تهران، فرشته، خیابان مریم غربی ساختمان کوئین سنتر طبقه اول واحد 106

جهش صادرات محصولات کشاورزی با عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

«سید رضا نورانی» روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص عضویت دایمی ایران در سازمان همکاری شانگهای و تاثیر آن بر صادرات محصولات کشاورزی، اظهار کرد: اکنون کشورهای خیلی از علاوه بر تامین محصولات کشاورزی و مواد غذایی خود توان صادرات مازاد تولید را دارند که ایران نیز یکی از این کشورها محسوب می‌شود؛ اما طی سال‌های اخیر با مشکلات زیادی در بخش صادرات روبرو بودیم.

وی افزود: تحریم‌ها باعث شد صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی تنها به کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس و بخشی کشورهای سی ای اس و روسیه اکتفا کند؛ اما با عضویت در سازمان شانگهای با افزایش صادرات ایران می‌تواند شرایط اقتصادی، مسائل مالی و روابط بانکی را حل و فصل کند.

رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی تصریح کرد: اکنون برخی کشورها علاقه‌مند به مبادلات تجاری در حوزه محصولات کشاورزی و مواد غذایی و صنعتی هستند به طور مثال در گذشته ما با ازبکستان روابط اقتصادی محدود داشتیم؛ اما در بحث معاهده شانگهای روابط تجاری ما افزایش می‌یابد و در بخش صادرات جهش خواهیم داشت.

نورانی بر این باور است که ایران با عضویت در سازمان همکاری شانگهای می‌تواند در محصولات کشاورزی، مواد غذایی، ماشین‌آلات کشاورزی، صنعت دام، طیور و آبزیان مبادلات تجاری خوبی داشته باشد به طور مثال باید بررسی کنیم که ازبکستان چه کالایی را نیاز دارد و ما چه کالاهایی را می‌توانیم صادر و وارد کنیم.

رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: ما باید ابتدا زیرساخت‌های صادراتی به خصوص در مبادی صادراتی خود را تقویت کنیم، زیرا با این زیرساخت موجود نمی‌توانیم صادرات را توسعه دهیم و جهشی در این بخش داشته باشیم.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط فعلی ناوگان صادراتی ما باید نوسازی شود، به طوری که اکنون به طور جدی با کمبود ناوگان جاده‌ای (کانتینرهای یخچالی) روبرو هستیم که باید این مهم مرتفع شود.

نورانی ادامه داد: وقتی بازارهای جدید صادراتی مهیا می‌شود باید به تناسب آن زیرساخت‌ها هم تغییر کند تا بتوانیم پاسخگوی نیاز کشورهای عضو شانگهای باشیم.

به گزارش ایرنا، سازمان همکاری‌های شانگهای شامل کشورهای روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان، هند و ایران است.

روز جمعه گذشته با سفر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور به دوشنبه پایتخت تاجیکستان این سازمان با عضویت ایران موافقت کردند و ایران به عضویت رسمی سازمان همکاری شانگهای درآمد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

سه شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۹

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان