تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

کاهش صادرات فرش دستباف به ۶۰ میلیون دلار در سال/ مصوبه پیمان ارزی مانع بزرگ صادرات شده است

عبدالله بهرامی، رئیس اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،درباره صنعت فرش گفت: حدود 9قرن است که فرش ایرانی را همه دنیا می شناسند، و قدمت سه هزار ساله دارد.  تا دهه 70 سالانه  حدود یک میلیارد و نیم میلیون دلار میزان صادرات فرش دستباف به کشورهای خلیج فارس و سایر کشورهای هدف بود.

 وی ادامه داد: بعد از آن سیر نزولی گرفت و  دردهه 90شاید بدترین زمان برای صادرات فرش دستباف همین چند ساله اخیر بود.بیمه قالیبافان در سال 88 مصوب شد و قرار بود حدود1میلیون بافنده در ظرف10سال بیمه شوند انجام نشد.  450هزارنفر تا سال 92بیمه شدند. اما به دلیل عدم تأمین بودجه این کار انجام نشد و حدود 200 هزار نفر از کسانی که بیمه داشتند به دلایل مختلف, بیمه آنها لغو شد و افراد جدید هم بیمه نشدند.

رئیس اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف با اشاره به اینکه تا سال 97 سالیانه حدود 450 میلیون دلار صادارت داشتیم. اما از سال97 به بعد به دلایل تحریم از سوی کشورهای خارجی حدود 25 درصد بازار رااز دست دادیم, و بعد از مصوبه پیمان ارزی بحث صادرات فرش به مقدار چشمگیر کاهش یافت. صادرات فرش دستباف در چند سال اخیر  بیشتر از 60میلیون دلار نبوده است.

 بهرامی گفت: یکی از درخواست‌های مهم جامعه بافندگان فرش فارغ از بحث بیمه قالیبافان، رفع مصوبه پیمان ارزی است. چون بیمه قالیبافان را می‌توان به تدریج انجام داد ولی رفع این مصوبه نیاز به هیچ بودجه‌ای ندارد و تصمیم نامهربانی بوده که بدون نظرخواهی از بخش خصوصی گرفته شده است.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته رکود بازار فرش و تحریم‌ها موجب کاهش صادرات این کالای با ارزش شده ولی بافندگان ایرانی تمام توان و تلاش خود را به کار گرفتند تا جایگاه این هنر صنعت اصیل ایرانی با وجود کاهش صادرات آن همچنان حفظ شود.

 بهرامی گفت:در گذشته رتبه اول جهان را در فرش دستباف ایرانی داشتیم اما با شرایطی که ایجاد شد در حال حاضر رتبه 4 هستیم.کشورهای هند, پاکستان و ترکیه جایگزین شده اند چرا که در بازارهای خارجی جایگاه از دست داده ایم. فروش فرش بسیار کاهش یافته است چرا که  قیمت مواد اولیه به شدت افزایش یافته است و اکثر مواد اولیه به شکل وارداتی و با ارز آزاد است. افزایش مواد اولیه قدرت رقابت پذیری ما را کاهش داده است.

رئیس اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف با اشاره به اینکه تولید داخلی هم به دلیل عدم حمایت تسهیلاتی ونمایشگاهی به نصف رسیده است گفت:در حال حاضر حدود600هزار بافنده داریم,تولید از 6میلیون متر مربع به 2میلیون متر مربع در سال رسیده است. اکثر واحدهای تولیدی تعطیل هستند.

رئیس اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه صنعت فرش مکمل در دامداری و کشاورزی است گفت: صنعت فرش در امنیت اجتماعی زنان و افزایش درآمد سبد خانوار نقش مهمی دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

یک شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳۰

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان