تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

تراز تجاری کشور درحال مثبت شدن است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، غلامحسین شافعی با بیان اینکه میزان صادرات کشور هم اکنون به مرز 40 میلیارد دلار نزدیک شده است، اظهار داشت: باتوجه به توسعه صادرات به ویژه از آغار دولت سیزدهم، تراز تجاری کشور به سمت مثبت شدن در حرکت است.

وی با اشاره به اینکه صادرات به عنوان نوک پیکان حرکت توسعه همه کشورها‌ست و نقش اساسی در اقتصاد را ایفا می‌کند، گفت: برای تولید نیز نقش رقابت در بازار جهانی ایجاد می‌کند و پشتوانه کیفیتی برای تولید کشور است.

وی ظرفیت صادراتی ایران را بالا دانست که از بازار صادراتی دنیا بی‌نصیب ماند، افزود: نیاز است تا در شرایط جدید کشور از این ظرفیت مهم برای توسعه اقتصاد کشور استفاده بشود تا موجب رفاه جامعه و اشتغال و بهبود معیشت کشور را در پی داشته باشد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه عمده مشکل اصلی صادرات کشور پیش بینی ناپذیر بودن حرکت صادراتی ایران است، تصریح کرد: صادر کننده کشور نمی‌داند که در سال‌های آتی از نرخ ارز و منع صادراتی کالاهاخبر ندارد که جز موانع صادراتی محسوب می‌شود‌ که محور اصلی صادرات محسوب می‌شوند.

شافعی با اشاره به اینکه در صورت رفع این دو موانع ظرفیت کشور در صادرات بسیار بالا است و می‌توان با توسعه تجارت اقتصاد کشور را متحول کرد، یادآور شد: با توجه به نیاز کشورهای اوراسیا و کشورهای منطقه که جز بازار هدف ما هستند می‌توان صادرات را به نحو چشمگیری رشد داد.

وی مازندران را از استانهای مهم کشور برای صادرات دانست و خاطرنشان کرد: نزدیکی این استان با روسیه و کشورهای cis و همچنین توان بالای تولید محصولات کشاورزی کیفی مازندران، و در اختیار داشتن حمل و نقل دریایی، می‌تواند ظرفیت صادرات ایران را به خوبی رشد دهد.

منبع: اقتصاد آنلاین

چهارشنبه  ۱۴۰۰/۱۰/۱۵

یک نظر بگذارید

واتس آپ
تماس