تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

سرمایه گذاری در امارات

بسیاری از تجار و سرمایه گذاران به دنبال راهی جهت یافتن فرصت‌های سرمایه گذاری در امارات هستند. اما سوالی که ذهن افراد را به خود مشغول کرده، این است که چرا سرمایه داران به دنبال سرمایه گذاری در امارات هستند؟ پاسخ این سوال در این مقاله نهفته است. در این مقاله به شرح آمار از سرمایه گذاری خارجی در امارات، دلایل سرمایه گذاری در امارات و مزیت‌های آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

عناوین مقاله:

آمار سرمایه گذاری در امارات

طبق گزارش سالانه یک موسسه عربی به نام «ضمان» می‌توان به میزان سرمایه گذاری خارجی در امارات اشاره کرد. این موسسه گزارشی جهت اعتبار صادراتی و تضمین سرمایه گذاری در امارات منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، کشور امارات متحده عربی در سال 2020 با جذب 19 میلیارد و 900 میلیون دلار سرمایه خارجی توانست جایگاه نخست جذب سرمایه گذار خارجی در میان کشورهای عربی را تصاحب کند.

همچنین طبق آمار یک شرکت پژوهش و مشاوره آمریکایی به نام AIRINC شهرهای دبی و ابوظبی که از شهرهای کشور امارات هستند در زمره جذاب‌ترین شهرهای دنیا جهت سرمایه گذاری قرار دارند. طبق آمار ارائه شده از سوی این شرکت، دبی دارای رتبه نخست خاورمیانه و رتبه سی‌ام جهان، و ابوظبی جایگاه دوم خاورمیانه و سی و هشتم جهان از میان 150 کشور، جهت جذب سرمایه گذار خارجی را به خود اختصاص داده‌اند.

یک آمار جالب دیگر از سرمایه گذاری کشورها در امارات به کشور ژاپن مربوط است. ژاپن تا پایان سال 2020 سرمایه گذاری مستقیم به ارزش حدود 4 میلیارد و 10 میلیون دلار در امارات داشته است. این آمار، بیانگر رشد 22.6 درصدی میزان سرمایه گذاری ژاپن در امارات از سال 2015 تا 2020 است.

خرید و فروش ملک در دبی

امارات چگونه شرایط سرمایه گذاری را فراهم کرده است؟

سازمان توسعه اقتصادی شارجه قانون مالکیت کامل سرمایه گذاران خارجی به مقدار 100% را در سال‌های اخیر به اجرا در آورده است. براساس این قانون خارجی‌ها می‌توانند در کلیه فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و صنعتی با مالکیت 100% سرمایه گذاری کنند.

امارات یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری است. براساس آمار بانک جهانی DOINGBUSINESS کشور امارات در رتبه 16 برای رتبه ‌بندی «شاخص آسانی انجام کسب و کار» است.

با وجود پندمیک کرونا و همه گیری آن و درگیر کردن اقتصاد جهانی، این نکته را فراموش نکنید که کشور امارات از جمله کشورهایی است که تا تاریخ 24 آگوست سال 2021، بیشتر از 85 درصد جمعیت خود را دوز اول و حدود 75 درصد از جمعیت خود را به طور کامل واکسیناسیون کرده است.

یک مجله انگلیسی به نام اکونومیست در مورد اقتصاد کنونی امارات گزارشی تهیه کرده است. این گزارش به شرح زیر است:

کلیه شاخص‌های موجود در ارتباط با اقتصاد امارات و تا پایان ماه ژوئن، بیانگر بهبود اقتصاد این کشور است و با سرعت ثابت در حال توسعه است.

امارات در برابر پیامدهای کرونا، پاسخ‌گویی سریع و فعالی داشت که یک حمایت موثر و قدرتمند برای اقتصاد امارات محسوب می‌شود. این موضوع تاثیر شگفت انگیزی در شروع مجدد فعالیت‌های بخش اقتصاد غیرنفتی این کشور داشته است.

مناطق آزاد جهت سرمایه گذاری در امارات

در کشور امارات، مالیات بر درآمد صفر است. امکان مالکیت خارجی 100 درصد برای همه افراد امکان پذیر است؛ اما اسپانسر محلی اجباری است و باید از تمامی قوانین کشور امارات پیروی کنید. از این رو توصیه می‌کنیم حتما گام‌های سرمایه گذاری خود را همراه متخصصان این حوزه انجام دهید.

حدود 45 منطقه آزاد در امارات متحده عربی فعالیت می‌کنند که تعداد بیشتری در حال ساخت است. هر منطقه آزاد در یک یا چند دسته بندی تجاری طراحی شده است و فقط مجوزهایی را برای شرکت‌های درون آن دسته‌ها ارائه می‌دهد.

از این بین، 5 منطقه آزاد در خود دبی است. از سرمایه گذاری در این مناطق غافل نشوید. زیرا مناطق آزاد در امارات مناطق ویژه اقتصادی هستند که به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خارج از کشور اجازه می‌دهند تا بدون حمایت اسپانسر محلی یا همان شریک اماراتی، شرکت خود را ثبت کنند.

در مناطق مختلف امارات می‌توانید یکی از انواع شرکت‌های زیر را به ثبت برسانید:

 • ثبت شرکت در منطقه آزاد
 • شرکت با مسئولیت‌های محدود  (LLC)
 • شرکت‌ آفشور  (Offshore Company)
 • شرکت مدنی
 • دفتر نمایندگی یا شعبه
 • مالکیت یگانه

گرفتن ویزای سرمایه گذاری از امارات

ویزای سرمایه گذاری به مدت سه سال اقامت موقت را برای شما فراهم می‌نماید.

برای مشاغل خارجی که به دنبال سرمایه گذاری در امارات هستند، این نوع ویزا پیشنهاد می‌شود. در این سرمایه گذاری جهت کسب اجازه تجارت با امارات، باید حداقل 10,000 درهم به حساب بانکی این کشور واریز نمائید.

با توجه به گزارشات کشور امارات، 5 فرصت تجاری برتر در دبی برای 2021 به صورت زیر است:

 1. واردات و صادرات
 2. مراقبت‌های پزشکی
 3. مشاور املاک
 4. فناوری اطلاعات
 5. تجارت الکترونیک

دلایل سرمایه گذاری در امارات

اگر بخواهیم چند دلیل جهت سرمایه گذاری در امارات را نام ببریم به موارد زیر اشاره خواهیم کرد:

* دسترسی آسان به منابع نفتی

* هزینه های انرژی پایین

* عدم وجود مالیات

* قدرت خرید بالا

* تمایل به ایجاد تنوع در اقتصاد

این نکته را فراموش نکنید که سرمایه گذاری در امارات بدون چالش نیست. یکی از چالش‌ها و نکات منفی سرمایه گذاری در امارات این است که سرمایه گذار خارجی نمی‌تواند بیش از 49 درصد از سهام یک شرکت محلی را تصاحب کند. همچنین الزام به حضور یک نماینده محلی در دفتر و شعبه نمایندگی، یک محدودیت برای سرمایه گذار خارجی ایجاد کرده است.

Reasons to invest in the UAE

مزایای سرمایه گذاری در امارات

مزایای سرمایه گذاری در امارات به شرح زیر هستند:

1. وجود زیرساخت مناسب:

 در امارات کلیه امکانات پیشرفته فراهم شده است. کلیه این امکانات موجب جذاب شدن سرمایه گذاری در امارات شده است.

2. ثبات سیاسی:

پس از تشکیل حکومت امارات متحده عربی تاکنون هیچگونه بی نظمی سیاسی در امارات رخ نداده است. همچنین کلیه امیرنشینان و حاکم دبی از دولت مرکزی تبعیت می‌کنند. این ثبات سیاسی موجب رونق اقتصادی امارات شده است.

3. موقعیت استراتژیک:

قرار گرفتن در خاورمیانه و خلیج فارس، موجب شده امارات به عنوان پلی جهت اتصال شرق و غرب ایفای نقش کند.

4. ثبات اجتماعی:

علی رغم وجود اقوام بسیار در امارات، میزان جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است.

5. تنوع انتخاب مکان جهت سرمایه گذاری:

 وجود مناطق مختلف جهت سرمایه گذاران خارجی و توانایی سرمایه گذاران در انتخاب مکان مورد نظر، به جذابیت‌های سرمایه گذاری در امارات افزوده است.

6. تسهیل انجام امور:

 از نظر سهولت در انجام کسب و کار، امارات یکی از کشورهای دارای رتبه بالا است؛ به گونه‌ای که در منطقه رتبه یک را از آن خود کرده است.

نتیجه گیری

سرمایه گذاری در امارات جذابیت‌های خودش را دارد. اما فراموش نکنید پیش از انجام هر گونه سرمایه گذاری، به خوبی تحقیق کرده و از چالش‌ها و نکات مثبت آن آگاهی کسب کنید. این نکته را فراموش نکنید که برای سرمایه گذاری در امارات نیاز به اطلاعات تخصصی دارید. پیشنهاد می‌شود پیش از سرمایه گذاری در امارات، مشاوره‌ای با کارشناسان مجرب GTG داشته باشید و اطلاعات تکمیلی‌تر را از آن‌ها دریافت نمایید.

نویسنده: حمید قاسمی

یک نظر بگذارید

واتس آپ
تماس