تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

بانک مرکزی نرخ‌های موجود ارز را بهم نزدیک کند

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، محمد لاهوتی، رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان تهران گفت: علیرغم خودتحریمی و تحریم های بین المللی شرکتهای صادرکننده تلاش کرده بودند کالاهای خود را به مقاصد هدف صادراتی برسانند.

وی افزود: تغییر دولت و سیاستهای صادراتی را شاهد هستیم و در دولت سیزدهم شرایط تنفس صادرات بهتر از سال قبل است و اگر روند ادامه یابد شاهد رشد صادرات خواهیم بود؛ پس اگر قیود و بندهایی که به پای صادرات در سه سال گذشته بسته شد نبود، صادرات امروز بسیار بالاتر از ارقام کنونی بود.

به گفته لاهوتی، با پایش قوانین و رفع برخی موانع شاهد رشد ٤٠ درصدی صادرات در نه ماهه هستیم ولی رشد افزایش یک اتفاق نیست بلکه مشکلات باید ریشه ای حل شوند و در عین حال رفع موانع اتفاق افتد تا امیدوار بع تداوم رشد ٤٠ درصدی باشیم.

وی اظهار داشت: در بحث حمل و نقل با مشکلات جدی مواجه است و هزینه حمل و نقل ٣٠ درصد هزینه صادرات را در بر می گیرد پس اگر سازمان توسعه تجارت و سازمان برنامه و بودجه یارانه حمل و نقل ندهند مشکلات صادرات جدی تر خواهد شد.

لاهوتی ادامه داد: روند یکپارچه سازی تصمیم گیری باید صورت گیرد این در حالی است یک مرکز باید فرماندهی تصمیم گیری تجارت خارجی را بعهده گیرد.

وی افزود: امیدواریم بانک مرکزی نرخ های موجود در بازار ارز را به هم نزدیک کند تا امکان حضور صادرکنندگانی که از منابع ارزی ارزان برای تولید کالای صادراتی استفاده نمی کنند در نیما فراهم شده و برای عرضه ارز در این سامانه حضور جدی تری داشته باشند. 

لاهوتی افزود: امسال پنجمین سالی است که مسئولیت انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران به اتاق تهران واگذار شده که نشان می دهد همکاری دولت و بخش خصوصی تعاملی موفق است.

به گفته لاهوتی، امسال ٤٩ شرکت برای حضور در فرایند انتخاب صادرکننده نمونه استان تهران اعلام آمادگی کردند که از این میان ارزیابی ٣٩ شرکت در کارگروه با ضوابط موجود آغاز شد و بر این اساس ١٥ شرکت بعنوان صادرکننده ممتاز، نمونه و شایسته تقدیر انتخاب شدند؛ ضمن اینکه یک شرکت صادرکننده ممتاز، ١١ شرکت صادرکننده نمونه و ٣ شرکت شایسته تقدیر شدند.

منبع: اقتصاد آنلاین

دوشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۰

یک نظر بگذارید

واتس آپ
تماس