تهران – بزرگراه ستاری جنوب – نبش بنفشه یکم – ساختمان نیتاکو – پلاک 98

ایران ٥٢ میلیارد دلار کالا با همسایگان تبادل کرد

به گزارش اقتصادآنلاین، علیرضا مقدسی، معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران در خصوص تجارت با ۱۵ کشور همسایه ایران گفت: سیاست همگرایی ایران با کشورهای منطقه به ویژه همسایگان در دولت سیزدهم موجب شده به موازات تلاش برای افزایش تولید در کشور ، رشد تجارت با همه کشورها علی الخصوص همسایگان را شاهد باشیم.

وی افزود : یکصد میلیون و ۱۳۱هزار تن کالا به ارزش ۵۱میلیارد و ۸۷۵میلیون دلار در سال ۱۴۰۰بین ایران و۱۵کشور همسایه تبادل شد که ۷۵میلیون و ۴۴۵هزار تن به ارزش ۲۶میلیارد و ۲۹میلیون  دلار سهم صادرات ایران به این کشورها و ۲۴میلیون و ۶۸۶هزار تن به ارزش ۲۵میلیارد و ۸۴۶میلیون دلار نیز سهم واردات بوده است.

رییس کل گمرک ایران توضیح داد: در سال ۱۴۰۰با افزایش  ۱۲درصدی در وزن و ۲۹درصدی در ارزشِ کالاهای صادراتی به کشورهای همسایه همراه بودیم و در واردات نیز رشد ۶۸درصدی در وزن و ۶۰درصدی در ارزش را شاهدیم.

مقدسی در خصوص میزان صادرات به کشورهای همسایه توضیح داد: عراق با ۸.۹میلیارد دلار و رشد ۲۱درصدی ،ترکیه با ۶.۱میلیارد دلار و رشد ۱۴۱درصدی،امارات با ۴.۹میلیارد دلار و کاهش ۸درصدی،افغانستان با ۱.۸میلیارد دلار و کاهش ۲۰درصدی و پاکستان با ۱.۳میلیارد دلار و رشد ۲۴درصدی پنج مقصد اول کالاهای صادراتی ایران به ۱۵ کشور همسایه در سال ۱۴۰۰بودند.

مقدسی افزود: عمان با ۷۱۶میلیون دلار و رشد ۶۳درصدی،روسیه با ۵۷۹میلیون دلار و رشد ۱۵درصدی،آذربایجان با ۵۶۵میلیون دلار و رشد ۱۱درصدی،ترکمنستان با ۳۳۵میلیون دلار و رشد ۱۴۴درصدی،ارمنستان با ۳۰۴میلیون دلار ( بدون تغییر) ، قزاقستان با ۱۸۷میلیون دلار و رشد ۱۱درصدی،کویت با ۱۵۸میلیون دلار و رشد ۲درصدی،قطر با ۱۳۴میلیون دلار و کاهش ۲۰درصدی، بحرین با ۱۰میلیون دلار و رشد ۱۵درصدی و عربستان با ۴۱.۴هزار دلار، ۱۰مقصد بعدی صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای همسایه بوده است.

معاون وزیر اقتصاد درخصوص میزان واردات از هر کدام از کشورهای همسایه گفت: امارات با ۱۶.۵میلیارد دلار و رشد ۶۹درصدی،ترکیه با ۵.۳میلیارد دلار و رشد ۲۰درصدی، روسیه با ۱.۷میلیارد دلار و رشد ۵۴درصدی،عراق با ۱.۲میلیارد دلار و رشد ۷۹۰درصدی و عمان با ۶۱۹میلیون دلار و رشد ۴۳درصدی ،پنج کشور طرف معامله با ایران برای تامین نیازهای کشور در بین همسایگان در سال ۱۴۰۰بودند.

رییس کل گمرک ایران افزود: پاکستان با ۳۱۲میلیون دلار ،قزاقستان با ۷۸میلیون دلار،آذربایجان با ۴۲.۶میلیون دلار ، ترکمنستان با ۳۳.۳میلیون دلار،افغانستان با ۲۱.۱میلیون دلار،ارمنستان با ۲۰.۲میلیون دلار،کویت با ۱۴.۸میلیون دلار،قطر با ۹.۶ میلیون دلار و بحرین با ۱.۵میلیون دلار به ترتیب  ۱۰کشور دیگر  همسایه، برای تامین  کالاهای مورد نیاز برای کشورمان در سال ۱۴۰۰ بودند.

منبع: اقتصاد آنلاین

سه شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۳

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان