تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

ظروف یکبار مصرف گیاهی آکوبا

ظروف  گیاهی یکبار مصرف آکوبا

در دنیای امروز، زمان مهم‌ترین دارایی بشر است و انسان برای استفاده بهینه از آن دست به هر اقدامی خواهد زد. اقداماتی که گاهی برای سلامت انسان و محیط زیست خطر آفرین خواهد بود. به عنوان مثال در سال‌های اخیر استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی بسیار رایج شده است. در این میان هزاران تبلیغ مختلف مردم را به استفاده بیشتر از این محصول تشویق نموده‌اند و در مقابل صدها مقاله و تحقیق علمی به ما از ضررهای این الگوی مصرفی، مطالبی ارائه می‌دهد. اکنون در تضاد استفاده از ظروف یکبار مصرف و کاهش زباله‌های پلاستیکی، راهکاری نوین و کارآمد پیش روی بشر است. آن راهکار جایگزینی ظروف یکبار مصرف پلاستیکی با نمونه گیاهی آن است. ظروف یکبار مصرف گیاهی گونه‌ای از ظروف زیست تخریب پذیر هستند که جایگزینی مناسب برای پلاستیک های تجزیه ناپذیر به شمار می‌روند. اما این ظروف از چه موادی فراوری می‌شوند؟ روند تولید آن ها چیست؟ برای خرید ظروف یکبار مصرف گیاهی در ایران چگونه اقدام کنیم؟

افزایش آگاهی در مورد اثرات مضر پلاستیک عامل اصلی افزایش تقاضا برای ظروف قابل تجزیه زیستی در سراسر جهان است.

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی؛ یک فاجعه بزرگ در راه است!

زباله ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

یک انسان 69 ساله را در نظر بگیرید که در سال 1950 به دنیا آمده است؛ در طول عمر او تا سال 2019، میزان زباله پلاستیکی از 2 میلیون تن به 368 میلیارد تن رسیده است. این رقم فاجعه بار آینده‌ای بسیار ترسناک پیش روی بشر قرار داده است. اوضاع وخیم این معضل وقتی بیشتر نمایان می‌شود که بدانید این ارقام مربوط به خود صنعت پلاستیک است و شامل الیاف مصنوعی نمی‌شود و این یعنی میزان تولید زباله پلاستیکی بسیار بالاتر از این آمار است.

پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی بشر برعکس آنچه تصور می‌کنید، تاثیر بسیار مخربی بر این وضعیت داشته است. تا جایی که طبق آمار جهانی بیش از نیمی از کل پلاستیک تولید شده تنها پس از سال 2000 به بازار عرضه شد. به همین دلیل قرن 20 را می‌توان قرن فاجعه زیست محیطی نیز نامید. در این میان انتظار می رود که تولید زباله پلاستیکی تا پایان سال 2025 به حدود 600 میلیارد تن افزایش یابد. این تقریباً دو برابر وزن کل جمعیت جهان امروز است!

پلاستیک ها اغلب برای بسته‌بندی محصولات غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. جالب است بدانید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و بسته‌بندی پلاستیکی، سهمی 39.6 درصدی از حجم زباله پلاستیکی جهان را به خود اختصاص داده‌اند. اما راهکار مقابله با این معضل چیست؟

همانطور که می‌دانید به دلیل گستردگی موضوع یک راهکار مشخص برای این پدیده وجود ندارد، مواردی مانند بازیافت پلاستیک‌ها و استفاده مجدد و کاهش تولید پلاستیک و جایگزینی آن با مواد تجزیه‌پذیر، دو راهکار رایج برای این موضوع به شمار می‌روند.

در همین راستا استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی به جای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، یک روش بسیار کارآمد برای کاهش زباله‌های پلاستیکی و بهبود وضع اکوسیستم است.

ظروف یکبار مصرف گیاهی چیست و چگونه فراوری می‌شود؟

ظروف گیاهی یکبار مصرف با استفاده از گرانول‌های گیاهی تهیه می‌شوند. گرانول‌های گیاهی اغلب از موادی مانند نشاسته ذرت، برنج یا سیب زمینی تهیه می‌شوند. موادی که هیچ گونه ضرری برای طبیعت و سلامت انسان نخواهند داشت. برای ساخت ظروف یکبار مصرف گیاهی از نشاسته دانه‌های ذرت استفاده می‌شود. نشاسته یک پلیمر گیاهی است که از منومرهایی به نام گلوکز تشکیل شده است. مراحل تولید این ظروف با  ساخت گرانول گیاهی آغاز می‌شود. در این مرحله با استفاده از نشاسته ذرت و موم و گلوتن فراوری شده و به صورت ورقه‌ای تولید می‌شوند. در نهایت با استفاده از قالب‌ های مختلف به ظروف یکبار مصرف تبدیل می‌شوند.

مزایای تغییر مسیر به سمت ظروف یکبار مصرف گیاهی چیست؟

همانطور که گفته شد ظروف یکبار مصرف گیاهی مشکلات و معایب بسیار زیادی دارد. به مشکلات زیست محیطی و بهداشتی ظروف پلاستیکی که در قسمت قبل به آن اشاره شد، مواردی نظیر خطر برای سلامتی انسان و مشکلات اقتصادی را نیز اضافه کنید. در این باره حتما شنیده‌اید که ظروف یکبار مصرف پلاستیکی سرطان زا است یا در تماس با گرما به سلامت انسان آسیب وارد می‌کند. به همین دلیل برای حفظ سلامتی خود و محافظت از محیط زیست و اکوسیستم بهتر است به سمت استفاده از ظروف گیاهی برویم. در همین راستا مهم‌ترین مزایای ظروف یکبار مصرف گیاهی را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

1 . به عنوان اولین و مهم‌ترین مزیت ظروف گیاهی یکبار مصرف نسبت به نمونه‌های پلاستیکی، می‌توان به بدون خطر بودن آن‌ها برای سلامت انسان ها اشاره کرد. به عبارتی ظروف گیاهی هیچ گونه اثرات مخربی بر سلامتی انسان ندارند. در واقع این ظروف از مواد اولیه ارگانیک و بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید شده و در شرایط مختلف مانند تماس با غذاها و مایعات گرم، هیچ واکنش شیمیایی نمی‌دهند.

2 .  دومین مزیت، زیست تخریب پذیری سریع این ظروف است. در حقیقت ظروف یکبار مصرف گیاهی، به سرعت در خاك و طي مدت حداكثر 6 ماه مانند برگ گياهان پوسيده مي‌شوند و به چرخه طبيعت برمي‌گردند و مشكلات زيست‌محيطي پلاستيك‌ها را نيز ندارند.

3 . این ظروف کاملا ارگانیک بوده و هیچ گونه وابستگی به مواد اولیه نفتی ندارند.

4 . این محصول با درآمد زایی مناسب و تجزیه سریع، موجب تقویت و توسعه صنایع کشاورزی می‌شود.

5 . برای تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی در مقایسه با نمونه پلاستیکی، به مصرف انرژی کمتری نیاز است.

6 . کاربرد گسترده و امکان استفاده در صنایع مختلف نظیر صنایع بسته‌بندی و اسباب بازی کودکان و مصارف پزشکی، دیگر مزیت قابل توجه این ظروف است.

7 . این ظروف همچنین در مقایسه با سایر متریال‌ها نظیر کاغذ و مقوا از مقاومت بیشتری برخوردار است و در برابر فشار، سرما و گرما آسیب نمی بیند.

آکوبا؛ تولید کننده انواع ظروف یکبار مصرف گیاهی

آکوبا؛ تولید کننده انواع ظروف یکبار مصرف گیاهی  

شرکت نیتا زاگرس کیمیا شیمی یکی از برندهای زیر مجموعه هلدینگ بزرگ نیتاکو است که از سال 1399 در حوزه تولید انواع ظروف یکبار مصرف گیاهی فعالیت خود را آغاز نموده است. محصولات این شرکت تحت برند تجاری آکوبا به بازار عرضه می‌شود. ظروف یکبار مصرف گیاهی آکوبا با استفاده از فناوری‌های روز دنیا، مرغوب‌ترین مواد اولیه، نیروی انسانی مجرب و با مهارت تولید می‌شود. همه این موارد مصداقی از تضمین کیفیت محصولات گیاهی آکوبا است.

آکوبا با هدف تامین نیازهای داخلی، خارجی و همچنین سلامت انسان‌ها و محیط زیست پکیج کاملی از ظروف یکبار مصرف گیاهی را طراحی نموده تا جایگزینی مناسب برای نمونه پلاستیکی باشد.

مزایای استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی آکوبا:

•              زیست تخریب پذیری و تجزیه سریع

•              تهیه شده از نشاسته ذرت (100 ارگانیک)

•              فرآوری کاملا طبیعی و بدون استفاده از پلاستیک و پلیمرهای شیمیایی

•              تاثیر بر رونق صنعت کشاورزی

•              مصرف انرژی کمتر در فرایند تولید

•              کاربرد گسترده در صنایع بسته بندی غذایی صنایع کشاورزی، اسباب بازی کودکان و مصارف پزشکی

•              قابلیت استفاده در مایکرو ویو و فریزر

•           انعطاف‌ پذیری بالا

خرید ظروف یکبار مصرف گیاهی 

خرید ظروف یکبار مصرف گیاهی

برند آکوبا؛ به عنوان برندی فعال و با سابقه در تولید انواع ظروف یکبار مصرف، ظروف با پایه‌ی مواد نشاسته ذرت را در انواع گوناگون به فروش می‌رساند. با مراجعه به قسمت محصولات سایت به راحتی می‌توانید مشخصات هر محصول را مطالعه و نسبت به خرید آن اقدام نمایید. همچنین با تماس با کارشناسان آکوبا می توانید محصولات این برند را بصورت عمده خریداری کنید. کلیه محصولات آکوبا با بالاترین کیفیت تولید شده و تمامی استانداردهای روز دنیا را کسب نموده است. بنابراین می‌توانید از کیفیت و سلامت محصولات خریداری شده خود اطمینان داشته باشید.

نویسنده: سید مهدی عدنانی ساداتی

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان