تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

معرفی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران

برگزاری نمایشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین ابزارها در شناسایی نیاز مشتریان و معرفی توانمندی‌ها، تکنولوژی‌ها، محصولات و دانش شرکت‌‌ها است. در این بین، نمایشگاه‌هایی که به صورت بین‌المللی برگزار می‌شوند با توجه به ایجاد ارتباطات جهانی برای شرکت ‌کنندگان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. اما مهم‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران کدامند؟ با توجه به اهمیت نمایشگاه‌ها، در این مقاله به معرفی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران پرداخته شده است. در ادامه با معرفی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، همراه ما باشید.

International Exhibitions
عناوین مقاله

اهمیت برگزاری نمایشگاه‌های بین ‌المللی ایران 

نمایشگاه‌های بین‌المللی به نحوی یک برنامه‌ریزی اقتصادی برای صادرات و واردات کالای یک کشور محسوب می‌شوند.

شرکت‌های مختلف جهان در حوزه‌های متنوع با حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران علاوه بر ارائه خدمات و محصولات خود با دانش و تکنولوژی شرکت‌های ایرانی نیز آشنا شده و امکان تعامل با بازار منحصر به فرد ایران را خواهند داشت.

از طرفی یکی از مهم‌ترین ابزار و روش‌های ایجاد رونق در بازارهای بین‌المللی، تبلیغات و بازاریابی مستمر است و این موارد به صورت کاملا هدفمند در نمایشگاه‌های بین المللی قابل پیاده سازی است.

اهمیت شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی 

از مهمترین مزایای شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* ارتقاء سطح صادرات و بهبود سطح تولید ناخالص ملی

* توسعه همکاری‌های اقتصادی، ایجاد زمینه رقابت سالم

* افزایش درآمد شرکت‌ها و ارزآوری ملی

* ایجاد بستر مناسب برای انتقال فناوری و دانش روز به کشور میزبان

* کاهش هزینه‌های تجاری

* افزایش بازده سرمایه برای مشارکت‌کنندگان در نمایشگاه‌ها (در مقایسه با سایر ابزارهای بازاریابی) برای حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان داخلی

* آشنایی با تکنولوژی‌های روز دنیا و تازه‌های اقتصادی جهان

* الهام گرفتن و کشف مزیت‌های رقابتی جدید در جهت توسعه کسب و کار به صورت بین المللی

* شناخته شدن و آگاهی از برند در سطح جهانی

لیست نمایشگاه های بین ‌المللی ایران: 

در ادامه مقاله نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران را معرفی می‌کنیم.

1. نمایشگاه بین المللی تهران 

محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در شمال تهران، بزرگراه ‌چمران، خیابان سئول و حوالی منطقه جنوب شرقی دانشگاه شهید بهشتی واقع شده است.

این مجموعه با مساحت 850.000 متر مربع، از  38 سالن  سرپوشیده به مساحت 150 هزار مترمربع و  35.000 متر مربع فضای باز نمایشگاهی تشکیل شده است.

مساحت باقی مانده صرف فضای سبز، راه‌های ارتباطی و ساختمان‌های اداری شده است. نمایشگاه بین‌المللی تهران همچنین به عنوان عضو رسمی اتحادیه نمایشگاه‌های بین‌المللی UFI و اتحادیه جهانی نمایشگاه‌های BIE که مسئولیت برگزاری نمایشگاه‌های سرتاسر جهان را به عهده دارد، محسوب می‌شود.

از مهم‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی که در تهران طبق برنامه‌ریزی دقیق و مدون برگزار می شوند می‌توان نمایشگاه بین المللی کتاب، نمایشگاه بین‌المللی مواد شوینده، پاک کننده، بهداشتی، سلولزی و ماشین آلات وابسته، نمایشگاه بین المللی قیر، آسفالت، عایق ها و ماشین آلات وابسته، نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه و نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان را نام برد.

 

2. نمایشگاه بین‌المللی جنوب شرق (کرمان) 

نمایشگاه بین‌المللی کرمان در شمال غربي شهر کرمان و در مجاورت بزرگراه آیت ا… هاشمی رفسنجانی و ضلع شمالي شهرک صنعتي شماره ۲ کرمان واقع شده است.

این نمایشگاه با دسترسی آسان به فرودگاه بین‌المللی کرمان و راه آهن، از موقعیت استراتژیک مناسبی برخوردار است.

نمایشگاه بین‌المللی کرمان هر سال شاهد برگزاری نمایشگاه‌های ویژه‌ای است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات و تجهیزات وابسته کرمان و نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی کرمان (ادوات و ماشین آلات، نهادها، تجهیزات گلخانه‌ای و سیستم‌های آبیاری) اشاره نمود.

 

نایشگاه بین المللی اصفهان

3. نمایشگاه بین‌المللی استان اصفهان 

طبق نظر برخی کارشناسان نمایشگاه بین‌المللی اصفهان، استانداردترین مرکز نمایشگاهی کشور به شمار می‌رود. این نمایشگاه در منطقه روشن‌دشت اصفهان احداث شده و به لحاظ دسترسی و ترافیک شهری در موقعیت مناسبی قرار دارد. از طرفی این نمایشگاه در نزدیکی چندین پروژه بزرگ استانی از جمله سالن اجلاس‌های بین‌الملل اصفهان، مجتمع بزرگ تجاری سیتی‌سنتر، راه‌آهن، فرودگاه شهید بهشتی، شهربازی بزرگ شهر رویاها، منطقه گردشگری شرق اصفهان و رودخانه زاینده‌رود  واقع شده است.

به همین خاطر نمایشگاه‌ بین‌المللی اصفهان همواره میزبان برگزاری اجلاس‌ها و نمایشگاه‌های بزرگ و با کیفیت داخلی و بین‌المللی است. از جمله این موارد می‌توان به نمایشگاه بین‌المللی صنعت و تجارت آسیا و نمایشگاه بین‌المللی متالوژی فولاد، ریخته‌گری ماشین آلات و صنایع وابسته اشاره کرد. به زودی 17 و 13 دوره این دو نمایشگاه در اصفهان برگزار خواهد شد.

4. نمایشگاه بین‌المللی مرکزی (اراک) 

شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان مرکزی با پشتوانه‌ي تخصص و تجربه‌ي کارگروه ویژه خود در برگزاري نمايشگاه‌های تخصصی و حضور شخصیت‌های برتر علمی استان مرکزی همواره در تلاش است با برنامه‌ريزي حرفه‌اي و هوشمند و با مطالعات علمي و به‌روز، جدیدترین عناوین نمایشگاهی را ایجاد و برگزار نماید.

اما از سال 98 و با شروع موج گسترده شیوع بیماری کرونا، نمایشگاه بین‌المللی استان مرکزی مانند بسیاری از نمایشگاه‌های کشور، با درنظر گرفتن مصوبات ملی و استانی ستاد پیشگیری از کرونا در راستای حفظ سلامت مردم، به مدت 18 ماه از برگزاری نمایشگاه‌ها و رویدادهای برنامه ریزی شده داخلی و بین المللی خودداری کرده است.

نمايشگاه بين المللي تخصصي سنگ ، معدن و صنايع معدني یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌هایی است که به صورت دوره‌ای در اراک برگزار می شود.

5. نمایشگاه بین‌المللی استان بوشهر

نمایشگاه بین‌المللی بوشهر در جاده بوشهر – برازجان واقع شده است، واقع در قلب منطقه ویژه اقتصادی، و اینکه چه شما از فرودگاه بیایید، یا از بوشهر بازدید می کنید، رسیدن به نمایشگاه همیشه آسان است. برای فراهم آوردن آسایش شما، خدمات گوناگونی در محیطی به مساحت ۲هزار مترمربع در نظر گرفته شده است با داشتن بیش از ۱۲ هتل و اقامتگاه در سطح شهر و رو به دریا، با فاصله کمی از مرکز نمایشگاهی، میتوانید اقامت راحتی را تجربه کنید.

 

6. نمایشگاه بین‌المللی تبریز 

مجموعه نمایشگاهی تبریز در شرق این شهر و در خیابان پروفسور رمن‌زاده واقع شده است. مساحت 24000 مترمربعی این مجموعه سالن‌های نمایشگاهی بسیاری را در خود جای داده است که سالن امیرکبیر با ۹۱۴۴ مترمربع و ابعاد ۱۲۷ *۷۲ متر بزرگترین سالن نمایشگاهی این مجموعه به حساب می آید. سالن استاد شهریار، سالن پروین اعتصامی و سالن آذربایجان، از جمله مهم‌ترین سالن‌های مجموعه نمایشگاهی بین‌المللی تبریز به حساب می‌آیند.

قدمت نمایشگاه و امکانات ویژه آن برای غرفه‌داران موجب شده‌است هر ساله تعداد زیادی نمایشگاه تخصصی داخلی و بین المللی در این مجموعه برگزار شود. طبق تقویم سال 1400 و با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های کرونایی ، بیست و ششمین نمايشگاه بین المللي تخصصي ماشین آلات، لوازم و مصالح ساختماني ايران، بیست و نهمین نمايشگاه بین المللي تخصصي لوازم خانگي ايران در تبریز برگزار شد.

مهم ترین برنامه و عنوان نمایشگاهی مهرماه این مجموعه نیز، بیست و پنجمین نمايشگاه بین المللي تخصصي صنعت خودرو ايران است که طبق برنامه در تاریخ 20 مهر و به مدت 3 روز در این نمایشگاه برگزار شده است.

 

7. نمایشگاه بین المللی استان گیلان 

محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی گیلان با مساحتی بالغ بر 25000 مترمربع در نزدیکی شهر رشت واقع شده است. نمایشگاه بین المللی استان گیلان تاکنون تعداد بسیاری نمایشگاه تخصصی و عمومی را در قالب نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی برگزار نموده است که طبق نتایج به‌دست آمده از بازخورد‌ها، مورد استقبال اغلب صاحبان صنایع تخصصی و بازرگانان و بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

این مجموعه از سال 1398 تا کنون به دلیل شیوع ویروس کرونا و وضعیت وخیم استان‌های شمالی فعالیت خود را به ویژه در برگزاری نمایشگاه‌ بین‌المللی بسیار محدود کرده است. یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌هایی که این اواخر در گیلان برگزار شده است، هفدهمين دوره نمايشگاه تخصصي صنعت ساختمان است.

8. نمایشگاه‌های بین المللی استان فارس (شیراز) 

محل دائمی شركت نمايشگاه‌هاي بين المللي فارس در سال  1374 و با احداث سايت نمايشگاهي در فضايي بالغ بر 760 هزار متر مربع در شمال غرب شيراز تاسيس گرديده است. اين سايت در مرکز استان فارس احداث شده است و همواره یکی از محورهای اصلي در توسعه ارتباطات و تعاملات اقتصادی با كشورهاي عربي حوزه خليج فارس و قاره آفریقا بوده است.

مجموعه نمايشگاه‌هاي بين المللي فارس داراي بزرگترين سايت نمايشگاهي درمنطقه جنوب كشور بوده و تاكنون بيش از 600 عنوان نمايشگاه تخصصی و عمومی را در ابعاد ملی و بین المللی برگزار نموده است.

این مجموعه قصد دارد در مهر ماه سال جاری و با رعایت دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی جندین نمایشگاه بین‌المللی مانند نمایشگاه بین المللی کالا، خدمات، تجهیزات فروشگاهی و فروشگاه‌های زنجیره ای، نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی و صوتی تصویری و نمایشگاه بین المللی پوشاک و صنایع وابسته را برگزار نماید. باید دید با توجه به شرایط حساس کشور و تقابل با کرونا امکان تحقق این مورد وجود دارد یا خیر.

Shiraz International Exhibitions

9. نمایشگاه بین المللی مشهد 

نمایشگاه بین المللی مشهد با طراحی انعطاف‌پذیر و کارآمد، فضایی به وسعت 550 هزار متر مربع را در بردارد. این مجموعه عظیم به گونه ای طراحی شده است تا در هر سال میزبان بیش از 2 میلیون نفر بازدید‌کننده باشد.

برخی از مهم ترین موارد تقویم محتوایی این نمایشگاه در 6 ماه دوم سال 1400 و  در بخش بین‌الملل به شرح زیر است :

 • شانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور، آبزیان، خوراک دام، دامپزشکی و صنایع وابسته
 • بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد
 • چهاردهمین نمایشگاه بین المللی معدن , زمین شناسی و صنایع وابسته
 • شانزدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزئینی و نما
 • شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، راهسازی و عمران، ریلی و جاده‌ای
 • بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنعت مشهد

10. نمایشگاه بین المللی خوزستان 

نمایشگاه‌های بین‌المللی خوزستان، سهامی خاص، از  سال ۱۳۷۱ کار خود را شروع و پیوسته در حال گسترش فعالیت‌ها و ارتقای کیفیت برگزاری نمایشگاه ‌ها است.

این مجموعه مانند دیگر مجموعه‌های نمایشگاهی با تاسیس مراکز خاص جهت برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی ملی و بین‌المللی و ایجاد فرصت مناسب جهت معرفی و عرضه‌ی فرآورده‌های صنعتی، بازرگانی، کشاورزی و معدنی شرکت‌های داخلی و خارجی سهم بسیار خوبی از توسعه اقتصاد، دانش و تکنولوژی کشور را به خود اختصاص داده است.

مهم‌ترین نمایشگاه‌های برگزار شده در محل دائمی نمایشگاه بین المللی خوزستان در ادامه آورده شده است :

 • نمایشگاه قطعات، لوازم و مجموعه های خودرویی اهواز
 • نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی، دام و طیور، شیلات و آبزیان اهواز که در سال 2020 برگزار شد.

شرکت بازرگانی جی تی جی 

با توجه به اهمیت برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در توسعه روابط تجاری با این کشور، برای کسب اطلاعات مفید و مشاوره تخصصی در خصوص نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران کافیست با متخصصین GTG تماس بگیرید.

نویسنده: سید مهدی عدنانی ساداتی

برگزاری نمایشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین ابزارها در شناسایی نیاز مشتریان و معرفی توانمندی‌ها، تکنولوژی‌ها، محصولات و دانش شرکت‌‌ها است. در این بین، نمایشگاه‌هایی که به صورت بین‌المللی برگزار می‌شوند با توجه به ایجاد ارتباطات جهانی برای شرکت ‌کنندگان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. اما مهم‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران کدامند؟ با توجه به اهمیت نمایشگاه‌ها، در این مقاله به معرفی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران پرداخته شده است. در ادامه با معرفی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، همراه ما باشید.

International Exhibitions
عناوین مقاله

اهمیت برگزاری نمایشگاه‌های بین ‌المللی ایران 

نمایشگاه‌های بین‌المللی به نحوی یک برنامه‌ریزی اقتصادی برای صادرات و واردات کالای یک کشور محسوب می‌شوند.

شرکت‌های مختلف جهان در حوزه‌های متنوع با حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران علاوه بر ارائه خدمات و محصولات خود با دانش و تکنولوژی شرکت‌های ایرانی نیز آشنا شده و امکان تعامل با بازار منحصر به فرد ایران را خواهند داشت.

از طرفی یکی از مهم‌ترین ابزار و روش‌های ایجاد رونق در بازارهای بین‌المللی، تبلیغات و بازاریابی مستمر است و این موارد به صورت کاملا هدفمند در نمایشگاه‌های بین المللی قابل پیاده سازی است.

اهمیت شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی 

از مهمترین مزایای شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* ارتقاء سطح صادرات و بهبود سطح تولید ناخالص ملی

* توسعه همکاری‌های اقتصادی، ایجاد زمینه رقابت سالم

* افزایش درآمد شرکت‌ها و ارزآوری ملی

* ایجاد بستر مناسب برای انتقال فناوری و دانش روز به کشور میزبان

* کاهش هزینه‌های تجاری

* افزایش بازده سرمایه برای مشارکت‌کنندگان در نمایشگاه‌ها (در مقایسه با سایر ابزارهای بازاریابی) برای حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان داخلی

* آشنایی با تکنولوژی‌های روز دنیا و تازه‌های اقتصادی جهان

* الهام گرفتن و کشف مزیت‌های رقابتی جدید در جهت توسعه کسب و کار به صورت بین المللی

* شناخته شدن و آگاهی از برند در سطح جهانی

لیست نمایشگاه های بین ‌المللی ایران: 

در ادامه مقاله نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران را معرفی می‌کنیم.

1. نمایشگاه بین المللی تهران 

محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در شمال تهران، بزرگراه ‌چمران، خیابان سئول و حوالی منطقه جنوب شرقی دانشگاه شهید بهشتی واقع شده است.

این مجموعه با مساحت 850.000 متر مربع، از  38 سالن  سرپوشیده به مساحت 150 هزار مترمربع و  35.000 متر مربع فضای باز نمایشگاهی تشکیل شده است.

مساحت باقی مانده صرف فضای سبز، راه‌های ارتباطی و ساختمان‌های اداری شده است. نمایشگاه بین‌المللی تهران همچنین به عنوان عضو رسمی اتحادیه نمایشگاه‌های بین‌المللی UFI و اتحادیه جهانی نمایشگاه‌های BIE که مسئولیت برگزاری نمایشگاه‌های سرتاسر جهان را به عهده دارد، محسوب می‌شود.

از مهم‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی که در تهران طبق برنامه‌ریزی دقیق و مدون برگزار می شوند می‌توان نمایشگاه بین المللی کتاب، نمایشگاه بین‌المللی مواد شوینده، پاک کننده، بهداشتی، سلولزی و ماشین آلات وابسته، نمایشگاه بین المللی قیر، آسفالت، عایق ها و ماشین آلات وابسته، نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه و نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان را نام برد.

 

2. نمایشگاه بین‌المللی جنوب شرق (کرمان) 

نمایشگاه بین‌المللی کرمان در شمال غربي شهر کرمان و در مجاورت بزرگراه آیت ا… هاشمی رفسنجانی و ضلع شمالي شهرک صنعتي شماره ۲ کرمان واقع شده است.

این نمایشگاه با دسترسی آسان به فرودگاه بین‌المللی کرمان و راه آهن، از موقعیت استراتژیک مناسبی برخوردار است.

نمایشگاه بین‌المللی کرمان هر سال شاهد برگزاری نمایشگاه‌های ویژه‌ای است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات و تجهیزات وابسته کرمان و نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی کرمان (ادوات و ماشین آلات، نهادها، تجهیزات گلخانه‌ای و سیستم‌های آبیاری) اشاره نمود.

 

نایشگاه بین المللی اصفهان

3. نمایشگاه بین‌المللی استان اصفهان 

طبق نظر برخی کارشناسان نمایشگاه بین‌المللی اصفهان، استانداردترین مرکز نمایشگاهی کشور به شمار می‌رود. این نمایشگاه در منطقه روشن‌دشت اصفهان احداث شده و به لحاظ دسترسی و ترافیک شهری در موقعیت مناسبی قرار دارد. از طرفی این نمایشگاه در نزدیکی چندین پروژه بزرگ استانی از جمله سالن اجلاس‌های بین‌الملل اصفهان، مجتمع بزرگ تجاری سیتی‌سنتر، راه‌آهن، فرودگاه شهید بهشتی، شهربازی بزرگ شهر رویاها، منطقه گردشگری شرق اصفهان و رودخانه زاینده‌رود  واقع شده است.

به همین خاطر نمایشگاه‌ بین‌المللی اصفهان همواره میزبان برگزاری اجلاس‌ها و نمایشگاه‌های بزرگ و با کیفیت داخلی و بین‌المللی است. از جمله این موارد می‌توان به نمایشگاه بین‌المللی صنعت و تجارت آسیا و نمایشگاه بین‌المللی متالوژی فولاد، ریخته‌گری ماشین آلات و صنایع وابسته اشاره کرد. به زودی 17 و 13 دوره این دو نمایشگاه در اصفهان برگزار خواهد شد.

4. نمایشگاه بین‌المللی مرکزی (اراک) 

شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان مرکزی با پشتوانه‌ي تخصص و تجربه‌ي کارگروه ویژه خود در برگزاري نمايشگاه‌های تخصصی و حضور شخصیت‌های برتر علمی استان مرکزی همواره در تلاش است با برنامه‌ريزي حرفه‌اي و هوشمند و با مطالعات علمي و به‌روز، جدیدترین عناوین نمایشگاهی را ایجاد و برگزار نماید.

اما از سال 98 و با شروع موج گسترده شیوع بیماری کرونا، نمایشگاه بین‌المللی استان مرکزی مانند بسیاری از نمایشگاه‌های کشور، با درنظر گرفتن مصوبات ملی و استانی ستاد پیشگیری از کرونا در راستای حفظ سلامت مردم، به مدت 18 ماه از برگزاری نمایشگاه‌ها و رویدادهای برنامه ریزی شده داخلی و بین المللی خودداری کرده است.

نمايشگاه بين المللي تخصصي سنگ ، معدن و صنايع معدني یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌هایی است که به صورت دوره‌ای در اراک برگزار می شود.

5. نمایشگاه بین‌المللی استان بوشهر

نمایشگاه بین‌المللی بوشهر در جاده بوشهر – برازجان واقع شده است، واقع در قلب منطقه ویژه اقتصادی، و اینکه چه شما از فرودگاه بیایید، یا از بوشهر بازدید می کنید، رسیدن به نمایشگاه همیشه آسان است. برای فراهم آوردن آسایش شما، خدمات گوناگونی در محیطی به مساحت ۲هزار مترمربع در نظر گرفته شده است با داشتن بیش از ۱۲ هتل و اقامتگاه در سطح شهر و رو به دریا، با فاصله کمی از مرکز نمایشگاهی، میتوانید اقامت راحتی را تجربه کنید.

 

6. نمایشگاه بین‌المللی تبریز 

مجموعه نمایشگاهی تبریز در شرق این شهر و در خیابان پروفسور رمن‌زاده واقع شده است. مساحت 24000 مترمربعی این مجموعه سالن‌های نمایشگاهی بسیاری را در خود جای داده است که سالن امیرکبیر با ۹۱۴۴ مترمربع و ابعاد ۱۲۷ *۷۲ متر بزرگترین سالن نمایشگاهی این مجموعه به حساب می آید. سالن استاد شهریار، سالن پروین اعتصامی و سالن آذربایجان، از جمله مهم‌ترین سالن‌های مجموعه نمایشگاهی بین‌المللی تبریز به حساب می‌آیند.

قدمت نمایشگاه و امکانات ویژه آن برای غرفه‌داران موجب شده‌است هر ساله تعداد زیادی نمایشگاه تخصصی داخلی و بین المللی در این مجموعه برگزار شود. طبق تقویم سال 1400 و با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های کرونایی ، بیست و ششمین نمايشگاه بین المللي تخصصي ماشین آلات، لوازم و مصالح ساختماني ايران، بیست و نهمین نمايشگاه بین المللي تخصصي لوازم خانگي ايران در تبریز برگزار شد.

مهم ترین برنامه و عنوان نمایشگاهی مهرماه این مجموعه نیز، بیست و پنجمین نمايشگاه بین المللي تخصصي صنعت خودرو ايران است که طبق برنامه در تاریخ 20 مهر و به مدت 3 روز در این نمایشگاه برگزار شده است.

 

7. نمایشگاه بین المللی استان گیلان 

محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی گیلان با مساحتی بالغ بر 25000 مترمربع در نزدیکی شهر رشت واقع شده است. نمایشگاه بین المللی استان گیلان تاکنون تعداد بسیاری نمایشگاه تخصصی و عمومی را در قالب نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی برگزار نموده است که طبق نتایج به‌دست آمده از بازخورد‌ها، مورد استقبال اغلب صاحبان صنایع تخصصی و بازرگانان و بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

این مجموعه از سال 1398 تا کنون به دلیل شیوع ویروس کرونا و وضعیت وخیم استان‌های شمالی فعالیت خود را به ویژه در برگزاری نمایشگاه‌ بین‌المللی بسیار محدود کرده است. یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌هایی که این اواخر در گیلان برگزار شده است، هفدهمين دوره نمايشگاه تخصصي صنعت ساختمان است.

8. نمایشگاه‌های بین المللی استان فارس (شیراز) 

محل دائمی شركت نمايشگاه‌هاي بين المللي فارس در سال  1374 و با احداث سايت نمايشگاهي در فضايي بالغ بر 760 هزار متر مربع در شمال غرب شيراز تاسيس گرديده است. اين سايت در مرکز استان فارس احداث شده است و همواره یکی از محورهای اصلي در توسعه ارتباطات و تعاملات اقتصادی با كشورهاي عربي حوزه خليج فارس و قاره آفریقا بوده است.

مجموعه نمايشگاه‌هاي بين المللي فارس داراي بزرگترين سايت نمايشگاهي درمنطقه جنوب كشور بوده و تاكنون بيش از 600 عنوان نمايشگاه تخصصی و عمومی را در ابعاد ملی و بین المللی برگزار نموده است.

این مجموعه قصد دارد در مهر ماه سال جاری و با رعایت دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی جندین نمایشگاه بین‌المللی مانند نمایشگاه بین المللی کالا، خدمات، تجهیزات فروشگاهی و فروشگاه‌های زنجیره ای، نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی و صوتی تصویری و نمایشگاه بین المللی پوشاک و صنایع وابسته را برگزار نماید. باید دید با توجه به شرایط حساس کشور و تقابل با کرونا امکان تحقق این مورد وجود دارد یا خیر.

Shiraz International Exhibitions

9. نمایشگاه بین المللی مشهد 

نمایشگاه بین المللی مشهد با طراحی انعطاف‌پذیر و کارآمد، فضایی به وسعت 550 هزار متر مربع را در بردارد. این مجموعه عظیم به گونه ای طراحی شده است تا در هر سال میزبان بیش از 2 میلیون نفر بازدید‌کننده باشد.

برخی از مهم ترین موارد تقویم محتوایی این نمایشگاه در 6 ماه دوم سال 1400 و  در بخش بین‌الملل به شرح زیر است :

 • شانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور، آبزیان، خوراک دام، دامپزشکی و صنایع وابسته
 • بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد
 • چهاردهمین نمایشگاه بین المللی معدن , زمین شناسی و صنایع وابسته
 • شانزدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزئینی و نما
 • شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، راهسازی و عمران، ریلی و جاده‌ای
 • بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنعت مشهد

10. نمایشگاه بین المللی خوزستان 

نمایشگاه‌های بین‌المللی خوزستان، سهامی خاص، از  سال ۱۳۷۱ کار خود را شروع و پیوسته در حال گسترش فعالیت‌ها و ارتقای کیفیت برگزاری نمایشگاه ‌ها است.

این مجموعه مانند دیگر مجموعه‌های نمایشگاهی با تاسیس مراکز خاص جهت برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی ملی و بین‌المللی و ایجاد فرصت مناسب جهت معرفی و عرضه‌ی فرآورده‌های صنعتی، بازرگانی، کشاورزی و معدنی شرکت‌های داخلی و خارجی سهم بسیار خوبی از توسعه اقتصاد، دانش و تکنولوژی کشور را به خود اختصاص داده است.

مهم‌ترین نمایشگاه‌های برگزار شده در محل دائمی نمایشگاه بین المللی خوزستان در ادامه آورده شده است :

 • نمایشگاه قطعات، لوازم و مجموعه های خودرویی اهواز
 • نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی، دام و طیور، شیلات و آبزیان اهواز که در سال 2020 برگزار شد.

شرکت بازرگانی جی تی جی 

با توجه به اهمیت برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در توسعه روابط تجاری با این کشور، برای کسب اطلاعات مفید و مشاوره تخصصی در خصوص نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران کافیست با متخصصین GTG تماس بگیرید.

نویسنده: سید مهدی عدنانی ساداتی

Comments (1)

پوریا یزدانی

سلام خسته نباشید ما در زمینه ملحفه و روتختی و یا زیر اندازهای یکبار مصرف و البسه های بیمارستانی فعالیت داریم. چه نمایشگاههای با فعالیت ما مرتبط میباشد؟

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان