تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

ترانزیت خارجی از ۵ میلیون تن عبور کرد


به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، علیرضا مقدسی  در برنامه صف اول  به موضوع ماندگاری کالا و اقدامات انجام شده اشاره کرد و در بحث کالاهای اساسی با تاکید بر  ترخیص۹۰ درصدی کالاهای اساسی تا اعلام کد رهگیری بانکی تشریح کرد: اخیرا با توجه به مصوبه تنظیم بازار مجوز ۱۰ درصد مابقی کالاهای اساسی هم داده شده است.

رئیس کل گمرک در ادامه گفت: در حال حاضر ۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر موجود هست که تشریفات گمرکی آنها به سرعت در حال انجام است و ۴۰۰ هزار تن در اسکله ها در حال تخلیه و بارگیری است و دستگاههای مرتبط در این خصوص هماهنگ هستند تا به وفور در دسترس مردم قرار بگیرد.

وی در خصوص عملکرد گمرک در حوزه مبارزه با قاچاق کالا افزود: در بحث قاچاق، ابتدا ترفندها را احصا کردیم و بدنبال این هستیم که تخلفات را به حداقل برسانیم، البته طبق قانون امور گمرکی مواردی مربوط به تخلفات گمرکی است و مواردی هم مربوط به قاچاق کالا می شود. در حال حاضر با سامانه هایی که وجود دارد سعی کردیم که تخلفات کمتر شود و مدیریت ریسک در ترخیص کالاها اعمال می شود.

در حال حاضر ۱۶ دستگاه ایکس ری کامیونی و ۱۰۴ دستگاه ایکس ری پالتی در گمرکات داریم که البته این تعداد باید افزایش یابد.

معاون وزیر اقتصاد افزود: در بحث تجهیز گمرکات به دستگاههای ایکس ری سعی کردیم از بخش خصوصی هم کمک بگیریم. در حوزه کشفیات طی چهارماهه سالجاری ۹۵۰ پرونده قاچاق کالا به ارزش ۷۰۰ میلیارد تومان تشکیل شده است و علاوه بر این همکاران ما در بحث مواد مخدر و قاچاق اتباع خارجی کشفیات قابل توحهی داشته اند . همچنین در حوزه مبارزه با پولشویی هم گمرک بسیار فعال بوده است.

رئیس کل گمرک ایران همچنین به برنامه های گمرک جهت ارائه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان و بهره گیری از تجهیزات تولید شده توسط این شرکت ها با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت:  گمرک تسهیلات بسیار خوبی در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار داده است و علاوه بر این ما خریدار محصولات دانش بنیان ها هم هستیم.

مقدسی در ادامه در پاسخ به مشکلات رویه مسافری در گمرکات گفت: در ۲۹ مرز هوایی داریم که گمرکات ما در آنجا مستقر هستند و با ارائه تسهیلات لازم تلاش شده تشریفات گمرکی مسافران در کمترین زمان انجام گیرد به عنوان‌ مثال گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) که یکی از گمرکات پردد مسافری است با همکاری سازمان های مرتبط دو سالن برای انجام تشریفات گمرکی اختصاص داده شده است.

وی مهمترین مشکل صادرات را صدور مجوزهای متعدد عنوان کرد و در بحث واردات هم تعدد رویه ها نسبت به گمرکات سایر کشورها را عمده ترین مشکل عنوان نمود.

وی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت سامانه جامع گمرکی گفت:  سامانه جامع گمرکی با سازمان های مرتبط با گمرک ارتباط دارد و مجوزها را به صورت الکترونیکی دریافت می کند، همچنین به سامانه جامع تجارت هم متصل هست و تبادل دیتا انجام می شود.

رئیس کل گمرک در ادامه به ارتقای رتبه گمرک در حوزه فن آوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: رتبه گمرک بر اساس تازه ترین گزارش شورای اجرایی فن آوری اطلاعات  کشور ۸ پله صعود کرده و از رتبه۳۳ به رتبه ۲۵ ارتقا یافته است.

مقدسی در ادامه به اهمیت و جایگاه نیروی انسانی در گمرکات اشاره و با تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش های شبانه روزی کارکنان گمرک گفت: در بحث نیروی انسانی گمرکات به صورت شبانه روزی تشریفات گمرکی لازم را تا آخرین کامیون که می خواهد خارج شود، را انجام‌ می دهند. کارکنان گمرک با کمترین امکانات خدمت رسانی می کنند و با اینکه در سالهای اخیر کار گمرکات زیاد تر شده اما تعداد نیروها کمتر شده است و این در حالی است گمرک طی ۱۰ سال اخیر  مجوز جدیدی برای استخدام نیروی انسانی نداشته است.

رئیس کل گمرک همچنین در ادامه به موضوع آموزش های بین المللی و اهمیت آن اشاره کرد و اظهار داشت:  ما توانستیم مجوز مرکز آموزش منطقه ای را از سازمان جهانی گمرک بگیریم که دستاورد مهمی به شمار می رود.

وی در ادامه به چگونگی فعالیت و جایگاه بازارچه های مرزی اشاره  و اهمیت بازارچه ها در رونق تجارت منطقه و نقاط مرزی را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: یکی از مهمترین موضوعات در گمرک بحث هماهنگی دستگاههای ذیمدخل در تجارت خارجی و همچنین مدیریت واحد مرزی است که باید توسط گمرک انجام شود.

منبع : اقتصاد آنلاین

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۸

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان