تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

واردات کفش‌های ۳ دلاری به جای کفش های فاخر و باکیفیت


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، علی لشکری گفت: ۲۴ برابر آمار گفته شده در گمرک کفش به صورت قاچاق وارد کشور می شود،  همچنین ترکیه  در پارسال  ۹۵۰ میلیون دلار صادرات و ۵۰۰ میلیون  دلار نیز واردات داشته است.او می‌گوید: قیمت عمده کفشی که به داخل کشور وارد می‌شود زیر ۳ دلار است. در ترکیه  متوسط قیمت صادرات کفش  به دنیا ۳.۵ دلار است، اما کفش‌هایی که وارد می‌کنند حدود ۱۴ دلار قیمت دارد. در چین نیز صادرات کفش با قیمت ۴ دلار است، اما واردات کفش با قیمت ۲۰ دلار صورت می‌گیرد. کفش‌هایی که وارد چین و ترکیه می‌شوند، مورد تقاضای خاص آن منطقه هستند، اما در ایران وارد کننده‌ها به جای وارد کردن کفش‌های فاخر ۱۰۰ دلاری، با جریان مافیای واردات کفش عموما کفش‌هایی را وارد می‌کنند که، زیر ۳ دلار قیمت دارند، که این امر ضربه سنگینی به این صنعت می زند.

در ۵ سال گذشته سهم مصرف از تولید ایران ۷۵ درصد بود، اما امروز سهم مصرف از تولید به ۹۵ درصد رسیده است. صنعت کفش ۵۰۰ هزار شاغل و  ۱۲ هزار واحد صنفی و صنعتی دارد.   در تولید کفش، ایران رتبه ۱۰ دارد.

طی ۸ سال یعنی از سال ۹۲ تا ۹۹ به میزان ۲ میلیارد و ۱۱۹ میلیون دلار واردات کفش به ایران صورت گرفته است، اما گمرک میزان واردات به کشور را ۸۴ میلیون دلار اعلام کرده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

یک شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۴

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان