تهران، فرشته، خیابان مریم غربی ساختمان کوئین سنتر طبقه اول واحد 106

اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های امضا شده با روسیه را به‌صورت جدی پیگیری می‌کنیم

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، احمد اسدزاده، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت درباره امضای تفاهم‌نامه 40 میلیارد دلاری شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه اظهار داشت: امضای تفاهم‌نامه همکاری‌ شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز ایران با شرکت گازپروم در راستای منافع بلندمدت هر دو کشور ایران و روسیه در بخش نفت و گاز  بوده و حامل پیام راهبردی است.

وی با بیان اینکه روسیه و ایران به‌صورت گام‌به‌گام و هدف‌گذاری شده در حال عمق‌بخشی به همکاری‌های خود در صنعت نفت هستند، تصریح کرد: در دور جدید همکاری‌های دو کشور سرفصل‌های متنوعی دیده شده است که ان‌شاءالله در صورت تحقق، تعاملات دو کشور در حوزه نفت و گاز را دچار جهش خواهد کرد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: به‌عنوان نمونه یکی از محورهای همکاری مربوط به بخش توسعه و انتقال فناوری است که اقدام‌های بسیار خوبی در حال انجام است و ان‌شاءالله در آینده شاهد تحولات خوبی در این بخش خواهیم بود.

اسدزاده با تأکید بر اینکه آسیب جدی در روابط میان ایران و روسیه بسنده کردن به امضای اسناد راهبردی بوده است، افزود: این رویکرد سبب شده تا با وجود نیاز و ضرورت همکاری میان دو کشور، همکاری‌ها به مرحله اجرا نرسد.

وی افزود: تلاش ما این است که اسناد و تفاهم‌نامه‌هایی که امضا شده است در آینده نزدیک اجرایی شود و این موضوع را به‌صورت جدی پیگیری خواهیم کرد.

بر اساس این گزارش، شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه  دیروز (سه‌شنبه، 28 تیرماه) تفاهم‌نامه‌ای به ارزش حدود 40 میلیارد دلار در زمینه  توسعه میدان‌های گازی کیش و پارس شمالی، فشارافزایی میدان پارس جنوبی، توسعه 6 میدان نفتی، سوآپ گاز و فرآورده، تکمیل طرح‌های ال‌ان‌جی، احداث خطوط لوله صادرات گاز و دیگر همکاری‌های علمی و فناورانه امضا کردند. هم اکنون نیز 4 میلیارد دلار قرارداد با شرکتهای محتلف روسی برای سرمایه گذاری در حال اجرا است.    

منبع: خبرگزاری تسنیم

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۲۹

یک نظر بگذارید

مشاوره رایگان