرتبط با مدیریت کارنه تیر

1. استفاده از کارنه تیر، ریسک مالی فراوانی را برای موسسه دربر دارد. در نتیجه، به منظور محدود کردن ریسک‌های ناشی از آن، موسسه ظرفیت مجازی را برای کارنه تیرهای در گردش تعیین کرده است.

برای مثال تعداد کارنه تیرهایی که می‌تواند در هر زمان نزد دارنده قرارگیرد (صادره به دارنده کارنه تیر ولی عودت داده نشده)، این ظرفیت در هر زمان که موسسه صلاح بداند قابل کاهش و افزایش است.

2. در هنگام اقدام و رجوع به موسسه، جهت الحاق به کارنه تیر، موسسه از شما اطلاعاتی که شامل اسم شرکت، شماره ثبت، نحوه مالکیت و اسامی سهامداران و شرکا باشد را مطالبه خواهد کرد.

اطلاعاتی که در هنگام الحاق به سیستم تیر، نزد موسسه قرار می‌دهید، باید کامل و به روز باشد.

3. اجرا و کنترل عملیات تیر نیازمند کسب اطلاعات خاص در نحوه استفاده از مفاد مندرج درکنوانسیون تیر از سوی شرکت و راننده را دارد. اگر از حمل و نقل تیر استفاده نشود، موسسه می‌تواند فعالیت را در استفاده از کارنه تیر به حالت تعلیق درآورد و یا طبق شرایط و موقعیت، اقدامات دیگری را جهت بررسی تشخیص سطح معلومات پرسنل آن شرکت به اجرا گذارد.

4. به عنوان دارنده و در راستای منافع شرکت، ملزم هستید تا کلیه سوابق کارنه تیرهای صادره با مشخصات کامل هر سفر، حداقل به مدت 5 سال نگهداری نمائید و رکوردهای مذکور بایستی حداقل شامل موارد ذیل باشند:

* شماره سلایر کارنه تیرها

* تاریخ دریافت کارنه تیر

* شماره كامیونی که جهت عملیات حمل کارنه تیر مورد استفاده قرار می‌گیرد

* اسم راننده‌ها

* تاریخ و مکان بارگیری

* مسیر کالای حمل شده

* اسم و آدرس گمرك‌های مقصد مکانی که گواهی مختومه شدن عملیات تیر دریافت شده است

* تاریخ حضور در گمرک مقصد یا خروجی

* تاریخی كه کارنه تیر به موسسه عودت داده شده با نحوه عودت یعنی از طریق پست، پست سفارشی ، بصورت دستی و غیره.

شما باید کلیه مدارک (سی.ام.آر. یا دیگر اسناد کالا که توسط فرستنده وگیرنده امضا شده است، فاکتور، قبض انبار، تائیدیه تحویل کالا، گواهی مبدا کالا، قبض ورود به محوطه گمرکی و غیره) که نشان دهنده سلامت و پویایی تحویل کالا به گمرک مقصد و یا احتمالا واردات و یا قرار دادن کالا تحت دیگر رژیم‌های گمرکی باشد، در اختیار داشته باشید. مدارک مذکورکارنه تیر، به محض درخواست موسسه می‌بایست ارائه گردد.

5. در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با کالا یا محموله در اداره گمرک مقصد یا خروجی، شما می‌بایست طبق رویه برخورد با تخلفات، مشکلات مسیر و عدم دریافت تسویه کامل کارنه تیر اقدام و اگر به هر دلیلی قادر به عودت این سند به موسسه نباشید، باید طبق بخش عودت، کارنه تیر به موسسه اقدام گردد. تعلیق، محرومیت و فسخ مجوز فعالیت در رويه تیر.

6. با امضای اظهاریه قرارداد، شما تائید و قبول می نمائید که موسسه این حق را خواهد داشت که در هر زمان و بدون اظهاریه و اطلاع قبلی و بر پایه اصول و مفاد تعریف شده فعالیت شما در سیستم، تیر را بصورت تعلیق درآورد.

7. علاوه بر شرایط لیست شده در مفاد مربوطه در اظهاریه قرارداد، موسسه نیز می‌تواند قوانین داخلی خود را در ارتباط با شرایط تعلیق در استفاده از کارنه تیر اعلام نماید.

8. نیرو و بیمه‌گر سیستم تیر می‌تواند فعالیت دارنده کارنه تیر در سیستم تیر را لغو کند و موسسه ضامن موظف به اجرای تصمیمات اتخاذ شده است.

9. در صورت تعلیق دائم، شما موظف به عودت فوری کلیه کارنه تیرهای در اختیار هستید. در صورت تعلیق موقت، می‌بایست طبق دستورالعمل موسسه اقدام نمایید.

10. درصورت تعلیق دائم، اگر کلیه کارنه تیرهای صادره به دارنده کارنه تیر به موسسه عودت داده نشود، از تاریخ شروع تعلیق، موسسه آن را بی‌اعتبار خواهد ساخت. البته تحت شرایط خاصی، موسسه همینطور می‌تواند نسبت به بی اعتبارکردن کارنه تیرها در زمان تعلیق موقت هم اقدام نماید.

11. طبق ماده 38 کنوانسیون تیر، اداره گمرک کشور طرف قرارداد در صورت صلاح دید می‌تواند فعالیت دارنده کارنه تیر را در سیستم تیر بصورت موقت یا دائم تعلیق نماید. اگر موسسه و یا بیمه گر سیستم تیر الزام بدانند، محرومیت دارنده در خاک آن کشور می‌تواند با تعلیق استفاده از کارنه تیر و بی اعتبار کردن کارنه تیرهای عودت داده نشده، همراه باشد.

12. طبق ماده 4.6 کنوانسیون تیر، مراجع گمرکی کشور می‌توانند نسبت به فسخ کامل مجوز شما در رویه تیر اقدام کنند که در این صورت موسسه کلیه کارنه تیرهای نزد آن شرکت را بی اعتبار اعمال خواهد کرد.

13. تعلیق، محرومیت یا فسخ مجوز فعالیت در رویه تیر می‌تواند با بلوکه شدن تضمینات ارائه شده به موسسه همراه باشد.

کامیون قرمز

روش پر کردن فرم کارنه تیر

اتاق صنایع، معادن و بازرگانی ایران برای رسیدگی به سوالات مراجعین، سرویس فوریت‌های تیر را راه اندازی نموده است. سوالات مربوط به نحوه اجرای کنوانسیون تیر، از طریق تلفن، نمابر و ایمیل مطرح می‌شوند.

کارنه تیر شامل صفحه روی جلد سند، مانیفست زرد رنگ کالای غیر گمرکی، یک جفت وله‌های سفید (volet) و سبز، گزارش تائید شده و جلد آخر با ته چک جدا شدنی است.

 کارنه تیر 6 و 14 وله موجود است. هر عملیات تیر به یک جفت وله (1 برگ سفید و 1 برگ سبز)  نیاز دارد.

چند نکته راجع به پر کردن فرم

جهت پر کردن فرم به موارد زیر دقت کنید:

 1. پاک کردن یا بازنویسی در کارنه تیر مجاز نیست. اشتباهات را باید ضربدر زد و اصلاح آن باید به تایید مراجع گمرکی برسد.

 1. اطلاعات هر خودرو یا کانتینر به صورت جداگانه با شماره ثبتی باید ذکر شود .
 2. تاریخی که در کارنه تیر درج می‌شود، باید شامل فرمت سال/ماه/روز باشد.
 3. ادارات گمرک باید با نام و در صورت لزوم مکان خود را مشخص کنند.

اگر قرار بود برای کالاها و محموله‌هایی که به کشوری صادر می‌شود و در راه هنگام عبور از کشورهایی که سر راه هستند، در هر گمرکی مجبور شوید برای بازرسی، محموله را در اختیار بازرسان قرار دهید تا بتوانند آن را بررسی کنند و مجوز ورود شما را به کشور خود صادر کنند، بسیار وقت‌گیر است. همین طور امکان این که به محموله آسیب و خسارتی وارد شود یا حتی کالا  سرقت شود، وجود داشت و ممکن نبود که کالا سالم به مقصد برسد. ولی با وجود کارنه تیر دیگر خیال فروشنده و هم خریدار راحت است و بدون معطلی بار به مقصد می‌رسد.

جهت مشاوره با کارشناسان ما در شرکت بازرگانی جی تی جی تماس بگیرید.

 

نویسنده: نسرین نادری

کارنه تیر سندی گمرکی است که برای ترانزیت بین‌المللی کالا در کشور مبدا صادر می‌شود و باعث می‌شود کالا به صورت پلمپ شده از خاک کشورهای بین راه عبور کند. جهت تسریع در حمل و نقل بین‌المللی و حذف شدن تشریفات گمرکی، کنوانسیونی گمرکی مربوط به حمل و نقل بین‌المللی کالا در جاده‌ها تحت کارنه تیر به ابتکار اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای در سال 1959 تشکیل شد و در سال 1975 جای خود را به کنوانسیون دیگری با همین نام داد. 

عناوین مقاله:

 

کالاهایی که بدون بازرسی از کشوری عبور می‌کنند، در کشور مبدا اقداماتی روی آن‌ها انجام می‌گیرد که عبارتند از:

 • پلمپ کردن وسيله نقليه حامل كالا در گمرک مبدا بعد از تنظیم اظهارنامه و بازرسی، که با استفاده از لاک و مهر سیم سربی پلمپ انجام می‌شود. همچنین هر دو طرف کنوانسیون تصویر مهر را برای جلوگیری از تخلف برای یکدیگر ارسال می‌کنند.
 • اجرای دستورالعمل حفاظتی برای انواع محفظه و يا كانتينر، به منظور جلوگيری از هر نوع قاچاق
 • همچنین باید وسیله نقلیه مطابق با استانداردهای کنوانسیون باشد.
 • تامين پوشش هرگونه ريسك در حقوق و عوارض گمركی در طول سفر توسط سازمان ضامن

در بیشتر موارد تشریفات گمرکی باعث می‌شود وسیله نقلیه با تاخیر به مقصد برسد و هزینه اضافی به وجود آید، حتی احتمال اینکه کالا در هنگام بازرسی آسیب ببیند و خساراتی به بار بیاید یا سرقت شود وجود دارد.

نصب پلاک مستطیلی با علامت TIR در جلو و عقب خودروی پلمپ شده

بسته به نوع کالا باید ضمانت نامه یا سپرده نقدی تودیع شود.

عهدنامه کارنه تیر

عهد نامه کارنه تیر، موافقت نامه‌ای بین‌المللی جهت عبور سریع کالا از کشور ثالث برای رسیدن به کشور مقصد است. در واقع این عهدنامه سند بین‌المللی ترانزیت زمینی است که مطابق با مقررات کنوانسیون تیر، نام گمرک‌های مجاز مبدا و مقصد و راه‌های مجاز عبور کالای ترانزیتی توسط مسئولان گمرک از قبل مشخص شده و محموله در هنگام عبور از کشورهای مختلف در مسیر، نیاز به تشریفات گمرکی و بازرسی ندارد.

کشورهایی که این عهدنامه را می‌پذیرند باید سازمانی را مسئول صادر کردن مجوز کنند. به این منظور که رانندگان وسایل نقلیه با ارائه این مجوز بتوانند بدون انجام تشریفات گمرکی از کشورهای در مسیر خود به راحتی عبور کنند.

مشخصات سند کارنه تیر

کارنه تیر به زبان فرانسه چاپ می‌شود و ممكن است دارای صفحات اضافی مانند ترجمه متن كارنه به زبان كشور محل صدور باشد. مطابق با این کنوانسیون، سندی برای ترانزیت بین‌المللی کالا، با نام کارنه تیر یا دفترچه تیر صادر می‌شود.

افراد کنوانسیون موظف هستند سازمانی را برای صادر کردن کارنه تیر و تضمین پرداخت هزینه‌های ناشی از تخلفات تشکیل بدهند.

برای کالاهای هر وسیله نقلیه، ترکیبی از وسایل نقلیه یا برای تعدادی کانتینر که بر روی یک وسیله نقلیه یا ترکیبی از آن‌ها بار شده است، یک کارنه تیر صادر می‌گردد که البته فقط برای یک سفر معتبر است.

روی کارنه تیر، شماره اسناد جدا شدنی برای کنترل گمركی و اسناد تصفیه برای عملیات حمل و نقل ذكر شده است. تعداد برگه‌های این سند بر حسب تعداد کشورهایی که در بین مبدا و مقصد وجود دارد، حداقل 6 و حداکثر 20 برگ متفاوت است و بر روی آن‌ها مشخصات کالا نوشته شده است که به آنها volet گفته می‌شود.

وله کارنه تیر - volet

 اگر قرار بر این باشد که فقط کالا از بین یک گمرک مبدا و یک گمرک مقصد عبور کند، کارنه تیر باید حداقل دارای دو برگ برای محل مبدا و دو برگ برای محل مقصد و دو برگ برای هر کشوری که از آن عبور می‌کند و برای هر محل اضافی جهت بارگیری یا تخلیه دو برگ دیگر لازم است؛ که روی برگه‌های کارنه شماره 1 و 2 درج شده است.

اهداف سيستم کارنه تير

هر سیستمی اهداف مشخصی را دنبال می‌کند و در مورد اهداف سیستم کارنه تیر، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این سیستم، این امکان وجود دارد که کالا با داشتن کارنه تیر از طریق جاده حمل شود و بدون ارائه تضمینات اضافی نزد گمرکات بین راهی، از گمرک‌خانه در مبدا تا گمرک‌خانه مقصد ادامه یابد.
 • امکانات بهتر برای حمل و نقل و تجارت.
 • کاهش هزینه‌های جاده‌ای و همین طور کاهش تاخیر در عملیات سیستم ترانزیت کارنه تیر.
 • امکانات حرکت کالا طبق روش‌های یک شکل و استاندارد شده در کنترل و نظارت.
 • کنترل و نظارت گمرکی مشابه تحت مفاد کنوانسیون کارنه تیر.
 • ارتقا و توسعه حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای و تجارت بین‌الملل.
 • برای صنعت حمل و نقل، کالا با حداقل دخالت مقامات ذیصلاح در مرزها عبور می‌کند.
 • کاهش در تاخیر و هزینه ترانزیت کالا.
 • اسناد ساده و استاندارد شده جهت ارائه تضمینات گمرکی در مرزهای ورودی برای گمرک.
 • تضمین حقوق و عوارض گمرکی تا سقف 50000 دلار در سیستم کارنه تیر.
 • فقط شرکت‌های حمل و نقل واجد شرایط مجاز به استفاده از سیستم تیر هستند که این کار سبب افزایش امنیت سیستم می‌شود.
 • نیاز کنترل فیزیکی کالا در مسیر ترانزیت کاهش می‌یابد.
 • ارائه امکانات بهتر جهت کنترل اسناد و مدارک توسط گمرک.

مزایای سیستم کارنه تیر

 • ایجاد بستری مناسب و مطمئن و قابل قبول برای کشورها، جهت تضمین حقوق و عوارض گمرکی و تسهیل در کار حمل و نقل و ساده کردن تشریفات گمرکی
 • امکانات حرکت اموال طبق روش‌های یک شکل و استاندرد، فارغ از تشریفات گمرکی در هر کشور
 • به حداقل رساندن سو استفاده در باز کردن محمولات و تعویض آن‌ها و یا خطر سرقت و سایر خسارت‌های احتمالی در سیستم تیر
 • جلوگیری از دخالت‌های غیر مجاز
 • رعایت مقررات و قوانین ملی هر کشور

ارکان سیستم کارنه تیر

مواردی که سیستم کارنه تیر را تشکیل می‌دهند :

 • امنیت کانتینر یا واسطه نقلیه جاده یعنی کانتینر یا قسمت بار وسیله نقلیه طوری ساخته شده که بتواند بدون امکان دستکاری محمولات ترانزیتی را حمل کند. بنابراین اموال را فقط در صورتی می‌توان تحت پوشش کارنه تیر حمل کرد که وسایل نقلیه یا کانتینرها، مطابق استاندردهای کنوانسیون تیر بوده و به همان روش مورد پذیرش گمرک قرار گرفته باشد.
 • سیستم ضمانت بین المللی به این منظور تشکیل شده که حقوق و عوارض و مالیات گمرکی تلف نشود. بنابراین حقوق و گمرکی که در اثر هر گونه عملیات خلاف از سوی گمرک ادعا شود، از طریق سلسله تضمینات بین ‌المللی پوشش داده می‌شود.
 • رکن سوم کارنه تیر است، کارنه‌ها فعلا توسط سازمان ایرو تحت شرایطی که در قرارداد امضا شده با موسسات ضامن کشورها معین شده، در اختیار آن‌ها گذاشته می‌شود که از محدودیت واردات و حقوق و عوارض گمرکی معاف است.
 • همکاری یک شکل در کنترل گمرکی
 • کنترل‌های افزوده
 • ایمن‌سازی تیر و اظهاریه الکترونیکی از قبل

کامیونی که یک کانتینر روی آن است

روش‌های مرتبط با مدیریت کارنه تیر

1. استفاده از کارنه تیر، ریسک مالی فراوانی را برای موسسه دربر دارد. در نتیجه، به منظور محدود کردن ریسک‌های ناشی از آن، موسسه ظرفیت مجازی را برای کارنه تیرهای در گردش تعیین کرده است.

برای مثال تعداد کارنه تیرهایی که می‌تواند در هر زمان نزد دارنده قرارگیرد (صادره به دارنده کارنه تیر ولی عودت داده نشده)، این ظرفیت در هر زمان که موسسه صلاح بداند قابل کاهش و افزایش است.

2. در هنگام اقدام و رجوع به موسسه، جهت الحاق به کارنه تیر، موسسه از شما اطلاعاتی که شامل اسم شرکت، شماره ثبت، نحوه مالکیت و اسامی سهامداران و شرکا باشد را مطالبه خواهد کرد.

اطلاعاتی که در هنگام الحاق به سیستم تیر، نزد موسسه قرار می‌دهید، باید کامل و به روز باشد.

3. اجرا و کنترل عملیات تیر نیازمند کسب اطلاعات خاص در نحوه استفاده از مفاد مندرج درکنوانسیون تیر از سوی شرکت و راننده را دارد. اگر از حمل و نقل تیر استفاده نشود، موسسه می‌تواند فعالیت را در استفاده از کارنه تیر به حالت تعلیق درآورد و یا طبق شرایط و موقعیت، اقدامات دیگری را جهت بررسی تشخیص سطح معلومات پرسنل آن شرکت به اجرا گذارد.

4. به عنوان دارنده و در راستای منافع شرکت، ملزم هستید تا کلیه سوابق کارنه تیرهای صادره با مشخصات کامل هر سفر، حداقل به مدت 5 سال نگهداری نمائید و رکوردهای مذکور بایستی حداقل شامل موارد ذیل باشند:

* شماره سلایر کارنه تیرها

* تاریخ دریافت کارنه تیر

* شماره كامیونی که جهت عملیات حمل کارنه تیر مورد استفاده قرار می‌گیرد

* اسم راننده‌ها

* تاریخ و مکان بارگیری

* مسیر کالای حمل شده

* اسم و آدرس گمرك‌های مقصد مکانی که گواهی مختومه شدن عملیات تیر دریافت شده است

* تاریخ حضور در گمرک مقصد یا خروجی

* تاریخی كه کارنه تیر به موسسه عودت داده شده با نحوه عودت یعنی از طریق پست، پست سفارشی ، بصورت دستی و غیره.

شما باید کلیه مدارک (سی.ام.آر. یا دیگر اسناد کالا که توسط فرستنده وگیرنده امضا شده است، فاکتور، قبض انبار، تائیدیه تحویل کالا، گواهی مبدا کالا، قبض ورود به محوطه گمرکی و غیره) که نشان دهنده سلامت و پویایی تحویل کالا به گمرک مقصد و یا احتمالا واردات و یا قرار دادن کالا تحت دیگر رژیم‌های گمرکی باشد، در اختیار داشته باشید. مدارک مذکورکارنه تیر، به محض درخواست موسسه می‌بایست ارائه گردد.

5. در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با کالا یا محموله در اداره گمرک مقصد یا خروجی، شما می‌بایست طبق رویه برخورد با تخلفات، مشکلات مسیر و عدم دریافت تسویه کامل کارنه تیر اقدام و اگر به هر دلیلی قادر به عودت این سند به موسسه نباشید، باید طبق بخش عودت، کارنه تیر به موسسه اقدام گردد. تعلیق، محرومیت و فسخ مجوز فعالیت در رويه تیر.

6. با امضای اظهاریه قرارداد، شما تائید و قبول می نمائید که موسسه این حق را خواهد داشت که در هر زمان و بدون اظهاریه و اطلاع قبلی و بر پایه اصول و مفاد تعریف شده فعالیت شما در سیستم، تیر را بصورت تعلیق درآورد.

7. علاوه بر شرایط لیست شده در مفاد مربوطه در اظهاریه قرارداد، موسسه نیز می‌تواند قوانین داخلی خود را در ارتباط با شرایط تعلیق در استفاده از کارنه تیر اعلام نماید.

8. نیرو و بیمه‌گر سیستم تیر می‌تواند فعالیت دارنده کارنه تیر در سیستم تیر را لغو کند و موسسه ضامن موظف به اجرای تصمیمات اتخاذ شده است.

9. در صورت تعلیق دائم، شما موظف به عودت فوری کلیه کارنه تیرهای در اختیار هستید. در صورت تعلیق موقت، می‌بایست طبق دستورالعمل موسسه اقدام نمایید.

10. درصورت تعلیق دائم، اگر کلیه کارنه تیرهای صادره به دارنده کارنه تیر به موسسه عودت داده نشود، از تاریخ شروع تعلیق، موسسه آن را بی‌اعتبار خواهد ساخت. البته تحت شرایط خاصی، موسسه همینطور می‌تواند نسبت به بی اعتبارکردن کارنه تیرها در زمان تعلیق موقت هم اقدام نماید.

11. طبق ماده 38 کنوانسیون تیر، اداره گمرک کشور طرف قرارداد در صورت صلاح دید می‌تواند فعالیت دارنده کارنه تیر را در سیستم تیر بصورت موقت یا دائم تعلیق نماید. اگر موسسه و یا بیمه گر سیستم تیر الزام بدانند، محرومیت دارنده در خاک آن کشور می‌تواند با تعلیق استفاده از کارنه تیر و بی اعتبار کردن کارنه تیرهای عودت داده نشده، همراه باشد.

12. طبق ماده 4.6 کنوانسیون تیر، مراجع گمرکی کشور می‌توانند نسبت به فسخ کامل مجوز شما در رویه تیر اقدام کنند که در این صورت موسسه کلیه کارنه تیرهای نزد آن شرکت را بی اعتبار اعمال خواهد کرد.

13. تعلیق، محرومیت یا فسخ مجوز فعالیت در رویه تیر می‌تواند با بلوکه شدن تضمینات ارائه شده به موسسه همراه باشد.

کامیون قرمز

روش پر کردن فرم کارنه تیر

اتاق صنایع، معادن و بازرگانی ایران برای رسیدگی به سوالات مراجعین، سرویس فوریت‌های تیر را راه اندازی نموده است. سوالات مربوط به نحوه اجرای کنوانسیون تیر، از طریق تلفن، نمابر و ایمیل مطرح می‌شوند.

کارنه تیر شامل صفحه روی جلد سند، مانیفست زرد رنگ کالای غیر گمرکی، یک جفت وله‌های سفید (volet) و سبز، گزارش تائید شده و جلد آخر با ته چک جدا شدنی است.

 کارنه تیر 6 و 14 وله موجود است. هر عملیات تیر به یک جفت وله (1 برگ سفید و 1 برگ سبز)  نیاز دارد.

چند نکته راجع به پر کردن فرم

جهت پر کردن فرم به موارد زیر دقت کنید:

 1. پاک کردن یا بازنویسی در کارنه تیر مجاز نیست. اشتباهات را باید ضربدر زد و اصلاح آن باید به تایید مراجع گمرکی برسد.

 1. اطلاعات هر خودرو یا کانتینر به صورت جداگانه با شماره ثبتی باید ذکر شود .
 2. تاریخی که در کارنه تیر درج می‌شود، باید شامل فرمت سال/ماه/روز باشد.
 3. ادارات گمرک باید با نام و در صورت لزوم مکان خود را مشخص کنند.

اگر قرار بود برای کالاها و محموله‌هایی که به کشوری صادر می‌شود و در راه هنگام عبور از کشورهایی که سر راه هستند، در هر گمرکی مجبور شوید برای بازرسی، محموله را در اختیار بازرسان قرار دهید تا بتوانند آن را بررسی کنند و مجوز ورود شما را به کشور خود صادر کنند، بسیار وقت‌گیر است. همین طور امکان این که به محموله آسیب و خسارتی وارد شود یا حتی کالا  سرقت شود، وجود داشت و ممکن نبود که کالا سالم به مقصد برسد. ولی با وجود کارنه تیر دیگر خیال فروشنده و هم خریدار راحت است و بدون معطلی بار به مقصد می‌رسد.

جهت مشاوره با کارشناسان ما در شرکت بازرگانی جی تی جی تماس بگیرید.

 

نویسنده: نسرین نادری

Comments (3)

سلام و ممنون بابت اطلاعات خوبتون. یه سوال داشتم ازتون و اون اینه که قیمت کارنه تیرها در ایران چقدره؟

چه جالب پس علامت TIRکه پشت کامیون‌ها میبینیم به این دلیله.ممنون از اطلاعات مفیدتون

بله. خواهش می‌کنم خوشحالیم که مفید واقع شده

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان