تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

نمایشگاه‌ اکسپو

برگذاری نمایشگاه‌های جهانی در حوزه اقتصاد اهمیت بالایی دارد. نمایشگاه‌ جهانی (World’s Fair or Universal Expositions) هر سال در یک نقطه از جهان برگذار می‌شود. یکی از بزرگترین و معتبرترین نمایشگاه‌های جهانی نمایشگاه با شکوه اکسپو است. نمایشگاه‌ اکسپو هر پنج سال یک بار در نقاط مختلف دنیا برگذار می‌شود. حضور و استفاده از پتانسیل بی‌نظیر نمایشگاه اکسپو به عنوان سومین رویداد مهم دنیا پس از جام ‌جهانی و المپیک، برای کشور‌های جهان بسیار حائز اهمیت است. در واقع این نمایشگاه با عرضه مهم‌ترین دستاوردهای اقتصادی، فناوری، علمی و اجتماعی جهان، اهداف و استراتژی آینده، مانند یک تصویر تمام نما از گذشته، حال و آینده جهان است. تا امروز حدود 60 نمایشگاه جهانی اکسپو در 24 شهر برگذار شده است. دوره قبلی نمایشگاه اکسپو (Expo) در سال 2017 و در آستانه قزاقستان برگذار شد. طبق برنامه‌ریزی قرار بود اکسپو 2020 سال گذشته و به میزبانی امارات متحده عربی و شهر دبی برگذار شود اما این نمایشگاه به علت شیوع بیماری کرونا به امسال منتقل و از 9 مهر 1400 (1 اکتبر 2021) در حال برگذاری است. 

اکسپو
عناوین مقاله

تاریخچه نمایشگاه‌ اکسپو

سال 1851 شروع رویداد جهانی بود که امروزه با گذشت 71 دوره از آن، تاثیر بسزایی در حوزه‌های مختلف به ویژه صنعت جهان داشته است. تاریخچه نمایشگاه اکسپو با بیش از 170 سال قدمت مملو از اتفاقات بزرگ و رونمایی از تکنولوژی و فناوری‌های فوق‌العاده است. کشورهای آمریکا، فرانسه و بلژیک به ترتیب با 11، 7 و 6 بار میزبانی، بیشترین تعداد برگذاری این رویداد جهانی را داشته‌اند. جالب است بدانید بعد از اکسپو 2010 چین که با شرکت 246 کشور دنیا برگزار شد، اکسپو دبی در سال 2021 با حضور 192 شرکت، بزرگترین نمایشگاه‌های اکسپو تاریخ هستند. بعد از اکسپو 2021 دبی طبق برنامه این رویداد در 2023 نخستین بار به میزبانی آرژانتین و 2025 برای پنجمین بار در ژاپن برگذار خواهد شد.

 

برخی از مهم‌ترین فناوری‌های تاریخ نمایشگاه‌ اکسپو 

در این بخش از مقاله برخی مهم‌ترین نوآوری‌هایی که در اکسپو معرفی شدند را با هم بررسی خواهیم کرد. از سال 1876 شروع می‌کنیم، جایی که الکساندر گراهام بل و الیشاگری برای اولین بار در جهان از تلفن استفاده کردند.

در نمایشگاه 1878 پاریس برای اولین بار از مجسمه آزادی پاریس رونمایی شد. مجسمه‌ای که بعدها به 350 قسمت تقسیم و به نیویورک منتقل شد. در سال 1893 نیز بزرگترین چرخ و فلک آن زمان در شیکاگو بهره‌برداری شد.

 به عنوان تحولی بزرگ در سال 1939 برای اولین بار اکسپو به صورت جهانی پخش شد. اکسپو 1982 آمریکا برای دوست داران فناوری و تکنولوژی‌های نو بسیار خوش‌آیند بود. در این سال اولین صفحه نمایش لمسی رونمایی شد.

 18 سال بعد در اکسپو هانوفر آلمان شرکت بی ام دبلیو اولین خودرو مبتنی بر سوخت هیدروژنی خود را با نام بی ام دبلیو 750 اچ ال معرفی کرد. در سال 2005 ژاپن همزمان با میزبانی نمایشگاه از رباتی رونمایی کرد که با دقت فراوان موسیقی سبک جاز را می‌نواخت.

نمایشگاه اکسپو دبی 

نمایشگاه اکسپو از تاریخ 9 مهر 1400 (1 اکتبر 2021) تا تاریخ 21 فروردین 1401 (1 مارس 2022) در دبی برگذار می‌شود. این نمایشگاه حتی با وجود ویروس کرونا از استقبال بی‌نظیری برخوردار است به طوریکه که از زمان شروع تا کنون حدود 800 هزار بازدید از این نمایشگاه به ثبت رسیده و آمار بازدید از اکسپو در یک هفته 12 درصد افزایش داشته است.

در اکسپو 2021 علاوه بر آخرین دستاوردهای شرکت‌های بزرگ دنیا، روزانه 60 نمایش و برنامه مختلف اجرا می‌شود. برنامه‌هایی نظیر تئاتر، اُپرا، اجراهای زنده کمدین‌ها و خواننده‌ها، کارگاه‌های آموزشی و نمایش‌های آکروبات و آتش بازی، که جذابیت این نمایشگاه بزرگ جهانی را چند برابر می‌کند.

اکسپو دبی با توجه به نمایش به روز‌ترین تکنولوژی و فناوری‌های جهان، برای علاقه‌مندان به فناوری شگفتی‌های بزرگی به همراه دارد. از طرح‌های مفهومی خودرو تا آخرین دستاوردهای هوش مصنوعی، رباتیک، واقعیت افزوده و حتی اکتشافات فضایی، نمایشگاه اکسپو دبی 2021 تجربه‌ای بی نظیر برای بازدیدکنندگان به ارمغان خواهد آورد.

با شکوه، مانند غرفه‌های اختصاصی نمایشگاه اکسپو دبی 

اکسپو دبی با طراحی غرفه‌های اختصاصی سعی دارد تا در قالب معماری و  فضای داخلی این غرفه‌ها امکان نمایش فرهنگ منحصر به فرد هر کشور وجود داشته باشد. شمار غرفه‌های اختصاصی اکسپو دبی به بیش از 200 غرفه می‌رسد. در ادامه برترین غرفه‌های اختصاصی اکسپو دبی را با هم بررسی می کنیم.

1 .  پاویون ایران که با مساحت 2 هزار متر مربع، در نزدیکی غرفه‌های کشور فرانسه و پرو قرار دارد. علاوه بر رعایت نکات معماری ایرانی و نمایش المان‌های فرهنگی و اجتماعی، در 9 ساختمان غرفه اختصاصی ایران به صورت دوره‌ای استان‌های کشور معرفی می‌شوند. طراحی این Pavilion را گروه طراحی شیفت انجام داده است.

پاویون ایران در اکسپو دبی

2 . یکی از مهم‌ترین غرفه‌های اختصاصی اکسپو دبی متعلق به امارات است. امارات به عنوان میزبان در طراحی غرفه خود از طرحی مفهومی از شاهین در حال پرواز استفاده کرده است. این غرفه توسط سانتیاگو کالاتراوا طراحی شده است. در واقع این غرفه عرضه‌کننده فناوری‌های آینده در حوزه حمل و نقل هوایی است.

پاویون امارات در اکسپو دبی

3 . زنان خالق دنیای بهتر.

پاویون اختصاصی زنان نیز یکی از پربازدیدترین غرفه‌های اختصاصی اکسپو دبی است. تیم اجرایی اکسپو دبی با طراحی این غرفه سعی دارد نقش زنان در طول تاریخ، مشارکت زنان در شکل گیری جامعه و دستاوردهای آنان را با برگذاری همایش‌های مختلف نمایش دهد.

4 . پاویون هند یکی از بزرگترین غرفه‌های اختصاصی نمایشگاه اکسپو 2021 به حساب می‌آید. استفاده از نمای متحرک در طراحی این غرفه که از 600 پنل متحرک تشکیل شده است، نشان دهنده روایتی از استقلال 75 ساله این کشور است.

پاویون هند در اکسپو دبی

5. پاویون چین نیز در زمره جذاب‌ترین غرفه‌‌های اختصاصی اکسپو دبی است که با طراحی شبیه فانوس سنتی چین، نمای بسیار زیبایی دارد. این سازه تلفیقی از گذشته و آینده چین است.

پاویون چین در اکسپو دبی

6. پاویون بریتانیا

بی شک یکی از متحیرکننده‌ترین پاویون‌های اختصاصی اکسپو دبی را می‌توان به انگلستان نسبت داد. پاویون انگلیس با الهام از طرح مفهومی «پیام پیشرفت» از استیو هاوکینگ طراحی و ساخته شده است.

این طرح فوق‌العاده به نوعی نشان از آینده زندگی و تعامل انسان با فرازمینی ها اشاره دارد. این غرفه به طور اختصاصی به  نقش انگلیس در اکتشافات فضایی و هوش مصنوعی می‌پردازد.

علاوه بر غرفه‌های بررسی شده، پاویون فرصت، غرفه تحرک، غرفه پایداری، پاویون شورای همکاری خلیج فارس، پاویون انگلیس و غرفه اختصاصی کره‌جنوبی نیز از دیگر غرفه‌های اختصاصی اکسپو دبی به حساب می‌آیند.

مزایای شرکت در نمایشگاه جهانی EXPO

شرکت در نمایشگاه جهانی  EXPOبه عنوان یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های بین‌المللی دنیا، فرصت‌های فوق‌العاده زیادی را در اختیار شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

مهم‌ترین مزایای شرکت در نمایشگاه جهانی EXPO را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

  • امکان برقراری جلسات تخصصی بازرگانی و تجارت
  • درآمدزایی از حوزه‌هایی مانند گردشگری، غذا و حمل و نقل در زمان برگزاری نمایشگاه
  • توسعه ارتباطات جهانی و امکان گسترش صادرات
  • امکان ارتباط مستقیم با مخاطبین جهانی
  • نمایش محصولات و خدمات جدید به جامعه آماری گسترده
  • امکان عقد قرارداد و فروش بین‌المللی
  • فرصت‌های تجاری بی‌ نظیر در زمینه همکاری با دیگر شرکت‌ها و بازاریابی
  • تبیین پتانسیل‌های اقتصادی و تولیدی شرکت و برندسازی در جهت گسترش معادلات تجاری
  • معرفی اقلیم، فرهنگ و تنوع آب‌و‌هوایی کشورهای عضو در فضای غرفه اختصاصی

علاوه بر موارد گفته شده بازدیدکنندگان عادی نیز با شرکت در این رویداد می‌توانند با تکنولوژی جهانی از نزدیک آشنا شوند. در اکسپو دبی شما با خرید هر یک از انواع بلیط‌های موجود می‌توانید به امکانات بی نظیر این نمایشگاه باشکوه دسترسی داشته باشید.

ارزانترین کارت اعتباری اکسپو دبی با قیمت 27 دلار در دسترس است که امکان بازدید یک روزه از نمایشگاه را به شما می‌دهد. گرانترین بلیط با نام کارت فصلی و به قیمت 505 دلار به فروش می‌رسد که تا 6 ماه آینده دسترسی نامحدود به نمایشگاه و تخفیف 29 درصدی امکانات رفاهی آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

نمایشگاه اکسپو

جی تی جی، ارائه مشاوره تخصصی در حوزه بازرگانی 

یکی از خدمات شرکت بازرگانی GTG ارائه خدمات مشاوره در حوزه بازرگانی است. همچنین شرکت بازرگانی جی تی جی با برخورداری از کارشناسان خبره، شما را در زمینه شرکت در نمایشگاه‌های بین المللی مانند نمایشگاه اکسپو، بازاریابی و عقد قرارداد بین‌المللی همراهی خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با کارشناسان GTG تماس بگیرید.

نویسنده: سید مهدی عدنانی ساداتی

یک نظر بگذارید

واتس آپ
تماس