تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

مبادلات ۳.۸ میلیارد دلاری ایران با ترکیه طی ۴ ماهه امسال

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ فرزاد پیلتن افزود: از این میزان تجارت دو میلیارد دلار مربوط به صادرات جمهوری اسلامی ایران به ترکیه و 1,8 میلیارد دلار هم مربوط به واردات ایران از کشور ترکیه بوده است.

وی همچنین اظهارداشت: میزان صادرات ایران به ترکیه در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزنی نیز 232 درصد رشد داشته است.

مدیرکل دفتر صادرات غرب آسیا سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به این سئوال که پرسیدبیشترین صادرات ایران به ترکیه چه اقلامی بوده است، گفت: عمده کالاهای صادراتی جمهوری اسلامی به ترکیه شامل گاز طبیعی، اوره، فلزات شامل آلومینیوم، روی، مس کاتد، مفتول، شمش آهن، فولاد و یکسری از پلیمرها، صنایع دستی و جواهرآلات است.

وی در ادامه ضمن پاسخ به این پرسش که آیا برای کاهش خام فروشی و گسترش زنجیره ارزش افزوده بسیاری از محصولات به منظور افزایش صادرات به ترکیه برنامه‌ای در نظر گرفته شده است، افزود: با رویکردهای جدیدی که در ماه‌های اخیر توسط دولت جدید شکل گرفته توسعه صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر و همینطور کالاهای دانش بنیان در کشور از یک سمت و جلوگیری از خروج کالاهای با ارزشی مثل آب که بصورت مجازی از مملکت خارج می‌شود از سمت دیگر در دستور کار است.

پیلتن اظهارداشت: سازمان توسعه تجارت نیز آئین نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی برای تشویق به صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر، کالاهای دانش بنیان و کالاهایی که متضمن خروج یک کالای با ارزش دیگری مثل آب از کشور را تدوین و این رویکردهای جدید در دستور کار رایزنان بازرگانی و میزهای کشوری قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: بطورکلی در نمایشگاه‌ها، هیئت‌های و همایش‌های تجاری روی این نوع محصولات تمرکز و تاکید بیشتری خواهیم داشت و امید می‌رود با حمایت‌های دولت روند صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا از کشور در سال‌های آینده افزایش چشمگیری پیدا کند.

مدیرکل دفتر صادرات غرب آسیا سازمان توسعه تجارت ایران همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا صادرات ایران در سایر کشورهای منطقه غرب آسیا هم بر مدار افزایش بوده است، افزود: خوشبختانه صادرات جمهوری اسلامی به کشورهای عمان، قطر و امارات نیز افزایشی بوده است.

وی همچنین یادآورشد: طی چهار ماه نخست سال جاری صادرات ایران به کشورهای غرب آسیا نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 33 درصد افزایش داشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

یک شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۳

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان