تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

بازاریابی صادراتی اینترنتی چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و اینترنت، بازاریابی صادراتی اینترنتی نقش پر رنگی در تجارت بین‌الملل پیدا کرده است. با توجه به حضور بسیاری از افراد در شبکه‌های اجتماعی و بستر اینترنت، بازاریابی صادراتی اینترنتی می‌تواند روش مناسب و کم هزینه‌ای جهت یافتن خریدار برای صادرات کالا و یافتن تامین کننده برای واردات کالا باشد. به همین دلیل است که اکثر افراد حقیقی و حقوقی، علاوه بر داشتن وبسایت معتبر، در شبکه‌های اجتماعی نیز فعال هستند. یافتن مشتری و یا تامین کننده، ایجاد ارتباط و انجام تجارت بین‌الملل به وسیله بازاریابی صادراتی اینترنتی تسهیل شده است؛ اما این مسئله با چالش‌هایی نظیر حصول اطمینان به طرف مقابل همراه است. اولین سوالی که در ذهن تجار و بازرگانان بوجود می‌آید این است که «چگونه بازاریابی صادراتی اینترنتی را انجام دهیم؟» اگر به دنبال یافتن مشتری خارجی از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی برای محصولات خود هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چرا بازاریابی صادراتی اینترنتی مهم است؟

بر اساس گزارش سایت datareportal.com در ماه آپریل سال 2021، از 7.85 میلیارد جمعیت جهان حدود 5.27 میلیارد نفر دارای موبایل هستند. از کل جمعیت جهان 4.72 میلیارد نفر به اینترنت دسترسی دارند و 4.33 میلیارد نفر در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند. بنابراین از بازرایابی صادراتی اینترنتی و اهمیت شبکه‌های اجتماعی در تجارت و کسب و کار خود قافل نشوید.

1

حدود 55 درصد افراد در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند که این تعداد به طور میانگین حدود 13 درصد تغییرات در سال دارد. بر اساس آمار آپریل 2021، افراد به طور متوسط روزانه 2 ساعت و 22 دقیقه در شبکه‌های اجتماعی‌شان حضور دارند.

2

شبکه اجتماعی مناسب برای بازاریابی صادراتی اینترنتی

سوالی که برای همه وجود دارد این است که « برای صادرات کالا از کدام شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟ » در ادامه مقاله به آمار برخی از کشورهای همسایه ایران به عنوان بهترین مقاصد صادراتی پرداخته شده است.

بر اساس گزارشات:

شبکه‌های اجتماعی واتس‌اپ با 24.15 درصد، فیس بوک با 21.8 درصد و اینستاگرام با 18.4 درصد به ترتیب پرکاربردترین شبکه‌های اجتماعی در سال 2021 بوده‌اند.

3

در صورتی که کالای شما برای مصرف زنانه و مردانه متفاوت است یا برای رده‌های سنی مختلف، متفاوت است، اطلاعات زیر می‌تواند به شما کمک کند که بیشترین مخاطب‌های خود را ارزیابی کنید.

به عنوان مثال اگر کالایی که شما تولید می‌کنید برای رده سنی نوجوان بیشترین کاربرد را دارد، در اینستاگرام به دنبال تبلیغات خود باشید.

اگر کالای شما برای افراد 24 تا 34 سال مناسب است، برای آقایان در اینستاگرام و برای خانم‌ها در فیسبوک به دنبال مخاطبین خود بگردید.

اما برای کالاهایی که مناسب افراد 35 سال به بالا یا تجار هستند، محیط واتس‌اپ بستر مناسبی از حضور این افراد است؛ و برای ایجاد ارتباط با این افراد بهتر است از این اپلیکیشن استفاده نمایید.

4

بازاریابی صادراتی اینترنتی برای عمان

در این بخش از مقاله به اپلیکیشن‌‌های کشورهای مقصد صادراتی میپردازیم.

بازاریابی صادراتی اینترنتی را از کشور عمان، کشوری که سومین پول قدرتمند دنیا را دارد، آغاز می‌کنیم. با توجه به اینکه این کشور پل ارتباطی با کشور مصرف کننده یمن و آفریقا است، در این کشور اپلیکیشن‌‎های خرید در حوزه های مختلف وجود دارد که متقاضی زیادی دارند. در ادامه با توجه به گزارش «گوگل پلی استور» برای گوشی‌های اندرویدی، بیشترین اپلیکیشن مربوط به «خرید کردن» که در کشور عمان دانلود شده به صورت زیر است:

5

و با توجه به گزارش «اپ استور» در عمان بیشترین اپلیکیشن‌های مربوط به «خرید کردن»  برایios  به ترتیب زیر است:

6

بسته به نوع کالای شما که در حوزه خوراکی و مواد غذایی، آرایشی و زیبایی و یا حتی پوشاک و… باشد، اپلیکیشن مورد نیاز خود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید برای صادرات محصول خود و یافتن خریدار خارجی با کارشناسان شرکت بازرگانی جی تی جی تماس بگیرید.
بیشترین شبکه‌های اجتماعی که در عمان دانلود شده به صورت زیر است:

7

البته مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی که عمانی‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند به صورت زیر است:

8

بیشترین اپلیکیشن‌های تجاری که در عمان دانلود شده، به شرح زیر است:

business

Ios

9

 اندروید

10

بازاریابی صادراتی اینترنتی برای ترکیه

حال به کشور ترکیه می‌پردازیم. همسایه‌ای که با داشتن مرز خاکی مشترک، یکی از شریک‌های تجاری ما است. این کشور در مسیر اروپا قرار گرفته و امسال رشد صادرات ایران به ترکیه 53 درصد بوده است. این مقدار افزایش چشمگیری است اما با توجه به حجم واردات ترکیه هنوز هم سهم ما از این بازار اندک است و پتانسیل بیشتری برای کار وجود دارد.

با توجه به اطلاعات کمپانی‌های «گوگل پلی استور» و «اپ استور» بیشترین اپلیکیشن‌هایی که مردم ترکیه برای خرید آنلاین از آن استفاده می‌کنند به صورت جدول زیر است.

shopping

Ios

11

اندروید

12

شبکه اجتماعی که در بین مردم کشور ترکیه بیشترین بازدید را دارد به صورت زیر است:

13


به این نکته توجه کنید که از اینستاگرام و فیسبوک قافل نشوید. تبلیغات خود را در این شبکه‌های اجتماعی گسترش دهید و از طریق شبکه‌های اجتماعی زیر که بیشترین کاربرد را در بین مردم ترکیه دارد، با تجار آن‌ها ارتباط برقرار کنید:

14

می‌خواهید بدانید جلسات خود را در چه اپلیکیشن بیزینسی انجام دهید که مردم ترکیه آن را بیشتر از همه دانلود کرده‌اند؟

با توجه به اطلاعات کمپانی‌های «گوگل پلی استور» و «اپ استور» به جدول زیر مراجعه نمایید:

business

Ios

16

 اندروید

17

بازاریابی صادراتی اینترنتی برای پاکستان

جمعیت 216 میلیونی کشور پاکستان، داشتن مرز مشترک و ویژگی‌های فرهنگی مشابه باعث شده تا صادرات به پاکستان برای تجار و صادرکنندگان ایرانی دارای جذابیت بالایی باشد. مهم‌ترین فروشگاه‌های آنلاین در پاکستان به صورت زیر است که بیشترین دانلود را دارد:

shopping

Ios

18

 اندروید

19

شبکه‌های اجتماعی که در بین مردم کشور پاکستان بیشترین بازدید را دارد به صورت زیر است:

20

از طریق شبکه‌های اجتماعی زیر که بیشترین کاربرد را در بین مردم پاکستان دارد، با تجار آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

21

 میخواهید بدانید جلسات خود را در چه اپلیکیشن بیزینسی انجام دهید که مردم پاکستان آن را بیشتر از همه دانلود کرده‌اند؟

با توجه به اطلاعات کمپانی‌های «گوگل پلی استور» و «اپ استور» جدول زیر را مشاهده کنید:

business

Ios

22

 اندروید

23بازاریابی صادراتی اینترنتی برای روسیه

در این بخش از مقاله، بازاریابی صادراتی اینترنتی برای روسیه را بررسی می‌کنیم.

این کشور با یخبندان‌های شدید، شرایط آب و هوایی نامناسب و جمعیت حدود 146 میلیون یکی از بزرگترین وارد کنندگان مواد غذایی از کشور ایران است. سوال پرتکرار تجار این است که «چگونه از قیمت کالاها در کشور روسیه بدون سفر تجاری با خبر شویم؟ کافیست با استفاده از اپلیکیشن‌های پر کاربرد زیر اطلاعات کالای خود را بررسی کرده و از قیمت کالای خود در آن کشور به طور دقیق آشنا شوید.


shopping

Ios

24

 اندروید

25

بیشترین شبکه اجتماعی دانلود شده در روسیه به صورت زیر است:

26پر کاربردترین شبکه‌های اجتماعی روسیه به شرح زیر است:

27

تجار کشور روسیه، از اپلیکیشن‌های بیزینسی (تجاری) زیر استفاده می‌کنند:

business

Ios

28

 اندروید

29

بازاریابی صادراتی اینترنتی برای امارات

حال به بازاریابی صادراتی اینترنتی برای امارات می‌پردازیم.

کشور امارات متحده عربی یکی از شرکای مهم تجاری ایران در منطقه است. با توجه به مزایای مقصد صادراتی امارات، این کشور برای بازرگانان ایرانی به یک گزینه مناسب جهت صادرات کالا تبدیل شده است. مسافت نزدیک و داشتن مرز آبی مشترک با ایران از جذابیت‌های صادرات کالا به امارات است که بازرگانان ایرانی را با چالش‌های کمتری مواجه می‌کند. بیشترین اپلیکیشن دانلود شده در حوزه «خرید کالا»  در کشور امارات به صورت زیر است:

shopping

Ios

30

 اندروید

31

با توجه به وجود اپلیکیشن‌های «علی بابا» و «آمازون» در لیست اپلیکیشن‌های بیشتر دانلود شده، جهت فروش کالای خود در سایت «علی بابا» و «آمازون» با کارشناسان شرکت بازرگانی جی تی جی تماس بگیرید.


بازاریابی صادراتی اینترنتی برای ارمنستان

از موانع اصلی ارمنستان برای گسترش تجارت با سایر کشورهای جهان، محصور بودن در خشکی و عدم دسترسی به دریا است. همین موضوع نیاز ارمنستان را به همسایگان خود بیشتر کرده است.

در همین راستا، رابطه سیاسی نه چندان خوب ارمنستان با دو همسایه مهم خود یعنی ترکیه و جمهوری آذربایجان، و تحت تاثیر قرار گرفتن رابطه تجاری ارمنستان با این دو کشور، شرایط پیچیده‌تری برای تجارت بین‌المللی ارمنستان بوجود آورده است.

کلیه این مسائل، فرصت تجاری خوب برای همسایگان و کشورهای نزدیک به ارمنستان، خصوصا کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا که امتیازات ویژه برای تجارت با یکدیگر دارند، فراهم کرده است.

برای فروش کالای خود در کشور ارمنستان، از اپلیکیشن‌های «خرید» در این کشور غافل نشوید و محصولات خود را در آن‌ها عرضه کنید.

shopping

Ios

33

 اندروید

34


بازاریابی صادراتی اینترنتی برای کویت

این کشور پرقدرت ترین پول جهان را دارد. از این کشور به عنوان یک مقصد صادراتی مناسب قافل نشوید.

بیشترین خرید آنلاین مردم کویت از اپلیکیشن‌های زیر انجام می‌گردد:

shopping

Ios

35

اندروید

36

نتیجه گیری

برای تجربه صادرات موفق به کشورها و انجام بازاریابی صادراتی اینترنتی، با یک تیم دیجیتال مارکتینگ و مهندسی محصول متخصص مشورت نمایید. این تیم در راستای تجارت بین‌الملل با تبلیغات کارشناسی شده و ایجاد کالا با بسته بندی مطابق با سلیقه و فرهنگ کشور مقصد، مسیر صادرات را برای شما هموار می‌کند. می‌توانید در این حوزه از تیم دیجیتال مارکتینگ شرکت بازرگانی جی تی جی مشاوره و کمک بگیرید.

نویسنده: حمید قاسمی

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان