تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

نمایشگاه‌ اکسپو

برگزاری نمایشگاه اکسپو به عنوان یکی از معتبرترین نمایشگاه‌های جهانی اهمیت بسیار بالایی در حوزه اقتصاد دارد. نمایشگاه‌ جهانی (World’s Fair or Universal Expositions) هر سال در یک نقطه از جهان برگزار می‌شود. یکی از بزرگترین و معتبرترین نمایشگاه‌های جهانی نمایشگاه با شکوه اکسپو است. نمایشگاه‌ اکسپو هر پنج سال یک بار در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود. حضور و استفاده از پتانسیل بی‌نظیر نمایشگاه اکسپو به عنوان سومین رویداد مهم دنیا پس از جام ‌جهانی و المپیک، برای کشور‌های جهان بسیار حائز اهمیت است. در واقع این نمایشگاه با عرضه مهم‌ترین دستاوردهای اقتصادی، فناوری، علمی و اجتماعی جهان، اهداف و استراتژی آینده، مانند یک تصویر تمام نما از گذشته، حال و آینده جهان است. تا امروز حدود 60 نمایشگاه جهانی اکسپو در 24 شهر برگزار شده است. دوره قبلی نمایشگاه اکسپو (Expo) در سال 2017 و در آستانه قزاقستان برگزار شد. طبق برنامه‌ریزی قرار بود اکسپو 2020 به میزبانی امارات متحده عربی و شهر دبی برگزار شود اما این نمایشگاه به علت شیوع بیماری کرونا از 9 مهر 1400 (1 اکتبر 2021) در حال برگزاری است.

در این مقاله سعی شده است اطلاعات مفیدی نظیر تاریخچه نمایشگاه اکسپو، معرفی غرفه‌های مختلف آن و قیمت بلیط اکسپو به شما ارائه شود.

عناوین مقاله
اکسپو

تاریخچه نمایشگاه‌ اکسپو

سال ۱۸۵۱ شروع رویداد جهانی بود که امروزه با گذشت ۷۱ دوره از آن، تاثیر بسزایی در حوزه‌های مختلف به ویژه صنعت جهان داشته است. تاریخچه نمایشگاه اکسپو با بیش از ۱۷۰ سال قدمت مملو از اتفاقات بزرگ و رونمایی از تکنولوژی و فناوری‌های فوق‌العاده است. کشورهای آمریکا، فرانسه و بلژیک به ترتیب با ۱۱، ۷ و ۶ بار میزبانی، بیشترین تعداد برگذاری این رویداد جهانی را داشته‌اند. جالب است بدانید بعد از اکسپو ۲۰۱۰ چین که با شرکت ۲۴۶ کشور دنیا برگزار شد، اکسپو دبی در سال ۲۰۲۱ با حضور ۱۹۲ شرکت، بزرگترین نمایشگاه‌های اکسپو تاریخ هستند. بعد از اکسپو ۲۰۲۱ دبی طبق برنامه این رویداد در ۲۰۲۳ نخستین بار به میزبانی آرژانتین و ۲۰۲۵ برای پنجمین بار در ژاپن برگذار خواهد شد.

برخی از مهم‌ترین فناوری‌های تاریخ نمایشگاه‌ expo

در این بخش از مقاله برخی مهم‌ترین نوآوری‌هایی که در اکسپو معرفی شدند را با هم بررسی خواهیم کرد. از سال ۱۸۷۶ شروع می‌کنیم، جایی که الکساندر گراهام بل و آلیشا گری برای اولین بار در جهان از تلفن استفاده کردند.

در نمایشگاه ۱۸۷۸ پاریس برای اولین بار از مجسمه آزادی پاریس رونمایی شد. مجسمه‌ای که بعدها به ۳۵۰ قسمت تقسیم و به نیویورک منتقل شد. در سال ۱۸۹۳ نیز بزرگترین چرخ و فلک آن زمان در شیکاگو بهره‌برداری شد.

به عنوان تحولی بزرگ در سال ۱۹۳۹ برای اولین بار اکسپو به صورت جهانی پخش شد. اکسپو ۱۹۸۲ آمریکا برای دوست داران فناوری و تکنولوژی‌های نو بسیار خوش‌آیند بود. در این سال اولین صفحه نمایش لمسی رونمایی شد.

۱۸ سال بعد در اکسپو هانوفر آلمان شرکت بی ام دبلیو اولین خودرو مبتنی بر سوخت هیدروژنی خود را با نام بی ام دبلیو ۷۵۰ اچ ال معرفی کرد. در سال ۲۰۰۵ ژاپن همزمان با میزبانی نمایشگاه از رباتی رونمایی کرد که با دقت فراوان موسیقی سبک جاز را می‌نواخت.

نمایشگاه اکسپو دبی

نمایشگاه اکسپو از تاریخ ۹ مهر ۱۴۰۰ (۱ اکتبر ۲۰۲۱) تا تاریخ ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ (۱ مارس ۲۰۲۲) در دبی برگذار می‌شود. این نمایشگاه حتی با وجود ویروس کرونا از استقبال بی‌نظیری برخوردار است به‌طوری که از زمان شروع تا کنون حدود ۸۰۰ هزار بازدید از این نمایشگاه به ثبت رسیده و آمار بازدید از اکسپو در یک هفته ۱۲ درصد افزایش داشته است.

در اکسپو ۲۰۲۱ علاوه بر آخرین دستاوردهای شرکت‌های بزرگ دنیا، روزانه ۶۰ نمایش و برنامه مختلف اجرا می‌شود. برنامه‌هایی نظیر تئاتر، اُپرا، اجراهای زنده کمدین‌ها و خواننده‌ها، کارگاه‌های آموزشی و نمایش‌های آکروبات و آتش‌بازی، که جذابیت این نمایشگاه بزرگ جهانی را چند برابر می‌کند.

اکسپو دبی با توجه به نمایش به‌روزترین تکنولوژی و فناوری‌های جهان، برای علاقه‌مندان به فناوری شگفتی‌های بزرگی به همراه دارد. از طرح‌های مفهومی خودرو تا آخرین دستاوردهای هوش مصنوعی، رباتیک، واقعیت افزوده و حتی اکتشافات فضایی، نمایشگاه اکسپو دبی ۲۰۲۱ تجربه‌ای بی‌نظیر برای بازدیدکنندگان به ارمغان خواهد آورد.

با شکوه، مانند غرفه‌های اختصاصی نمایشگاه اکسپو دبی

اکسپو دبی با طراحی غرفه‌های اختصاصی سعی دارد تا در قالب معماری و  فضای داخلی این غرفه‌ها امکان نمایش فرهنگ منحصر به فرد هر کشور وجود داشته باشد. شمار غرفه‌های اختصاصی اکسپو دبی به بیش از ۲۰۰ غرفه می‌رسد. در ادامه برترین غرفه‌های اختصاصی اکسپو دبی را با هم بررسی می‌کنیم.

1 .  پاویون ایران که با مساحت 2 هزار متر مربع، در نزدیکی غرفه‌های کشور فرانسه و پرو قرار دارد. علاوه بر رعایت نکات معماری ایرانی و نمایش المان‌های فرهنگی و اجتماعی، در 9 ساختمان غرفه اختصاصی ایران به صورت دوره‌ای استان‌های کشور معرفی می‌شوند. طراحی این Pavilion را گروه طراحی شیفت انجام داده است.

پاویون ایران در اکسپو دبی

۲ . یکی از مهم‌ترین غرفه‌های اختصاصی نمایشگاه expo دبی متعلق به امارات است. امارات به عنوان میزبان در طراحی غرفه خود از طرحی مفهومی از شاهین در حال پرواز استفاده کرده است. این غرفه توسط سانتیاگو کالاتراوا طراحی شده است. در واقع این غرفه عرضه‌کننده فناوری‌های آینده در حوزه حمل و نقل هوایی است.

پاویون امارات در اکسپو دبی

۳ . زنان خالق دنیای بهتر.

پاویون اختصاصی زنان نیز یکی از پربازدیدترین غرفه‌های اختصاصی اکسپو دبی است. تیم اجرایی اکسپو دبی با طراحی این غرفه سعی دارد نقش زنان در طول تاریخ، مشارکت زنان در شکل‌گیری جامعه و دستاوردهای آنان را با برگذاری همایش‌های مختلف نمایش دهد.

۴ . پاویون هند یکی از بزرگترین غرفه‌های اختصاصی نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۱ به حساب می‌آید. استفاده از نمای متحرک در طراحی این غرفه که از ۶۰۰ پنل متحرک تشکیل شده است، نشان دهنده روایتی از استقلال ۷۵ ساله این کشور است.

پاویون هند در اکسپو دبی

۵. پاویون چین نیز در زمره جذاب‌ترین غرفه‌‌های اختصاصی اکسپو دبی است که با طراحی شبیه فانوس سنتی چین، نمای بسیار زیبایی دارد. این سازه تلفیقی از گذشته و آینده چین است.

پاویون چین در اکسپو دبی

۶. پاویون بریتانیا

بی شک یکی از متحیرکننده‌ترین پاویون‌های اختصاصی اکسپو دبی را می‌توان به انگلستان نسبت داد. پاویون انگلیس با الهام از طرح مفهومی «پیام پیشرفت» از استیو هاوکینگ طراحی و ساخته‌شده است.

این طرح فوق‌العاده به نوعی نشان از آینده زندگی و تعامل انسان با فرازمینی ها اشاره دارد. این غرفه به طور اختصاصی به  نقش انگلیس در اکتشافات فضایی و هوش مصنوعی می‌پردازد.

علاوه بر غرفه‌های بررسی شده، پاویون فرصت، غرفه تحرک، غرفه پایداری، پاویون شورای همکاری خلیج فارس، پاویون انگلیس و غرفه اختصاصی کره‌جنوبی نیز از دیگر غرفه‌های اختصاصی اکسپو دبی به حساب می‌آیند.

مزایای شرکت در نمایشگاه جهانی EXPO

شرکت در نمایشگاه جهانی  EXPOبه عنوان یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های بین‌المللی دنیا، فرصت‌های فوق‌العاده زیادی را در اختیار شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

مهم‌ترین مزایای شرکت در نمایشگاه جهانی EXPO را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

امکان برقراری جلسات تخصصی بازرگانی و تجارت

درآمدزایی از حوزه‌هایی مانند گردشگری، غذا و حمل و نقل در زمان برگزاری نمایشگاه

توسعه ارتباطات جهانی و امکان گسترش صادرات

امکان ارتباط مستقیم با مخاطبین جهانی

نمایش محصولات و خدمات جدید به جامعه آماری گسترده

امکان عقد قرارداد و فروش بین‌المللی

فرصت‌های تجاری بی‌نظیر در زمینه همکاری با دیگر شرکت‌ها و بازاریابی

تبیین پتانسیل‌های اقتصادی و تولیدی شرکت و برند سازی در جهت گسترش معادلات تجاری

معرفی اقلیم، فرهنگ و تنوع آب‌و‌هوایی کشورهای عضو در فضای غرفه اختصاصی

علاوه بر موارد گفته شده بازدیدکنندگان عادی نیز با شرکت در این رویداد می‌توانند با تکنولوژی جهانی از نزدیک آشنا شوند. در اکسپو دبی شما با خرید هر یک از انواع بلیط‌های موجود می‌توانید به امکانات بی‌نظیر این نمایشگاه باشکوه دسترسی داشته باشید. اما قیمت بلیط اکسپو چقدر است؟

ارزان‌ترین کارت اعتباری اکسپو دبی با قیمت ۲۷ دلار در دسترس است که امکان بازدید یک روزه از نمایشگاه را به شما می‌دهد. گران‌ترین قیمت بلیط اکسپو با نام کارت فصلی و به قیمت ۵۰۵ دلار به فروش می‌رسد که تا ۶ ماه آینده دسترسی نامحدود به نمایشگاه و تخفیف ۲۹ درصدی امکانات رفاهی آن را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر شما هم قصد بازدید از این رویداد بزرگ نمایشگاهی را دارد، در حال حاضر شرکت‌های مسافرتی و تفریحاتی بسیاری تور نمایشگاه اکسپو برگزار می‌نمایند.

نمایشگاه اکسپو

جی تی جی، ارائه مشاوره تخصصی در حوزه بازرگانی

یکی از خدمات شرکت بازرگانی GTG ارائه خدمات مشاوره در حوزه بازرگانی است. همچنین شرکت بازرگانی جی تی جی با برخورداری از کارشناسان خبره، شما را در زمینه شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی مانند نمایشگاه اکسپو، بازاریابی و عقد قرارداد بین‌المللی همراهی خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با کارشناسان GTG تماس بگیرید.

نویسنده: سید مهدی عدنانی ساداتی

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان