تهران، فرشته، خیابان مریم غربی ساختمان کوئین سنتر طبقه اول واحد 106

رشد ۱۱۱ درصدی تشریفات گمرکی از ابتدای امسال

به گزارش خبرگزار ی تسنیم، رئیس کل گمرک ایران از افزایش سرعت تشریفات گمرکی با کمک ابزار‌های الکترونیکی در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: اسکن کامیون‌ها در مبادی گمرکی طی 8 ماهه امسال 111 درصد رشد داشته است.

علیرضا مقدسی با اعلام این خبر افزود: با هدف سرعت بخشیدن به تشریفات گمرکی، گمرک ایران با افزایش تعداد ایکس ری‌ها در گمرکات کشور و ارتقا و استفاده بهینه از ظرفیت ایکس ری‌های موجود، سرعت و دقت عبور محموله‌های صادراتی، وارداتی و ترانزیتی را افزایش داده است.

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران ادامه داد: با هدف سرعت بخشیدن به سرعت عملیات گمرکی در 8 ماهه سال جاری تعداد اسکن و بازرسی کامیون‌های حامل کالا‌های ترانزیتی، صادراتی و وارداتی به کمک دستگاه‌های کنترلی ایکس ری در گمرکات کشور بیش از 111 درصد افزایش یافت.

رئیس کل گمرک ایران تشریح کرد: با توجه به سیاست‌های دولت در انجام امور و خدمات رسانی به صورت الکترونیکی و روان سازی خدمات، گمرک ایران نیز در راستای تسهیل تجارت و استفاده از شیوه‌های نوین کنترل‌های گمرکی به استناد ماده 11 قانون امور گمرکی و استاندارد‌های کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو، از کنترل و نظارت‌های ملموس به سمت کنترل‌های غیر ملموس حرکت کرده است.

مقدسی گفت: استفاده از ابزار‌های نوین الکترونیکی و افزایش 111 درصدی اسکن کامیون‌ها نسبت به 8 ماهه سال قبل، بهره گیری از مدیریت ریسک مناسب و موثر و همچنین استفاده از ایکس ری‌های موجود در گمرکات، سبب کاهش هزبنه واردات مواد اولیه برای واحد‌های تولیدی و تسهیل صادرات و عبور کالا‌های تراتزیتی شده است.

وی تشریح کرد: با اقدامات صورت گرفته، از اول شهریور سال 1400 تا پایان مهر ماه سال جاری، گمرک ایران، عملیات گمرکی 16 میلیون تن کالای ترانزیتی، 66 میلیارد و 600 میلیون دلار صادرات و 59 میلیارد و 600 میلیون دلار تشریفات واردات را انجام داده است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: طی 8 ماهه سال جاری تعداد 481 هزار و 702 اسکن توسط دستگاه‌های ایکس ری از کامیون‌های وارداتی، تراتزیتی و صادراتی انجام شده است که گمرک شهید رجایی با اسکن 188 هزار و 937 کامیون، در راس قرار گرفت.

رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: در این مدت همچنین 69 هزار و 84 اسکن از کامیون‌ها در گمرک دوغارون؛ 44 هزار و 636 اسکن در گمرک آستارا و 32 هزار و 89 اسکن توسط گمرک بازرگان با بهره گیری از دستگاه‌های ایکس ری مستقر در این گمرکات انجام شد.

شایان ذکر است در حال حاضر 15 دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات اجرایی کشور فعال است. همچنین تعداد 2 دستگاه ایکس ری توسط بخش خصوصی تولید و در گمرکات کشور نصب و پس از اخذ مجوز‌های لازم فعال خواهد شد.

منبع: تسنیم

یکشنبه 1401.9.13

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان