تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

ورود رمزارزها به تجارت خارجی ایران تا دو هفته آینده

بکارگیری رمزارزها در عرصه تجارت خارجی یکی از ایده‌های سازمان توسعه تجارت ایران برای دور زدن تحریم‌ها از یک سو و استفاده از ابزارهای جدید بین‌المللی از سوی دیگر است که بر این اساس، علیرضا پیمان‌پاک، رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از بکارگیری ارزهای دیجیتال برای پرداخت‌های مرتبط با خرید کالاهای وارداتی در عرصه بین‌المللی خبر داده بود.

او در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین اعلام کرده بود زمینه‌سازی برای استفاده از رمزارزها در عرصه تجارت خارجی صورت گرفته و سامانه‌های مبتنی بر بلاکچین مورد تایید وزارت صمت و بانک مرکزی قرار گرفته است. 

به گفته معاون وزیر صمت، هدف این است که در فضای بین‌المللی و در جایی که بتوان از رمزارزها برای مدیریت تجارت بین‌المللی و دور زدن تحریم‌ها استفاده کرد.

نکته حائز اهمیتی که در این میان وجود دارد، پذیرش بانک مرکزی بر بکارگیری رمزارزها در فضای اقتصاد ایران است؛ به خصوص اینکه این بانک بارها اعلام کرده که موافق معاملات رمزارزها در اقتصاد ایران نیست. 

اما آنگونه که سازمان توسعه تجارت ایران برنامه‌ریزی کرده، بکارگیری رمزارزها صرفا در حوزه تجارت خارجی صورت گرفته و معاملات آن در داخل کشور، با سیاستگذاری بانک مرکزی پیش خواهد رفت.

حالا پیمان پاک، خبر از نهایی شدن دستورالعمل‌های مرتبط با بکارگیری رمزارزها در عرصه تجارت خارجی ظرف دو هفته آینده داده و به خبرنگار اقتصاد آنلاین می‌گوید: بکارگیری رمزارزها برای واردات کالا و تعاملات بین‌المللی تجار نیازمند فراهم‌سازی زیرساختهای لازم در سامانه‌های مرتبط تجاری کشور است. 

وی می‌افزاید: زمینه‌سازی برای این کار انجام شده و ساز و کارهای لازم نیز در سامانه جامع تجارت کارسازی شده است؛ اما آیین نامه‌های مرتبط هنوز میان وزارت صمت و بانک مرکزی در حال چانه‌زنی میان تیم‌های کارشناسی و فنی است.

در واقع، بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، از ابزار رمزارز برای انتقال اعتبار از صادرکننده به واردکنندگان یا استفاده از این ابزار برای واردات کالا استفاده خواهد شد و به نظر می‌رسد دریچه جدیدی را پیش روی تجارت خارجی ایران باز کند.

منبع: اقتصاد آنلاین

سه شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۱

یک نظر بگذارید

واتس آپ
تماس