تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

جزئیات درآمدهای گمرک در ۳ ماه نخست امسال/ ۵۷۰۰ میلیارد تومان حقوق گمرکی وصول شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمارهای گمرک ایران، طی 3 ماه نخست سال، حدود 5 هزار و 700 میلیارد تومان حقوق ورودی از طریق گمرکات اجرایی در سراسر کشور وصول شده است.

لازم به ذکر است بر اساس قانون بودجه سال 1401، باید در پایان سال، حدود 80 هزار میلیارد تومان درآمد از محل حقوق ورودی، وصول شود.

همچنین بر مبنای بودجه مصوب 3ماهه، باید حدود 20 هزار میلیارد تومان حقوق ورودی وصول می‌شد، بر این اساس 28.5 درصد از میزان بودجه مصوب (حقوق ورودی) وصول شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، احتمالاً تا پایان سال، 60 درصد حقوق ورودی مصوب در جداول بودجه سال 1401 محقق شود.

به گزارش تسنیم، یکی از دلایل مهم تحقق یک‌سوم منابع مندرج در قانون بودجه در 3 ماه نخست سال، اجرای حکم تغییر نرخ محاسباتی 4200تومانی به‌نرخ ETS از خرداد ماه است، در حالی که حکم قانون بودجه مبنی بر تغییر نرخ محاسباتی ارز باید از ابتدای سال اجرایی می‌شد.

 لازم به ذکر  است، برای محموله‌های مرتبط با اظهارنامه‌هایی که  قبل از زمان اجرایی شدن نرخ محاسباتی جدید (ETS)، از گمرک ترخیص شده، مطالبه نامه کسری دریافتی صادر شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که گمرک ایران برای حمایت از کسب‌وکارها و فعالان اقتصادی با موافقت وزیر اقتصاد و رئیس‌کل گمرک، از 4 هزار میلیارد تومان درآمد ریالی (به‌صورت موقت) صرف‌نظر کرده است.

براساس تسهیلات در نظر گرفته‌شده از سوی گمرک ایران، فعالان اقتصادی می‌توانند از “ضمانت‌نامه‌” برای پرداخت و تسویه بدهی مربوط به حقوق ورودی در پایان سال استفاده کنند.

گفتنی است، حدود 4 هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه مربوط به عدم اجرایی شدن نرخ ETS در ماه‌های نخست سال به گمرک ارائه شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

شنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۸

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان