تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

توافق تجارت آزاد بین ایران و پاکستان به‌زودی نهایی می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در جریان سفر هیئت تجاری اتاق ایران به پاکستان، اعضای هیئت به‌سرپرستی غلامحسین شافعی با عرفان اقبال شیخ، رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنایع کشور پاکستان دیدار کردند. در این نشست، رئیس اتاق ایران کشورهای ایران و پاکستان را دو ملت بزرگ در منطقه نامید که سال‌ها پیش با تلاش و شجاعت خویش به استقلال در رأی و تصمیم و عمل دست یافتند. شافعی گفت: لازم است از این دستاوردها و از این سابقه تلاش‌ها و همچنین دوستی و صمیمیتی که بین دو ملت ایران و پاکستان وجود دارد بیش‌ترین بهره را ببریم و این میراث را حفظ کنیم.

شافعی با اظهار امیدواری برای تحقق تجارت 5میلیارددلاری بین دو کشور، تصریح کرد: در نظر داریم طرحی نو دراندازیم و از این روابط دوستانه بخش‌های اقتصادی و خصوصی دو کشور برای پیشبرد همکاری‌ها بیش‌ترین بهره را ببریم و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته بتوانیم در گسترش تجارت و تنوع‌بخشی به همکاری‌ها گامی مثبت برداریم.

او ایجاد شورای مشترک تجاری ایران و پاکستان را که قرار است اجرایی شود فرصتی ویژه ارزیابی کرد و از تمام تجاری که در دو کشور با یکدیگر فعالیت می‌کنند و یا قصد فعالیت دارند، دعوت کرد به عضویت این شورا دربیایند و با تبادل اطلاعات و نظرات، به پیشبرد تجارت دو کشور کمک کنند.

بر اساس اظهارات رئیس اتاق ایران، اقتصاد مکمل دو کشور فرصت‌های بی‌نظیری را برای همکاری‌ فراهم کرده است. شافعی گفت: ایران یکی از تأمین‌کنندگان بزرگ انرژی است و می‌تواند نیاز روزافزون پاکستان در بخش انرژی را رفع کند.

شافعی یکی دیگر از ظرفیت‌های همکاری‌ اقتصادی دو کشور را ترانزیت عنوان کرد و گفت: طی سال جاری همکاری ویژه‌ای در این زمینه شکل گرفته است. اگر برخی مشکلات و امکانات مورد نیاز در زمینه تیر الکترونیک و دیگر موضوعات جزئی مرتفع شود، یک کریدور شرق به غرب و پرسرعت برای دسترسی سهل‌تر شکل خواهد گرفت.

رئیس اتاق ایران با اشاره به نزدیکی بندر چابهار به بنادر پاکستان از جمله گوادر گفت: این باعث می‌شود با ایجاد حمل‌ونقل دریایی، تجارت منطقه توسعه یابد.

او از جمله موانعی را که باعث شده است حجم روابط تجاری میان ایران و پاکستان به‌میزان دلخواه نباشد تعرفه‌های تجاری و محدودیت‌های وضع‌شده توسط دولت‌ها عنوان کرد. شافعی در عین حال گفت: طبق توافق‌های صورت‌گرفته، قرار است توافق تجارت آزاد ایران و پاکستان به‌زودی نهایی شود و فارغ از کالاهایی که دو کشور برخی حساسیت‌ها روی تبادل آن دارند، در باقی اقلام تجاری، با تعرفه‌های بسیار پایین، تجارت رونق بیش از پیش خواهد گرفت.

شافعی به گردشگری به‌عنوان یکی از زمینه‌های همکاری بین دو کشور اشاره و تصریح کرد: مشترکات موجود میان ایران و پاکستان، مرزهای مشترک، اشتراکات و علایق مذهبی و نزدیکی فرهنگی، ایجاب می‌کند ایرانی‌ها و پاکستانی‌ها، کشور مقابل را خانه دوم خود بدانند. لازم است روی این موضوع برنامه‌ریزی ویژه‌ای صورت گیرد و همکاری تخصصی از طریق اتاق‌های ملی دو کشور به انجام برسد.

بر اساس اظهارات شافعی از دیگر اقدامات مشترک اتاق‌ ایران و فدراسیون اتاق‌های بازرگانی پاکستان، که برای آن برنامه‌ریزی شده، تشکیل کمیته داوری و حمایت اتاق‌های بازرگانی دو کشور برای تسهیل و داوری اختلافات تجاری است که امروز یادداشت تفاهمی در این زمینه امضا می‌شود.

رئیس اتاق ایران اظهار امیدواری کرد که دولتمردان دو کشور با حذف موانع و ایجاد زیرساخت‌های لازم زمینه را برای گسترش هرچه بیشتر تعاملات تجاری و اقتصادی دو کشور فراهم کنند.

اجرای مکانیزم تهاتر و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی را جدی بگیریم

سید علی حسینی، سفیر ایران در پاکستان نیز رشد فزاینده روابط تجاری بین دو کشور علی‌رغم تحریم‌ها علیه ایران و شیوع کرونا را بیانگر تلاش دو ملت در راستای تقویت مناسبات دانست و تصریح کرد: افزایش مبادلات تا سطح 5 میلیارد دلار هدفی است که توسط دو دولت مورد تأکید است و در این راستا باید زمینه‌ها را به‌گونه‌ای فراهم کنیم که بخش خصوصی دو طرف به‌راحتی با توانمندی‌ها و حوزه‌های تجاری و سرمایه‌گذاری یکدیگر آشنا شوند.

او اجرای مکانیزم تهاتر، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در شهرهای مختلف دو کشور، اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری بین دو طرف و بسترسازی برای استفاده از خدمات و کالاهای دارای مزیت نسبی از هر طرف را مورد تأکید قرار داد و پیگیری توافقات حاصل این نشست در آینده را ضروری خواند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۴

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان