تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

صادرات به عمان و نکات آن

صادرات به عمان، کشوری که همیشه روابط سیاسی مناسبی با کشورمان داشته، می‌تواند با کمترین چالش‌های ممکن انجام شود. جهت صادرات به عمان بهتر است با این کشور بیشتر آشنا شوید و اطلاعات لازم را به دست آورید. کشور عمان دارای روابط سیاسی مناسب و به دور از هرگونه تنش با سایر کشورهای جهان است. دسترسی مناسب این کشور به‌ آب‌های آزاد و داشتن زیرساخت‌های مرتبط با تجارت باعث شده است تا صادرات به عمان برای بسیاری از کشورها جذابیت داشته باشد و عمان یکی از قطب‌های تجاری منطقه نامیده شود. با وجود همسایگی ایران و عمان بسیاری از ما اطلاعاتی درمورد این کشور نداریم. در این مقاله ویژگی‌های کلی این کشور را بررسی می‌کنیم. و همچنین می‌خواهیم بدانیم چه کالاهایی به عمان صادر می‌شوند و برای صادرات به عمان چه باید کرد؟ 

عناوین مقاله:

 

 

برای داشتن صادرات به عمان لازم است که فرهنگ مردم این کشور را به خوبی درک کنیم و پتانسیل‌های صادرات به عمان را شناسایی کنیم.

ویژگی‌های جمعیت‌شناختی، فرهنگی و اجتماعی عمان

برای تجارت با هرکشوری نیاز است تا درمورد مشخصات کلی و جمعیت شناختی و مولفه‌های فرهنگی و اجتماعی‌ آن کشور اطلاعات لازم را کسب کنیم.

عمان کشور نسبتا کوچکی با جمعیت 4.6 میلیون نفر است که جمعیت شهری 87 درصد و جمعیت روستایی 13 درصد آن را تشکیل می‌دهد. جمعیت مردان در این کشور 66 درصد، در مقابل جمعیت زنان 34 درصدی است.

شهرهای مهم عمان مسقط، صحار، صور و صلاله هستند. زبان رسمی آن عربی و انگلیسی است. واحد پول این کشور ریال عمان است.

بیشتر مردم عمان مسلمان هستند و اکثریت آن‌ها پیرو اسلام اهل تسنن و اباظی هستند. مذهب شیعه در این کشور جز اقلیت است. مسلمانان اباظی پیرو عبدالله بن اباض تمیمی بوده اند. نفوذ مذهب در سیاست‌های عمان بسیار زیاد است.

 

بنر صادرات به کنیا

 تاریخ، جغرافیا و سیاست در عمان

بیشتر مرزهای شرقی و شمال عمان را آب‌های آزاد احاطه کرده است. این ویژگی موقعیت استراتژیکی را برای صادرات به عمان ایجادکرده است.

مکان‌های دیدنی عمان

همچنین قرارگیری این کشور در حاشیه خلیج فارس و تنگه هرمز، رسیدن به مقاصد نظامی و دریانوردی را فراهم کرده است. این کشور از غرب با امارات متحده عربی و عربستان و از جنوب با کشور یمن همسایه است.

نظام سیاسی حاکم بر عمان پادشاهی است. هر چند یک مجلس قانون‌گذار در این کشور وجود دارد، اما اختیارات و قدرت نظام در دست پادشاه است. کشور عمان برای مدت‌ها تحت سلطه امپراطوری ساسانیان و بعدها پرتغالی‌ها بوده است.

این کشور دارای 9 استان بریمی، داخلیه، ظاهره، مسقط، مسندم، شرقیه، باطنه، وسطی و ظفار است.

اقتصاد عمان

برای صادرات به عمان باید شناخت کاملی از اقتصاد و راه‌های درآمدی آن داشته باشیم. اقتصاد عمان متاثر از نفت است. البته میزان منابع نفت آن‌ از سایر کشورهای همسایه کمتر است.

از دیگر مواردی که اقتصاد عمان بر آن متکی است می‌توان به فعالیت‌هایی در حوزه کشاورزی و معادن و همچنین صنعت ماهیگیری اشاره کرد. این درحالی است که بیشتر مناطق این کشور دارای آب و هوای خشک و بیابانی است.

آمارهای صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان بین‌المللی کار و سازمان تجارت جهانی داده‌هایی را در خصوص میزان تولید ناخالص این کشور در سال 2019 میلادی منتشر کرده اند.

اقتصاد کشور عمان

 شرکا تجاری عمان کدام کشورها هستند؟

دسترسی به آب‌های آزاد از راه دریای عمان موقعیت مناسبی را برای صادرات به عمان فراهم کرده است. این کشور همانند دیگر کشورهای خلیج فارس به مرکزی برای فعالیت و حضور شرکت‌های بازرگانی بزرگ تبدیل شده است.

چین بزرگترین شریک تجاری عمان است. به طوری که مقصد بسیاری از کالاهای صادر شده از عمان، کشور چین است.

در ادامه به مهم‌ترین کالاهای وارداتی و صادراتی عمان می‌پردازیم تا نیازهای بازار این کشور را بهتر بشناسیم.

مهم‌ترین مقاصد کالاهای صادراتی عمان کدام کشورها هستند؟

هتل در کشور عمان

طبق آمارهای سازمان تجارت جهانی در سال 2018 چین به تنهایی 43.9 درصد از کالاهای صادراتی عمان را وارد کرده است. پس از آن به ترتیب ژاپن با حدود 7 درصد، تایوان با حدود 5 درصد و عربستان، آفریقای جنوبی و کره جنوبی با درصدهای کمتر وارد کنندگان کالاهای عمانی هستند.

بیشترین واردات عمان از کدام کشورها است؟

داده‌های سازمان تجارت جهانی بیانگر این است که باز هم چین با حدود 8.45 درصد از حجم واردات کشور عمان، مهم‌ترین شریک تجاری این کشور در بحث واردات بوده است. پس از چین به ترتیب کشورهای آمریکا با 7.10 درصد، هند با  6.72 درصد، ژاپن با 5.96 درصد، عربستان سعودی و ایتالیا عمده‌ترین کشورهای صادرکننده کالا به عمان هستند.

با وجود همسایگی ایران و عمان، کالاهای ایرانی سهم زیادی در واردات این کشور ندارند.

لیست مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان

قوی نبودن عمان از نظر صنعتی سبب شده است که بخشی از واردات همسایه جنوبی ایران به قطعات و ماشین‌آلات صنعتی اختصاص داده شود. جهت صادرات به عمان می‌توان این حوزه را بررسی کرد.

مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان، باتوجه به آمارهای سال‌های اخیر در زیر فهرست شده است.

-1 ماشین‌آلات، وسایل مکانیکی و دیگ‌های بخار

2 -سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ، روغن‌های معدنی، قیر، محصولات معدنی مختلف.

-3 محصولات فولادی و آهن 

-4 محصولات پلاستیکی 

-5 محصولات لبنی و گوشتی، تخم‌ پرندگان، عسل

6- وسایل برقی و صوتی و تصویری

7- مروارید و سنگ‌های قیمتی، فلزات گران‌بها

8-مواد شیمیایی آلی

9- کشتی، قایق و سازه‌های شناور 

10-صنایع دستی

 تجارت ایران و عمان در چه وضعیتی است؟

مساجد کشور عمان

ایران و عمان رابطه سیاسی پایداری با یکدیگر دارند. روابط دو کشور قبل و بعداز انقلاب بدون تنش و دوستانه بوده است.

ثبات روابط سیاسی موجب پایداری و گسترش روابط تجاری عمان با ایران شده است. در حقیقت ایران بعد از امارات بیشترین روابط تجاری را با کشور عمان داشته است.

آمار صادرات به عمان در چند سال اخیر

در سال‌های اخیر میزان صادرات به عمان توسط ایران روند روبه رشدی داشته است. آمارها نشان می‌دهد که این میزان از 200 میلیون دلار در سال 2007 به حدود 600 میلیون دلار در سال 2018 رسیده است.

نمودار زیر وضعیت صادرات به عمان در سالیان اخیر را نشان می‌دهد.

آمار صادرات ایران به عمان

براساس داده‌های تجاری، میزان صادرات به عمان توسط ایران در سال 2016 یک جهش قابل‌توجهی را تجربه کرده و در همان حدود باقی مانده است.

چه کالایی را به عمان صادر کنیم؟

در اینجا می‌خواهیم بدانیم که چه کالاهایی از ایران به عمان صادر می‌شوند؟

در ابتدا آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) را بررسی کرده و سپس به داده‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران می‌پردازیم.

مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان از ایران در سال 2018 در زیر آورده شده است. این آمارها بر اساس نتایج سازمان تجارت جهانی است.

آهن و فولاد، سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ، محصولات روغنی، حیوانات زنده، غلات، انواع سبزیجات خوراکی، میوه و مرکبات، آجیل، انواع مصالح ساختمانی، توتون و تنباکو، انواع ماهی‌ها و محصولات سرامیکی کالاهای صادر شده از ایران به کشور عمان هستند.

براساس داده‌های جمع آوری شده از گمرکات ایران، محصولات صادراتی به عمان به بخش‌های زیر تقسیم می‌شوند.

در گروه مواد غذایی و میوه‌ها محصولاتی مانند سبزی خوراکی، لیمو، کیوی، هندوانه، بادمجان، کاهو، گل کلم، چغندر و برخی محصولات دیگر اشاره کرد.

گروه دیگر محصولات آهنی و فولاد هستند. که شامل انواع میلگردهای آهنی و فرآورده‌های مختلف آهن می‌شوند که صادرات آن‌ها به عمان صورت می‌گیرد.

گروه سوم محصولات مربوط به صنایع ساختمانی مانند سنگ‌ها و گچ و سیمان است.

اطلاعات مورد نیاز برای تجارت و صادرات به عمان

در ادامه مقاله اطلاعاتی در مورد سفارت‌خانه‌های دو کشور جمع آوری کرده‌ایم. همچنین اطلاعات اتاق بازرگانی عمان و اتاق مشترک ایران و عمان را نیز ذکر کرده ایم. علاوه بر این اخیرا در اتاق‌های بازرگانی شهرهای مختلف مانند اصفهان، همدان و… میز عمان به منظور ارتباط بهتر بین بازرگانان و رایزنان تجاری قرار داده شده است. داشتن اطلاعات زیر می‌تواند در زمینه صادرات به عمان برای بازرگانان راهگشا باشد.

خوشبختانه از دی ماه امسال ایرانیان می‌توانند بدون داشتن ویزا به مدت 10 روز به عمان سفر کنند. این امکان موقعیت بسیار خوبی برای شکوفا کردن فرصت‌های تجارت و صادرات به عمان فراهم کرده است.

اتاق بازرگانی و سازمان‌های اقتصادی عمان

اطلاعات اتاق مشترک ایران و عمان:

اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان

 اطلاعات سفارت خانه عمان در ایران:

آدرس و شماره تلفن سفارت عمان در ایران

اطلاعات سفارت خانه ایران در عمان

آدرس و شماره تلفن سفارت ایران در عمان

مشخصات رایزن بازرگانی ایران در کشور عمان

آدرس رایزن بازرگانی ایران در عمان

مناطق آزاد تجاری و اقتصادی عمان

اگر قصد صادرات به عمان و احداث شرکت در این کشور را دارید، مناطق آزاد در این کشور برای شرکت‌هایی که قصد تولید و توزیع در منطقه را دارند، شرایط بسیار مناسبی را فراهم کرده است. شرکت های تجاری منطقه آزاد عمان، اجازه تجارت با داخل کشور عمان را دارند. حتی اگر نمایندگی مستقر در داخل عمان نداشته باشند، با پرداخت عوارض 5 درصدی می‌توانند روابط تجاری خود را با شرکت‌های داخل عمان ادامه دهند.

عمان دارای 4 منطقه آزاد تجاری، اﻟﻤﺰﻳﻮﻧﻪ، صلاله، صحار و الدقم است .

حضور داشتن در مناطق آزاد کشور عمان مزایایی دارد مانند:

  • امکان کسب مالکیت 100 درصد شرکت برای فرد خارجی
  • معافیت مالیاتی 10 ساله برای شرکت‌ها
  • نیاز به داشتن حداقل سرمایه برای کسب و کار در منطقه آزاد نیست
  • سهمیه استخدام کارگران عمانی کمتر است ( 10درصد)
  • عوارض گمرکی ندارد

ملاحظات تجاری مناطق آزاد کشور عمان

مسقط پایتخت عمان

فعالیت های مجاز در منطقه آزاد تجاری شامل موارد زیر است:

* واردات مواد اولیه

* تولید کالا

* انجام فرایند مونتاژ و بسته بندی

* صادرات محصولات تکمیل شده در منطقه آزاد

* انبار کردن محصولات

منطقه تجاری اﻟﻤﺰﻳﻮﻧﻪ (AL Mazunah)

این منطقه تجاری در سال 1999 تاسیس شده است. اﻟﻤﺰﻳﻮﻧﻪ حق مالکيت 100 درصدی را به افراد خارجی می‌دهد و معافيت 30 ساله مالياتی را ارائه می‌کند. اگر شرکت نسبت به استخدام کارمندان و کارگران عمانی اقدام نماید این معافيات مالياتی به صورت نامحدود تمدید می‌شود.

شرکت‌های مستقر در عمان باید حداقل 30 درصد کارمندان عمانی داشته باشند، اما در مناطق آزاد این میزان به 10 درصد می‌رسد. یک شرکت در اﻟﻤﺰﻳﻮﻧﻪ تنها بايد 10 درصد كارگر محلی را در استخدام داشته باشد.

 المزیونه در 4 كيلومتری مرز یمن در جنوب غرب عمان واقع شده است. به دلیل نزدیکی این منطقه به یمن، بسیاری از مردم یمن در آن‌ کار می‌کنند اما برای کار در این منطقه نیازی به مجوز کار ندارند .

شرکت‌های مستقر در منطقه آزاد المزیونه، عموما برای خريد و فروش تجاری و خدمات تاسیس شده‌اند.

صلاله (Salalah)

منطقه آزاد صلاله 6 سال پس از المزیونه و در سال 2005 ساخته شده است. که البته هنوز هم در حال توسعه است.

منطقه آزاد صلاله در مجاورت بندر اصلی صلاله قرار دارد .شرکت‌های موجود در این منطقه معمولا برای مواد شيميايی و انجام فرایند بر روی مواد، ساخت و مونتاژ و توزيع مناسب می‌باشند.

مزایای حضور در منطقه آزاد صلاله عبارتند از :

* معافيت 30 ساله مالیاتی بر سود و سود سهام

* معافیت مالیاتی شرکتی

* معافیت مالیات بر درآمد شخصی

* معافیت عوارض گمرکی

صحار (Sohar)

اين بندرگاه مناسب برای صنايع زير در زمینه‌های مختلف تولید، تجارت، لجستیک (حمل و نقل) و مونتاژ است:

* فولاد

* نفت و گاز

* پتروشيمی

* صنایع معدنی و مواد معدنی

* سراميک

* مواد غذايی

 منطقه آزاد صحار نیز مانند سایر مناطق آزاد این کشور حق مالکيت 100 درصد خارجی و 10 سال معافيت از ماليات را به شرکت‌ها ارائه می‌دهد. که در صورت استخدام تعداد زیاد اتباع عمانی این معافيات می‌تواند به طور نامحدود تمديد شود .

مقامات منطقه آزاد صحار با هدف ایجاد“ one stop shop ” ، فرایند ثبت شركت و راه اندازی کسب و كار را در زمان کوتاه کمتراز یک ماه ميسر ساخته اند. 

 

مسجدی در عمان

الدقم (Duqm)

منطقه دقم یکی از بزرگ‌ترین مناطق اقتصادی خاورمیانه است که همچنان در دست احداث است.

منطقه دقم مشتمل بر هشت منطقه توسعه اقتصادی و خدماتی به شکل زیر است:

* بندرگاه چند منظوره

* اسکله خشک به منظور تعمیر کشتی‌ها

* بندرگاه مخصوص صید ماهی

* منطقه گردشگری

* منطقه لوجستیکی

* شهرک آموزشی

* شهرک مسکونی جدید

* حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی

* مخابرات، شبکه و  IT

* پروژه‌های توزیع آب و بازیافت

* خدمات پشتیبانی

* آبزي پروری

* مواد غذایی پردازش شده

* مراکز آموزش پزشکی و گردشگری

* تولید کارخانه مصالح ساختمان

* ساختمان سازی

در این مقاله اطلاعات اقتصادی و تجاری کشور عمان را از نظر گذراندیم. اما باید به این نکته نیز اشاره کنیم که حتی با داشتن شناخت از این بازار، صادرات به عمان چندان کار ساده‌ای نیست. پیداکردن مشتری در کشور هدف و انجام درست مراحل صادرات نیازمند داشتن تجربه و دانش کافی در این زمینه است. برای این کار می‌توانید با مشاوران شرکت جی ‌تی ‌جی تماس بگیرید و از تجربه متخصصان ما استفاده کنید.

نویسنده: عظیمه کریمی

 

بنر صادرات به کنیا

 

صادرات به عمان، کشوری که همیشه روابط سیاسی مناسبی با کشورمان داشته، می‌تواند با کمترین چالش‌های ممکن انجام شود. جهت صادرات به عمان بهتر است با این کشور بیشتر آشنا شوید و اطلاعات لازم را به دست آورید. کشور عمان دارای روابط سیاسی مناسب و به دور از هرگونه تنش با سایر کشورهای جهان است. دسترسی مناسب این کشور به‌ آب‌های آزاد و داشتن زیرساخت‌های مرتبط با تجارت باعث شده است تا صادرات به عمان برای بسیاری از کشورها جذابیت داشته باشد و عمان یکی از قطب‌های تجاری منطقه نامیده شود. با وجود همسایگی ایران و عمان بسیاری از ما اطلاعاتی درمورد این کشور نداریم. در این مقاله ویژگی‌های کلی این کشور را بررسی می‌کنیم. و همچنین می‌خواهیم بدانیم چه کالاهایی به عمان صادر می‌شوند و برای صادرات به عمان چه باید کرد؟ 

عناوین مقاله:

 

 

برای داشتن صادرات به عمان لازم است که فرهنگ مردم این کشور را به خوبی درک کنیم و پتانسیل‌های صادرات به عمان را شناسایی کنیم.

ویژگی‌های جمعیت‌شناختی، فرهنگی و اجتماعی عمان

برای تجارت با هرکشوری نیاز است تا درمورد مشخصات کلی و جمعیت شناختی و مولفه‌های فرهنگی و اجتماعی‌ آن کشور اطلاعات لازم را کسب کنیم.

عمان کشور نسبتا کوچکی با جمعیت 4.6 میلیون نفر است که جمعیت شهری 87 درصد و جمعیت روستایی 13 درصد آن را تشکیل می‌دهد. جمعیت مردان در این کشور 66 درصد، در مقابل جمعیت زنان 34 درصدی است.

شهرهای مهم عمان مسقط، صحار، صور و صلاله هستند. زبان رسمی آن عربی و انگلیسی است. واحد پول این کشور ریال عمان است.

بیشتر مردم عمان مسلمان هستند و اکثریت آن‌ها پیرو اسلام اهل تسنن و اباظی هستند. مذهب شیعه در این کشور جز اقلیت است. مسلمانان اباظی پیرو عبدالله بن اباض تمیمی بوده اند. نفوذ مذهب در سیاست‌های عمان بسیار زیاد است.

 

بنر صادرات به کنیا

 تاریخ، جغرافیا و سیاست در عمان

بیشتر مرزهای شرقی و شمال عمان را آب‌های آزاد احاطه کرده است. این ویژگی موقعیت استراتژیکی را برای صادرات به عمان ایجادکرده است.

مکان‌های دیدنی عمان

همچنین قرارگیری این کشور در حاشیه خلیج فارس و تنگه هرمز، رسیدن به مقاصد نظامی و دریانوردی را فراهم کرده است. این کشور از غرب با امارات متحده عربی و عربستان و از جنوب با کشور یمن همسایه است.

نظام سیاسی حاکم بر عمان پادشاهی است. هر چند یک مجلس قانون‌گذار در این کشور وجود دارد، اما اختیارات و قدرت نظام در دست پادشاه است. کشور عمان برای مدت‌ها تحت سلطه امپراطوری ساسانیان و بعدها پرتغالی‌ها بوده است.

این کشور دارای 9 استان بریمی، داخلیه، ظاهره، مسقط، مسندم، شرقیه، باطنه، وسطی و ظفار است.

اقتصاد عمان

برای صادرات به عمان باید شناخت کاملی از اقتصاد و راه‌های درآمدی آن داشته باشیم. اقتصاد عمان متاثر از نفت است. البته میزان منابع نفت آن‌ از سایر کشورهای همسایه کمتر است.

از دیگر مواردی که اقتصاد عمان بر آن متکی است می‌توان به فعالیت‌هایی در حوزه کشاورزی و معادن و همچنین صنعت ماهیگیری اشاره کرد. این درحالی است که بیشتر مناطق این کشور دارای آب و هوای خشک و بیابانی است.

آمارهای صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان بین‌المللی کار و سازمان تجارت جهانی داده‌هایی را در خصوص میزان تولید ناخالص این کشور در سال 2019 میلادی منتشر کرده اند.

اقتصاد کشور عمان

 شرکا تجاری عمان کدام کشورها هستند؟

دسترسی به آب‌های آزاد از راه دریای عمان موقعیت مناسبی را برای صادرات به عمان فراهم کرده است. این کشور همانند دیگر کشورهای خلیج فارس به مرکزی برای فعالیت و حضور شرکت‌های بازرگانی بزرگ تبدیل شده است.

چین بزرگترین شریک تجاری عمان است. به طوری که مقصد بسیاری از کالاهای صادر شده از عمان، کشور چین است.

در ادامه به مهم‌ترین کالاهای وارداتی و صادراتی عمان می‌پردازیم تا نیازهای بازار این کشور را بهتر بشناسیم.

مهم‌ترین مقاصد کالاهای صادراتی عمان کدام کشورها هستند؟

هتل در کشور عمان

طبق آمارهای سازمان تجارت جهانی در سال 2018 چین به تنهایی 43.9 درصد از کالاهای صادراتی عمان را وارد کرده است. پس از آن به ترتیب ژاپن با حدود 7 درصد، تایوان با حدود 5 درصد و عربستان، آفریقای جنوبی و کره جنوبی با درصدهای کمتر وارد کنندگان کالاهای عمانی هستند.

بیشترین واردات عمان از کدام کشورها است؟

داده‌های سازمان تجارت جهانی بیانگر این است که باز هم چین با حدود 8.45 درصد از حجم واردات کشور عمان، مهم‌ترین شریک تجاری این کشور در بحث واردات بوده است. پس از چین به ترتیب کشورهای آمریکا با 7.10 درصد، هند با  6.72 درصد، ژاپن با 5.96 درصد، عربستان سعودی و ایتالیا عمده‌ترین کشورهای صادرکننده کالا به عمان هستند.

با وجود همسایگی ایران و عمان، کالاهای ایرانی سهم زیادی در واردات این کشور ندارند.

لیست مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان

قوی نبودن عمان از نظر صنعتی سبب شده است که بخشی از واردات همسایه جنوبی ایران به قطعات و ماشین‌آلات صنعتی اختصاص داده شود. جهت صادرات به عمان می‌توان این حوزه را بررسی کرد.

مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان، باتوجه به آمارهای سال‌های اخیر در زیر فهرست شده است.

-1 ماشین‌آلات، وسایل مکانیکی و دیگ‌های بخار

2 -سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ، روغن‌های معدنی، قیر، محصولات معدنی مختلف.

-3 محصولات فولادی و آهن 

-4 محصولات پلاستیکی 

-5 محصولات لبنی و گوشتی، تخم‌ پرندگان، عسل

6- وسایل برقی و صوتی و تصویری

7- مروارید و سنگ‌های قیمتی، فلزات گران‌بها

8-مواد شیمیایی آلی

9- کشتی، قایق و سازه‌های شناور 

10-صنایع دستی

 تجارت ایران و عمان در چه وضعیتی است؟

مساجد کشور عمان

ایران و عمان رابطه سیاسی پایداری با یکدیگر دارند. روابط دو کشور قبل و بعداز انقلاب بدون تنش و دوستانه بوده است.

ثبات روابط سیاسی موجب پایداری و گسترش روابط تجاری عمان با ایران شده است. در حقیقت ایران بعد از امارات بیشترین روابط تجاری را با کشور عمان داشته است.

آمار صادرات به عمان در چند سال اخیر

در سال‌های اخیر میزان صادرات به عمان توسط ایران روند روبه رشدی داشته است. آمارها نشان می‌دهد که این میزان از 200 میلیون دلار در سال 2007 به حدود 600 میلیون دلار در سال 2018 رسیده است.

نمودار زیر وضعیت صادرات به عمان در سالیان اخیر را نشان می‌دهد.

آمار صادرات ایران به عمان

براساس داده‌های تجاری، میزان صادرات به عمان توسط ایران در سال 2016 یک جهش قابل‌توجهی را تجربه کرده و در همان حدود باقی مانده است.

چه کالایی را به عمان صادر کنیم؟

در اینجا می‌خواهیم بدانیم که چه کالاهایی از ایران به عمان صادر می‌شوند؟

در ابتدا آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) را بررسی کرده و سپس به داده‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران می‌پردازیم.

مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان از ایران در سال 2018 در زیر آورده شده است. این آمارها بر اساس نتایج سازمان تجارت جهانی است.

آهن و فولاد، سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ، محصولات روغنی، حیوانات زنده، غلات، انواع سبزیجات خوراکی، میوه و مرکبات، آجیل، انواع مصالح ساختمانی، توتون و تنباکو، انواع ماهی‌ها و محصولات سرامیکی کالاهای صادر شده از ایران به کشور عمان هستند.

براساس داده‌های جمع آوری شده از گمرکات ایران، محصولات صادراتی به عمان به بخش‌های زیر تقسیم می‌شوند.

در گروه مواد غذایی و میوه‌ها محصولاتی مانند سبزی خوراکی، لیمو، کیوی، هندوانه، بادمجان، کاهو، گل کلم، چغندر و برخی محصولات دیگر اشاره کرد.

گروه دیگر محصولات آهنی و فولاد هستند. که شامل انواع میلگردهای آهنی و فرآورده‌های مختلف آهن می‌شوند که صادرات آن‌ها به عمان صورت می‌گیرد.

گروه سوم محصولات مربوط به صنایع ساختمانی مانند سنگ‌ها و گچ و سیمان است.

اطلاعات مورد نیاز برای تجارت و صادرات به عمان

در ادامه مقاله اطلاعاتی در مورد سفارت‌خانه‌های دو کشور جمع آوری کرده‌ایم. همچنین اطلاعات اتاق بازرگانی عمان و اتاق مشترک ایران و عمان را نیز ذکر کرده ایم. علاوه بر این اخیرا در اتاق‌های بازرگانی شهرهای مختلف مانند اصفهان، همدان و… میز عمان به منظور ارتباط بهتر بین بازرگانان و رایزنان تجاری قرار داده شده است. داشتن اطلاعات زیر می‌تواند در زمینه صادرات به عمان برای بازرگانان راهگشا باشد.

خوشبختانه از دی ماه امسال ایرانیان می‌توانند بدون داشتن ویزا به مدت 10 روز به عمان سفر کنند. این امکان موقعیت بسیار خوبی برای شکوفا کردن فرصت‌های تجارت و صادرات به عمان فراهم کرده است.

اتاق بازرگانی و سازمان‌های اقتصادی عمان

اطلاعات اتاق مشترک ایران و عمان:

اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان

 اطلاعات سفارت خانه عمان در ایران:

آدرس و شماره تلفن سفارت عمان در ایران

اطلاعات سفارت خانه ایران در عمان

آدرس و شماره تلفن سفارت ایران در عمان

مشخصات رایزن بازرگانی ایران در کشور عمان

آدرس رایزن بازرگانی ایران در عمان

مناطق آزاد تجاری و اقتصادی عمان

اگر قصد صادرات به عمان و احداث شرکت در این کشور را دارید، مناطق آزاد در این کشور برای شرکت‌هایی که قصد تولید و توزیع در منطقه را دارند، شرایط بسیار مناسبی را فراهم کرده است. شرکت های تجاری منطقه آزاد عمان، اجازه تجارت با داخل کشور عمان را دارند. حتی اگر نمایندگی مستقر در داخل عمان نداشته باشند، با پرداخت عوارض 5 درصدی می‌توانند روابط تجاری خود را با شرکت‌های داخل عمان ادامه دهند.

عمان دارای 4 منطقه آزاد تجاری، اﻟﻤﺰﻳﻮﻧﻪ، صلاله، صحار و الدقم است .

حضور داشتن در مناطق آزاد کشور عمان مزایایی دارد مانند:

  • امکان کسب مالکیت 100 درصد شرکت برای فرد خارجی
  • معافیت مالیاتی 10 ساله برای شرکت‌ها
  • نیاز به داشتن حداقل سرمایه برای کسب و کار در منطقه آزاد نیست
  • سهمیه استخدام کارگران عمانی کمتر است ( 10درصد)
  • عوارض گمرکی ندارد

ملاحظات تجاری مناطق آزاد کشور عمان

مسقط پایتخت عمان

فعالیت های مجاز در منطقه آزاد تجاری شامل موارد زیر است:

* واردات مواد اولیه

* تولید کالا

* انجام فرایند مونتاژ و بسته بندی

* صادرات محصولات تکمیل شده در منطقه آزاد

* انبار کردن محصولات

منطقه تجاری اﻟﻤﺰﻳﻮﻧﻪ (AL Mazunah)

این منطقه تجاری در سال 1999 تاسیس شده است. اﻟﻤﺰﻳﻮﻧﻪ حق مالکيت 100 درصدی را به افراد خارجی می‌دهد و معافيت 30 ساله مالياتی را ارائه می‌کند. اگر شرکت نسبت به استخدام کارمندان و کارگران عمانی اقدام نماید این معافيات مالياتی به صورت نامحدود تمدید می‌شود.

شرکت‌های مستقر در عمان باید حداقل 30 درصد کارمندان عمانی داشته باشند، اما در مناطق آزاد این میزان به 10 درصد می‌رسد. یک شرکت در اﻟﻤﺰﻳﻮﻧﻪ تنها بايد 10 درصد كارگر محلی را در استخدام داشته باشد.

 المزیونه در 4 كيلومتری مرز یمن در جنوب غرب عمان واقع شده است. به دلیل نزدیکی این منطقه به یمن، بسیاری از مردم یمن در آن‌ کار می‌کنند اما برای کار در این منطقه نیازی به مجوز کار ندارند .

شرکت‌های مستقر در منطقه آزاد المزیونه، عموما برای خريد و فروش تجاری و خدمات تاسیس شده‌اند.

صلاله (Salalah)

منطقه آزاد صلاله 6 سال پس از المزیونه و در سال 2005 ساخته شده است. که البته هنوز هم در حال توسعه است.

منطقه آزاد صلاله در مجاورت بندر اصلی صلاله قرار دارد .شرکت‌های موجود در این منطقه معمولا برای مواد شيميايی و انجام فرایند بر روی مواد، ساخت و مونتاژ و توزيع مناسب می‌باشند.

مزایای حضور در منطقه آزاد صلاله عبارتند از :

* معافيت 30 ساله مالیاتی بر سود و سود سهام

* معافیت مالیاتی شرکتی

* معافیت مالیات بر درآمد شخصی

* معافیت عوارض گمرکی

صحار (Sohar)

اين بندرگاه مناسب برای صنايع زير در زمینه‌های مختلف تولید، تجارت، لجستیک (حمل و نقل) و مونتاژ است:

* فولاد

* نفت و گاز

* پتروشيمی

* صنایع معدنی و مواد معدنی

* سراميک

* مواد غذايی

 منطقه آزاد صحار نیز مانند سایر مناطق آزاد این کشور حق مالکيت 100 درصد خارجی و 10 سال معافيت از ماليات را به شرکت‌ها ارائه می‌دهد. که در صورت استخدام تعداد زیاد اتباع عمانی این معافيات می‌تواند به طور نامحدود تمديد شود .

مقامات منطقه آزاد صحار با هدف ایجاد“ one stop shop ” ، فرایند ثبت شركت و راه اندازی کسب و كار را در زمان کوتاه کمتراز یک ماه ميسر ساخته اند. 

 

مسجدی در عمان

الدقم (Duqm)

منطقه دقم یکی از بزرگ‌ترین مناطق اقتصادی خاورمیانه است که همچنان در دست احداث است.

منطقه دقم مشتمل بر هشت منطقه توسعه اقتصادی و خدماتی به شکل زیر است:

* بندرگاه چند منظوره

* اسکله خشک به منظور تعمیر کشتی‌ها

* بندرگاه مخصوص صید ماهی

* منطقه گردشگری

* منطقه لوجستیکی

* شهرک آموزشی

* شهرک مسکونی جدید

* حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی

* مخابرات، شبکه و  IT

* پروژه‌های توزیع آب و بازیافت

* خدمات پشتیبانی

* آبزي پروری

* مواد غذایی پردازش شده

* مراکز آموزش پزشکی و گردشگری

* تولید کارخانه مصالح ساختمان

* ساختمان سازی

در این مقاله اطلاعات اقتصادی و تجاری کشور عمان را از نظر گذراندیم. اما باید به این نکته نیز اشاره کنیم که حتی با داشتن شناخت از این بازار، صادرات به عمان چندان کار ساده‌ای نیست. پیداکردن مشتری در کشور هدف و انجام درست مراحل صادرات نیازمند داشتن تجربه و دانش کافی در این زمینه است. برای این کار می‌توانید با مشاوران شرکت جی ‌تی ‌جی تماس بگیرید و از تجربه متخصصان ما استفاده کنید.

نویسنده: عظیمه کریمی

 

بنر صادرات به کنیا

 

Comments (32)

سلام
من در زمینه نصب و راه اندازی ماشین های CNC فعالیت دارم و نزدیک به سی سال در این زمینه کار کردم ،ایا می تونم در کشور عمان برای خودم کسب و کار راه اندازی کنم .

مرتضی معتمدی

با سلام خدمت همه عزیزان
بنده تولید کننده محصولات چرمی طبیعی دست دوز هستم
کیف دوشی مردانه
کیف های زنانه در طرح های مختلف
کیف های اداری و لپ تاپ و غیره
هر محصولی طراحی و تولید میکنیم
در حال حاظر در ایران تک و عمده فروشی داریم و در ترکیه در سایت ترندیل هم فروش داریم
آماده همکاری برای فروش در کشورهای عمان و غیره هستیم
شماره تماس و واتساپ 09361184255 مرتضی معتمدی

سلام وقت بخير ببخشيد من توليد كننده ملحفه و روتختي با كيفيت فوق العاده هستم چطور مي تونم كارها رو صادر كنم؟

ابتدا بازار هدف باید مشخص شود، که بر اساس تحقیق و بررسی های تکنیکال میباشد، پس از انتخاب بازار و کشور هدف، روش های متفاوت برای ورود بازار بررسی، زیرساخت ها فراهم، و نهایتا منجر به صادرات میشود

سلام، وقت به خیر
من در شهر مسقط دفتر تبلیغاتی دارم و به صورت تخصصی در زمینه ی چاپ و بسته بندی و تولید محتوا فعال هستم.
درصورت تمایل، باعث افتخار که درخدمت هموطنانم باشم.

سلام لطفا شماره تماستون رو بفرستید. با تشکر

سلام بنده شرکت بازرگانی دارم هم در ایران و هم در عمان تامیین کننده گوشت مرغ و تمامی الایش های مرغ مانند پای ماغ ساق مرغ و ماهی و…. اب معدنی برگ مو و میوه جات و چسب های ساختمانی هستم اگر دوستان توانایی بازاریابی در تمامی کشور های حاشیه خلیج فارس را داشتند لطفا تماس بگیرند 09374243968

سلام وقت بخیر
بنده نجفی هستم و تولید کننده محصولات پایه سیمانی مانند انواع چسب کاشی و ترمیم کننده و انواع افزودنی بتن هستم
چطور می تونم در بازار عمان ، فعالیت کنم ؟

سلام
وقت بخیر
من تعداد زیادی تابلوفرش دست باف ابریشمی دارم ، چجوری میتونم برا صادر کردنشون اقدام کنم !؟

با سلام شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود مکران تاجران جاسک در خدمت شما عزیزان جهت ارسال محصولات به کشور عمان می‌باشیم
شماره واتساپ ۰۹۳۶۸۹۳۹۹۷۴

سلام وقت بخیر من تولید کننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی (تجهیزات رستوران و فست فود) هستم چگونه میتونم صادرات به عمان و عراق و کشورهای حاشیه داشته باشم

سید حسین افتاده

سلام خسته نباشید
کار ما تولید لوازم چوبی ،،از تخت نشیمن گرفته تا ظروف چوبی،کیفیت بالایی هم داریم،،میخواستم بدونم چطوری میتونم اجناس رو صادر کرد

سلام وقتتون بخیر باشه خواستم سوال کنم با سرمایه ۵۰۰ میلیون میتونم صادرات زعفران در عمان داشته باشم باتشکر

سلام وقت بخیر
بله با حجم کم میتوان شروع کرد

سلام من تولید کننده کفش های زنانه و مردانه هستم، خواستم بدونم امکان صادرات به عمان رو دارم در صورت امکان راهنمایی کنید
09335796848

سلام وقتتون بخیر من در زمینه صنایع دستی فعالیت دارم چطوری می تونم جهت صادرات به عمان اقدام کنم.شماره واتساپ ۰۹۱۳۱۰۴۱۸۷۷
سپاسگزارم

سلام
من ساکن خوزستان و کارم فروش محصولات کشاورزی هست.
صادرات صیفی جات به کشور روسیه انجام میدم(باواسطه)
دوستانی که امکان و تمایل دارند برای صادرات به عمان بامن تماس بگیرند.
۰۹۱۶۹۸۹۰۷۳۰

سلام من تولید کننده پرده های تور گلدوزی و فانتزی هستم با کیفیت بالا میخواستم بدونم به چه صورت میتونم به کشور عمان صادرات داشته باشم و اینکه نمایشگاه پارچه های پرده ای چه زمانی در کشور عمان برگزار می‌شود
تلفن بابت هماهنگی 09133044873 نصر

با سلام درصورتیکه پروانه بهره برداری، کارت بازرگانی و کاتالوگ چند زبانه دارید تصویر انها را از طریق لینک زیر ارسال بفرمایید:
https://gtg.ir/%d9%85%d8%b4%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%b1%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%86/

محمدحسین فرسا

سلام و احترام
من مدیر پخش کاشی و سرامیک و شیرالات و چینی آلات و سلب چند برند رو دارم
آماده همکاری و صادر به عمان هستم
۰۹۳۳۴۲۱۳۲۷۲

با تشکر با شما در تماس هستیم

سلام تولید کننده سبزیجات خشک و صیفیجات خشک درحد تناژ بالا هستم و اماده همکاری با بازرگان های محترم برای صادرات هستم.

سلام به من پیام بدین و در واتساپ لیست قیمت بفرستین09148050919

سلام در واتساپ لیست قیمت بفرستین09148050919

باسلام
ممنون بابت اطلاعات مفیدتون
فقط ای کاش اقلام ریزتر اولویتهای صادراتی ایران به عمان و ریز دقیق تر ایران از عمان رابیشتر توضیح میدادین

حتما اپدیت میکنیم.

سلام میخواستم ببینم با سرمایه حدود یک میلیارد تومان میشه در کار تجارت وصادرات شروع بکار کرد و چه نوع کالایی بهتره ممنون میشم از راهنماییتون

سلام سرمایه خوبی دارید برای تجارت.بنده فعال اقتصادی هستم وبا کشورهای عربی کارمیکنم و کالا به این کشورها صادرمیکنم. دنبال شریک مالی هستم که کارم رو توسعه بدهم درصورت تمایل تماس بگیرید09387550118

لطفا واتس آپ پیام بدید تا بیشتر با نوع کسب و کارتون آشنا بشیم
09916680655

سلام شما در خصوص صادرات گازوئیل و قیر و مصالح ساختمانی به عمان و سایر کشورها هم کار میکنید
09222975584

سلام.
بنده در خصوص تامین سیر مرغوب صادراتی همدان و همچنین سیب زمینی صادراتی فعالیت دارم.
بازرگانان محترمی که در کشور پادشاهی عمان فعالیت و امکان عرضه این محصولات را دارند با شماره واتساپ ۰۹۱۸۶۱۳۳۸۲۰ پیام ارسال فرمایند.

سلام من تولید کننده پارچه برای لباس نظامی و ارتشی و روپوش پزشکی هستم دنبال تجار عمانی هستم چکار کنم ممنون

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان